Ci niesamowici wikingowie. Pasjonująca historia w G5

Czy wiecie czym były karwasze lub hełmy z Gjermundu? Próbowaliście pokonać Ingvara i odebrać mu miecz? To nie jest opis gry komputerowej, ale lekcji historii, w jakiej w dniu dzisiejszym uczestniczyli uczniowie naszego Gimnazjum.W „Piątce” przy ul. Opawskiej gościła Drużyna Wareska „Czarny Krzyż”. Jej członkowie tworzą bractwo rycerskie, które odtwarza obyczaje i kulturę Waregów, skandynawskich wikingów
pochodzących z terenów obecnej Szwecji i Danii. Oddziały Waregów od IX do XI wieku tworzyły ciężkozbrojną piechotę, która walczyła przy pomocy włóczni, toporów i ciężkich mieczy.

BR>Waregowie postrzegani byli jako dobrzy najemnicy, gdyż z jednej strony cenili sobie złoto, a z drugiej strony byli bardzo honorowi, rzadko więc przechodzili na stronę przeciwnika. Ich ponadprzeciętny wzrost i siła pozwalały swobodnie władać ciężkimi toporami i mieczami, którym nie mogła się oprzeć żadna ówczesna zbroja, legendarny „mur z tarcz” był długo niemal nie do przełamania przez żaden inny rodzaj oddziału wojskowego.


Nasi mężni uczniowie dzielnie usiłowali sprostać w walce na miecze Ingvarowi, sztuka ta wcale nie okazała łatwa, mogli za to „dotknąć” historii średniowiecza.


Dziękujemy Martynie, Michałowi oraz Wojtkowi, którzy podzielili się z nami swoją pasją i wiedzą.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here