W parafii NSPJ uczczono ofiary katastrofy smoleńskiej

– Bez prawdy i odrzucenia kłamstwa o katastrofie, która dla mnie jest zamachem, nie ma honoru – mówił podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy prezydenckiego tupolewa Marek Rapnicki.

 

- reklama -

10 kwietnia 2010 roku, sobotni poranek. Świat obiega wiadomość, iż samolot rządowy wiozący blisko stuosobową delegację państwową na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę Mordu Katyńskiego rozbił się na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem. Wkrótce jasnym staje się, iż nikt nie uszedł z życiem.

Od wydarzeń tych mijają właśnie 4 lata. Nie ulega wątpliwości, że Smoleńsk podzielił polskie społeczeństwo. Co ciekawe, mimo upływu czasu, podział ten się nie zmniejsza. Pierwsza grupa to ci, dla których wszystko wyjaśnione zostało przez MAK, Anodinę, Klicha, Millera czy Laska. "Tak lądują debeściaki", "pijany generał w kabinie naciskał pilotów", "ląduj dziadu" czy "cztery podejścia do lądowania" to być może nieco przejaskrawione, ale dość powszechne przykłady najbardziej zagorzałych zwolenników hasła "dość już tego Smoleńska".

 

Inna grupa to ci, którzy co prawda w zamach i spisek nie wierzą, a katastrofą się szerzej nie interesują, niemniej jednak dostrzegają nieprawidłowości i zaniedbania w prowadzeniu śledztwa. Są wreszcie i ci, dla których pytań jest więcej niż odpowiedzi, a oficjalne wersje nie wyjaśniają przyczyn katastrofy wręcz je zaciemniając. Z reguły przedstawia się ich jako niewiele znaczącą grupę, nie szczędząc przy tym niewybrednych epitetów .

 

O tym, że wątpiących nie brakuje przekonuje chociażby dzisiejsza uroczystość w parafii NSPJ, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ofiar katastrofy. Uczestnicy niemal w całości wypełnili kościół. Zresztą, jeszcze w pod koniec ubiegłego roku sondaż TNS OBOP wyraźnie wskazywał, iż w w wersję rosyjską wierzy zaledwie 5% Polaków. Sondaże co do wiary w raport Millera lub w wersję o zamachu różnią się co prawda o kilka punktów w zależności od ośrodka sondującego, jednak uśredniając można zaryzykować wniosek, iż ok. 40% Polaków jest zdania, że na Siewiernym doszło do katastrofy. Co trzeci zaś uważa, że był to zamach.

 

 

Podobnego zdania jest Marek Rapnicki z raciborskiego koła Klubu Gazety Polskiej. – Bez prawdy i odrzucenia kłamstwa o katastrofie, która dla mnie jest zamachem, nie ma honoru Narodu – mówił podczas odsłonięcia obelisku dodając, iż najnowsza historia Polski dzieli się na tą przed i po katastrofie, a poznanie prawdziwych jej przyczyn jest obowiązkiem wynikającym z patriotyzmu, stąd nie można spocząć póki nie ujawni się prawdy.

 

Odsłonięcia tablicy dokonała Zuzanna Kurtyka, wdowa po Januszu Kurtyce, byłym szefie Instytutu Pamięci Narodowej który stracił życie pod Smoleńskiem. Organizatorzy zapraszali na uroczystość Jarosława Kaczyńskiego, jednak prezes PiS nie mógł przybyć. Przesłał natomiast list odczytany w Raciborzu przez senatora Bolesława Piechę. – W lesie smoleńskim zginęli ludzie stawiający dobro Ojczyzny ponad wszystko. Nie da się wymazać pamięci o nich, bo nie ma ani takiej siły, ani takiej woli. Odpowiedzialność za kraj spoczywa teraz na nas. Marzenia o Polsce jakiej pragnęli, to nasze wspólne dziedzictwo – przekazał parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

 

 

W uroczystości wzięli udział członkowie Klubów Gazety Polskiej z kilku śląskich miast, przedstawiciele organizacji kombatanckich, patriotycznych, stowarzyszeń, harcerze. Mszę za ofiary katastrofy i pomordowanych w Katyniu odprawiło trzech księży.

