Strażnicy w Raciborzu coraz rzadziej wystawiają mandaty

465 mandatów na łączną kwotę 48 150 zł wystawiła straż miejska w 2013 roku. To spory spadek w porównaniu z latami ubiegłymi.

 

- reklama -

W 2011 roku strażnicy wystawili 904 mandaty za 90 tys. zł, w 2012 – 749 za 74 tysiące. Widoczny jest więc wyraźny spadek, choć to i tak dwuipółkrotnie więcej niż założyła rada miasta uchwalając budżet na 2013 rok. Radni liczyli, iż wpływy z mandatów wyniosą 20 tys. zł.

Blisko połowę interwencji zakończonych w ubiegłym roku karą mandatu stanowiły wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu  i porządkowi w komunikacji. W tych przypadkach strażnicy wystawili 221 mandatów za 24 250 zł. Tradycyjnie też strażnicy nie mieli pobłażania dla amatorów wyskokowych trunków spożywanych w miejscach publicznych. Tutaj nałożyli  115 mandatów za 11 500 zł. Pieniężnie byli karani ponadto mieszkańcy za brak ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (21 mandatów), zanieczyszczanie i zaśmiecanie miejsc publicznych (27 mandatów), niesprzątanie psich odchodów (18 mandatów), palenie papierosów w miejscach niedozwolonych (13 mandatów). 8 razy mandatem zakończyło się używanie słów uważanych za niecenzuralne. Co ciekawe, o ile w poprzednich latach wykazywano pewną ilość mandatów za spalanie śmieci w kotłowniach, tak w 2013 roku nikt za tego typu wykroczenie nie zapłacił. Kończyło się na pouczeniach.

52 interwencje straży w 2013 roku zakończyły się skierowaniem wniosku do sądu.

Prowadzone działania w zakresie bezpieczeństwa i porządku w komunikacji ukierunkowane były również na uczestników ruchu pieszego i rowerowego. Na pieszych nałożono 21 mandatów karnych i zastosowano 29 pouczeń, zaś na rowerzystów 10 mandatów i 74 pouczenia. Przeciwko jednemu rowerzyście skierowano wniosek do sądu.

 

/ps/

 

 ——————————————————-

 

zobacz także:

 

Niebezpieczne psy stwarzały zagrożenie. Interweniowała straż

Strażnicy miejscy ukarali mandatem właścicielkę dwóch dużych psów biegających poza posesją, co stwarzało zagrożenie dla przechodniów.

 

Strażnicy dyscyplinowali właścicieli psów i rowerzystów

Raciborska straż miejska w styczniu i w lutym przeprowadziła dwie akcje porządkowe. Strażnicy karali m.in. za niesprzątnięte psie odchody.

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here