Rozpoczął się festiwal Motywy Bluesa [FOTORELACJA]

5

Pierwszego dnia szóstej edycji bluesowego festiwalu wystąpili Billy Branch & Harsh Guitar Mark, Damian Luber & Dorota Zaziąbło

Już po raz szósty Raciborskie Centrum Kultury organizuje festiwal bluesowy "Motywy Bluesa". Początkowo koncerty odbywały się na raciborskim rynku, a w między czasie do organizacji włączyło się Rafako, więc od kilku lat festiwal to dwa dni koncertów – w raciborskiej "Strzesze" oraz Pałacyku Rafako.

- reklama -

 

 

W tym roku udało się Markowi Wojtowiczowi, znanemu raciborskiemu bluesmanowi "ściągnąć" do Raciborza wielkiego ambasadora bluesa prosto z Chicago – Billy Brancha. – W Polsce jestem po raz pierwszy. Ludzie są bardzo przyjaźni, a jedzenie wspaniałe – mówił przed koncertem muzyk z USA. Wspomina, że jego przygoda z bluesem rozpoczęła się w 1969 roku na festiwalu bluesowym w Illinois, z którym związany był Willie Dixon. – Myślę, że blues to najbardziej uniwersalny gatunek muzyczny. To muzyka najbardziej energetyczna, każdy może w niej wyrazić swoje emocje i nie ma znaczenia z jakiego kraju pochodzi, jakim językiem mówi. Blues to trudne chwile, tragedie, cierpienia, bluesowe piosenki są smutne, ale wyrażają ludzkie uczucia i stan ducha w sposób bardzo prosty – mówił amerykański harmonijkarz, trzy razy nominowany do nagród muzycznych Grammy.

Bluesman z Chicago wystąpił pierwszego dnia "Motywów Bluesa" w duecie z Markiem Wojtowiczem. Razem wystąpią także w Pałacyku Rafako. – Chcemy ludziom proponować bluesa, choć zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. W dzisiejszym goniącym świecie, w świecie w którym dominuje telewizja i formy które proponuje odbiorcom, trudno wychować ludzi do bluesa – Marek Wojtowicz, pomysłodawca "Motywów…" marzy, by raciborski festiwal trwał przynajmniej dwa tygodnie.

Oprócz tego fantastycznego duetu Branch&Wojtowicz w programie pierwszego dnia bardzo ciekawy inny duet Damian Luber & Dorota Zaziąbło. – Energetyczni i z pasją – mówili słuchacze. Ich muzyka to połączenie bluesa, funky, jazzu, bossanovy.

Drugiego dnia – już w Pałacyku Rafako od godz. 18.00 – poza duetem Billy Branch & Harsh Guitar Mark wystąpi również Adam Bartoś Blues Band. Adam Bartoś – muzyk, kompozytor i autor tekstów. Wokalista obdarzony oryginalnym głosem, gra na gitarze i harmonijce ustnej. Tworzy i wykonuje autorską muzykę inspirowaną bluesem, jazzem i folkiem.

 

/ps/

- reklama -

5 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here