 

/ps/

 

 ——————————————————

 

zobacz także:

 

 

Tłumy raciborzan na spotkaniu z Antonim Macierewiczem[WIDEO]

Tematem spotkania Antoniego Macierewicza z raciborzanami była katastrofa Smoleńska.  Antoni Macierewicz w Raciborzu – zdjęcia. Antoni Macierewicz o zamachu w Smoleńsku – wideo.

 

 

J. Pospieszalski: Tusk ma nadal krew na rękach

– Chciałbym zaprzeczyć temu twierdzeniu, ale sam premier to uniemożliwił oddając śledztwo w sprawie katastrofy Rosjanom i przyjmując ich wyjaśnienia – twierdzi Pospieszalski. Katastrofa smoleńska zdominowała spotkanie z dziennikarzem.

 

- reklama -

33 KOMENTARZE

 1. Tak. Była. Na początku spalili kukłę Gorzelika. Później zbierano podpisy pod petycją o zdelegalizowanie gwary śląskiej. Pod koniec sporzadzono listę proskrypcyjną antyhadziajów do zamknięcia w obozach reedukacyjnych.

 2. do antyslazak. niestety z tego co piszesz sie dzialo i zadajmy sobie pytanie czy jest jakas szansa na pojednanie miedzy przyjezdymi a miejscowymi. szkoda ze redakcja nie pokazala zdjec wszystkich.

 3. A gdzie był prezydent Lenk?Bo nie widać go ani nikogo z jego zastępców.Wstyd wasze podejście do najważniejszych uroczystości patriotycznych w kraju i w mieście jest głeboko nie na miejscu.Jawnie demonstrujecie niechęć .Za to na Gorzelika to idzie zastępca prezydenta i starosta hajduk .I to by bylo na tyle.

 4. Dlaczego większość mediów w Polsce powtarza tylko kłamstwa rządów polskiego i rosyjskiego w sprawie Smoleńska. Dlaczego w mediach publikowano zdania z czarnych skrzynek, które nigdy nie znajdywały się w oficjalnych protokołach, typu: „Jak nie wyląduje to mnie zabije” Dlaczego tak łatwo kłamstwa publikowane w Moskwie powielane są u nas i na całym świecie? Dlaczego usunięto z telewizji publicznej w Polsce program, który opublikował nagranie niszczenia wraku. Dlaczego Putin i jego współpracownicy przedstawiani są w mediach, jako przestępcy łamiący demokrację, gdy chodzi o zabójstwa dziennikarzy w Rosji, czy sprawę Ukrainy, a Ci sami prokuratorzy badające sprawę Politkowskiej i Smoleńska w tym drugim przypadku stają się nagle profesjonalnymi urzędnikami? Czy ktoś nie daje Ci sygnału, kiedy i jak masz myśleć i co chwalić a co krytykować?
  Może kiedyś poznamy odpowiedzi na te pytania.

 5. Mochery, wytłumaczcie, dlaczego Putin chciałby pozbyć się Lecha K. Najsłabszego prezydenta w historii. Bez szans na drugą kadencję. Choć jeden powód. Czekam, Smoleńska sekto!

