Medycyna niekonwencjonalna na dniach promocji zdrowia

0
Refleksologia nie zastąpi lekarza. Nie zastąpi badań i konsultacji ze specjalistami. Może natomiast wykształcić pozytywne nawyki, takie jak obserwacja swojego ciała, czy masaż różnych części kończyn.

Dni promocji zdrowia w raciborskiej "Strzesze" to nie tylko badania medyczne, które pokazują, jakie choroby mogą toczyć nasz organizm. Chociaż tych nie brakowało. Tylko w drugi dzień "promocji zdrowia" pielęgniarki zorganizowały dla Raciborzan m.in.  badania spirometryczne, badania poziomu cukru we krwi, markery nowotworowe CEA. Na konsultacje dermatologiczne ludzie stali w kilkunastometrowej kolejce. "Dni zdrowia" to także promocja zdrowego trybu życia i profilaktyka. Uświadomienie sobie, że człowiek w dwudziestym pierwszym wieku nie tylko powinien żyć dłużej, ale i ciesząc się większym komfortem. Tymczasem cywilizacja przemysłowa obok możliwości stawia także przeszkody do trybu życia, który sprawia, że organizm działa na 100 procentach swoich możliwości. Samochód, mikrofalówka, jedzenie instant, stres, brak czasu często prowadzą do braku ruchu i w konsekwencji otyłości.
 
Stąd rola niekonwencjonalnej medycyny. Nie zastąpi ona lekarza, ale może nakłonić do wykształcenia pewnych pozytywnych nawyków, takich jak obserwacja swojego ciała, ruch, masaż. Niektóre z terapii z zakresu medycyny niekonwencjonalnej jak medycyna biorezonansowa (np. popularny BICOM) pomagają niektórym rzucić palenie. Inne starają się holistycznie podejść do ludzkiego ciała. Do tych odmian medycyny niekonwencjonalnej należy refleksologia. Polega ona na opanowaniu technik masażu pewnych punktów ciała.
 
 
 Refleksologia polega na ucisku pewnych punktów na ciele, by stymulować właściwą pracę innych organów
 
 
Na dniach "promocji zdrowia" tę gałąź medycyny reprezentowała Joanna Marcisz zajmująca się m. in. refleksologią stóp. Według niej – współczesna medycyna ma tendencję do punktowego zajmowania się problemami zdrowotnymi. Według refleksologii natomiast należy problem potraktować holistycznie. Ciało ludzkie jest całością i różne problemy zdrowotne mają swoje źródło często w innych miejscach. Nasza refleksologia polega na masażu stóp. Na uciskaniu pewnych punktów, które odpowiadają za różne różne narządy. Dzięki stosowaniu zabiegów refleksologicznych możemy polepszyć komfort naszego życia. Przede wszystkim poprawić krążenie. Masaże działają także na układ trawienny. techniki, które stosujemy to przede wszystkim "praca kciukiem", ucisk pewnych punktów na stopie.  Ważne jest jednak, żeby nie przesadzać. Nie można takich ćwiczeń wykonywać dłużej niż godzina. Warto także powiedzieć, że refleksologia nie zastępuje nowoczesnej medycyny, ale istnieje obok niej. Nie jesteśmy lekarzami. Nie stawiamy diagnoz. Staramy się mówić ogólnie o problemach danego układu, bo to lekarze mają takie możliwości jak badanie morfologii, czy roentgen. 
 
 
 
/l/ 
- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here