A. Hajduk: Unia daje wędkę a nie rybę. I słusznie

7

Czasy w których Unia Europejska dotowała samorządom remonty dróg stają się powoli przeszłością. W nowym unijnym rozdaniu więcej pieniędzy trafi na projekty nieinwestycyjne.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia powiatowej komisji budżetu radni podjęli temat nowej unijnej perspektywy na lata 2014-2020. Starosta wyjawił, na co będzie próbował pozyskać środki powiat raciborski. I tak wstępnie w starostwie liczą po cichu na pieniądze na szpital (energia odnawialna, pompy ciepła i solary), PKS (wymiana autobusów na ekologiczne) czy wyposażenie pracowni szkolnych.

- reklama -

Przy okazji starosta Adam Hajduk wypowiedział się na temat zmiany rozłożenia priorytetów przez Unię Europejską przy podziale pieniędzy. W nowym rozdaniu w większym stopniu preferowane będą tzw. projekty miękkie, czyli nieinwestycyjne, takie jak szkolenia, stypendia, współpraca partnerska, imprezy kulturalne i edukacyjne, ukierunkowane głównie na rozwój zasobów ludzkich, integrację społeczną i zmniejszenie bezrobocia (w odróżnieniu od twardych, o charakterze inwestycyjnym, np. budowy, modernizacje i remonty). – To słuszne, że Unia daje wędkę a nie rybę. Mamy się nauczyć jak tworzyć nowe miejsca pracy, a nie kolejną drogę budować. Jak Unia policzyła, ile z poprzedniego rozdania dostaliśmy pieniędzy na budowy, ile kilometrów dróg zrobiliśmy, to im wyszło bardzo drogo. Drożej niż na zachodzie. Dlatego powiedzieli: dość na drogi!  – skomentował.

 

Paweł Strzelczyk

 

 ———————————————————

 

zobacz także:

 

L. Malcharczyk: Wykształcenie zawodowe to nie wstyd a szansa

Czy dziecko lekarza musi koniecznie zostać lekarzem, adwokata adwokatem a księdza księdzem? Radni powiatowi i zaproszeni goście doradzali gimnazjalistom, co zrobić by właściwie wybrać drogę zawodową.

 

Praca w Holandii już bezpieczna. Teraz kolej na Niemcy

Starosta jest zadowolony z akcji informacyjnej odnośnie bezpiecznej pracy w Holandii do tego stopnia, że planuje następną. Z tą różnicą, iż tym razem młodzież miałaby zapoznać się ze specyfiką pracy w Niemczech.

 

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Najlepiej środki UE wykorzystywane są w Niemczech – tam się za ich pomocą nwestuje w ludzi, w Polsce za ich pomocą się rozleniwia społeczeństwo.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here