 6. do skórki . Czemu ? powiem ci czemu . Bo jelopy z Brukseli chca wejscia Ukrainy do EU i Nato . Putin zgodzil sie na pewne ustepstwa ale nie pozwoli sobie postawic natowskich rakiet nuklearnych pod nosem. Bimbo Obama sadzi , ze ma moskiewskiego durnia przed soba który rekami idiotów w Brukseli min. takich jak Migalski szkaja ryb w metnej wodzie . Putninowi wcale nie zalezalo na jakims tam Kaczynskim. Polacy sami doprowadzili do tego , ze samolot spadl lacznie z ruskimi u których panuje do tej pory bur.el na kólkach . Zebrala sie polska ulanska fantazja +dziadowskie zaplanowanie lotu + ruskie dziadostwo . Efekt jest taki , ze najlepiej obarczyc za wszystko ruskich a polacy jak zwykle sa swieci . A potem zrobic z tego mit i wielkie patriotyczne widowisko .I sprzedac to wszystko ciemnemu ludowi robiac na tym polityczne interesy . Jakie dziadostwo panowalo w Polsce podczas grzebania zmarlych wiemy wszyscy / zamienione zwloki itd / i co sie dziwic . Jaki pan taki kram

 7. Był zamach.Widać co sobą reprezentujecie w RAS takie same bzdury jak na temat Smoleńska.Twój stosunek do putina jest typowe dla niemców-popieranie i usprawiedliwianie bandyty.

 8. Zawsze uważałóe Rapnickiego za idiotę. I miałem rację. Jedynym dowodem na zamach jest głębokie przekonanie.
  Niepoważny pajac, jak wielu zresztą.

 9. O sobie piszesz?Samolot wg ciebie uderzył w brozę na wysokości 5 m (wtedy był cały) i po tym uderzeniu rozpadl sie na kilkadziesiąt drobnych kawałków a zwłoki były nagie prawie.. kto tu jest idiotą?

 10. W kwestii kto jest idiotą 1:0 na niekorzyść egona. Nie uważałóesz smrodzie spod napletka? A rację to miewasz co najwyżej jak decydujesz, czy walić konia prawą ręka czy lewą. Obojętnie którą wybierzesz, robisz przysługę społeczeństwu. Nie przekazłóesz swoich genów dalej.

 11. Oczywiście dwa wpisy poniżej miało być na kilkadziesiąt TYSIĘCY kawałków samolot sie rozpadł.Dodam jeszcze że ciała nie tylko były półnagie to jescze powyrzucane na znaczne odległości od tego co bylo pozostalością samolotu czyli prawie drobny mak odlamków.Pozatym tylko jakiś nieuk może sądzić że po uderzeniu skrzydłem samolotu w brzozę złamany kawalek nie zostanie odrzucony ale oprze sięo pień tego samego drzewa i to pod katem 90 stopni do kierunku hipotetycznego bajkowego uderzenia skrzydła samolotu!.Polecam ANATOMIA UPADKU 2 film pojawil sie na plycie i byl dolączony do tygodnika Gazety Polskiej 2 kwietnia tego roku.

 12. To znaczy włąśnie, że na WSZYSTKICH tablicach jest błąd. tacy patrioci, węszą spisek wszędzie, ale zasad pisowni własnego języka nie znają. To jest po prostu hipokryzja!

 13. Oj tam,oj tam. Kropka najważniejsza. Tu chodzi o pamięć wszystkich osób które zginęły w katastrofie niezależnie od przynależności. A z twoją interpunkcją też nieszczególnie.

 14. Interpunkcji nie znamy?A tobie to już chyba nikt nie wytłumaczy bo głupi zawsze ma rację.Zobaczyć poziom swojego chorego myślenia nie jesteś w stanie właśnie z tego powyższego powodu.Do przemyślenia.W zeszlym roku nasi specjaliści gdy byli w Smolesku stwierdzili na 700 próbkach resztki materiałów wybuchowych.Nie na jednym czy kilku ale na ponad 700 róznych fragmentach Tu-154.I co sie dzieje?Oczywiście Rosja nie pozwala zabrać tych probek od razu.Muszą przejść przez ich ręce i to trwa ok.6 miesiecy.Po 6 miesiącach probki wracają do kraju i na ŻADNEJ nie ma już z tych 700 próbek śladów materiałów wybuchowych! I kto tu jest gupi i kto z kogo robi idiotę?

