Facebook powinien być dozwolony od 18 lat

1

Nad tak postawioną tezą dyskutowali  w bibliotece uczniowie kl. II  Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Raciborzu

 

- reklama -

 

 

Dyskusja miała miejsce 8 kwietnia pod kierunkiem polonistki Joanny Gizowskiej – Kurek.Jednak zanim do tego doszło zaproponowano małą rozgrzewkę. Zabawa polegała na dodawaniu do swojego imienia przymiotnika związanego z cechami charakteru. Każdy uczestnik miał za zadanie określenie siebie jedną cechą np. „wesoły”, „szlachetny”, „cierpliwy”, szczęśliwy”. Kolejnym zadaniem było dokończenie zdania: „Wolność to dla mnie…”. Dla uczestników spotkania wolność to m.in.: niezależność, spełnianie marzeń, szczęście, brak ograniczeń, wolny wybór i utopia. Po wysłuchaniu krótkiej wypowiedzi o wolności z cyklu „Dzieci wiedzą najlepiej”  rozpoczęła się zasadnicza część spotkania.

Dyskusję oparto na zasadach debaty oksfordzkiej. Jest to rodzaj debaty, w której udział biorą przeciwnicy tezy, jej obrońcy oraz publiczność niemająca zdania.

Debata w bibliotece przebiegała w zupełnie innej atmosferze niż te, które można oglądać w środkach masowego przekazu. Wzajemny szacunek, mówienie na temat, słuchanie siebie – te zasady były respektowane przez obie strony, choć żywiołu i emocji nie brakowało.

Grupa broniąca postawionej tezy podkreślała przede wszystkim niebezpieczeństwa związane z udostępnianiem swoich danych i uzależnieniem od Facebooka, na które narażone są szczególnie młodsze dzieci.

Z kolei grupa broniąca pełnej dostępności do Facebooka uważała, że nie państwo ale rodzice powinni kontrolować korzystanie z portalu przez małoletnich. Trudno jednak było im znaleźć metodę tej kontroli. Dość radykalny sposób znaleźli obrońcy tezy, którzy zaproponowali opłaty za korzystanie z Facebooka dokonywane kartą płatniczą.

Debatę zakończyło podsumowanie obu stron  i głosowanie publiczności. Publiczność podzieliła się niemal na połowę, wynik 10:9 dla przeciwników tezy. Debata tak bardzo podobała się jej uczestnikom, że umówiono już kolejne spotkanie. Nie bez znaczenia były tu zasady obowiązujące w trakcie dyskusji, które pokazały młodzieży, że można spierać się w sposób kulturalny, bez obrażania strony przeciwnej, mówiąc na temat i słuchając innych.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu ”Wolność: czujesz to?”. Jest to akcja realizowana wspólnie przez wydawnictwo Zysk i S-ka, Fundację Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Raciborska biblioteka bierze udział w konkursie na  najlepszą relację z przeprowadzonych debat, gdzie  nagrodą jest spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem w trzech bibliotekach.

 

publ. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here