 15. To sie zapoznaj z faktami ktore są opisane poniżej .Na 700 próbkach na jesieni były stwierdzone materialy wybuchowe ich pozostalości i to nie przez dziennikarzy ale przez specjalistów Polskich.Po poł roku gdy próbki trafiły w ręce rosjan już nie stwierdzono żadnych sladów materialów wybuchowych.Rosjanie juz o to zadbali i dlatego tak długo próbki przetrzymywali.O tych faktach w TVN i publicznej nie mówiono albo tylko wspomniano tak aby nikt o tym nie wiedział.Ale fakty sa faktami.

 16. Co za teoria spiskowa. Polscy Polacy węszący spisek wykryli materiały wybuchowe, których nie widział nikt inny. Haha, gdzie to wyczytałeś – w Fakcie?

 17. Na twoim przykladzie widać że ci którzy sa zmanipulowani a dokładnie nic nie wiedzą ci najwiecej krzyczą i szydzą.Twoją teorią spiskową i waszą jest pancerna brzoza ,4 krotne podchodzenie do lądowania samolotu,pijany generał ,który naciskał na lądowanie,naciski prezydenta aby lądować,brak umiejetności do pilotarzu przez polskich pilotów.Bajki nawet dla dzieci nie mają tylu klamstw w które wierzysz.

 18. do @haha Macierewicza sie spytaj !!!! On tam byl !! Siedzial w samolocie !! Cudem sie uratowal !!! On wie najlepiej !!! On wyjasni nawet sprawe na Gibraltarze ! Wyciagnie szklana kule i cyk juz wie kto zabil Sikorskiego ! On czyta w myslach !
  Dla normalnych na tym swiecie . Macierewicz to psychopatyczny maniak . Czlowiek inteligentny ale maniak . Jeden taki w 33 roku o imieniu Adolf tez byl maniakiem .

 19. „Czlowiek inteligentny ale maniak” To chyba o sobie napisaleś?Twój stosunek do Smoleńska i Polskości pokazuje jakie byłyby pożądki gdyby RAŚ postawiło na swoim.Totalne zaklamanie kłamstwo nazywanie prawdą a prawdę kłamstwem.Kościół dla was to bee.Niedaj Boże aby wam ludzie uwierzyli bo skutki byly by takie jak z hitlerem o którym piszesz.

 20. do @Ober . a co mnie obchodza problemy polskosci ?Polska to dla mnie obcy kraj , obca kultura i obce spojrzenie na rzeczywistosc Kosciól to nie wiara ale instytucja . Ja wierze ale nie uznaje calego tego co nazywasz Kosciolem . Ksiadz jest od tego by odprawial msze a nie mieszal sie do polityki . Ksiadz jest od tego by udzielal sakramentów które mu przystaja a nie robil z kosciola i jego obejscia miejsca ambony dla polityki . Od tego jest Kosciól . To nie arena poltycznych rozgrywek a miejsce na modlitwe . Jak sadzisz , ze jestes lepszym katolikiem ode mnie tylko dla tego , ze sluchasz Radia Maryi i bez kometarza podchodzisz do tego co ksiadz ci powie to jest mi cie zal. A wiara nie jest mierzona liczba zdrowasków ale twoim zyciem na codzien .

 21. RAS to anty polska organizacja.Ludzie ją popierający nie trawią Polski i Polskości.Dodać do tego trzeba nienawiść tych ludzi do Polski..Kiedy wreszcie Polska zdelegalizuje RAS?CHYBA jak ten rząd odejdzie na kazdym szczeblu.

 22. mysle ze troche sie zagalapowaliśmyw tych pomnikach ale jesli to komus potrzebne niech bedzie tylko że są inne formy bardziej skuteczne i moze co najważniejsze bardziej porządane społecznie

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here