Nauka w pigułce. Gdzie? Na zamku

0

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to niezapomniana przygoda z nauką.

Zamki kojarzą się zwykle z komnatami i wystawami historycznymi. Tymczasem mogą być również centrami nauki o czym świadczy realizowany na Zamku Piastowskim w Raciborzu Program Eduscience i wyjątkowa pasja Jana Kalabińskiego z raciborskiego Stowarzyszenia Skala, dydaktyka IGF PAN.

- reklama -

Nikogo nie trzeba przekonywać, że wizyta w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to niezapomniana przygoda z nauką. Również z dala od stolicy można się zarazić pasją odkrywania tajemnic Ziemi i wszechświata oraz wykonywania doświadczeń. Miejscem zdobywania wiedzy jest Zamek Piastowski w Raciborzu. Dawna siedziba Piastów nie tylko posiada kilka ciekawych edukacyjnych wystaw, m.in. Śląskie Sherwood, ale organizuje również cykliczne spotkania z nauką podczas corocznych imprez, m.in. Zamkowej Nocy z Duchami, oraz gości wycieczki dzieci i młodzieży z całej Polski, organizowane w ramach programu Eduscience. Od strony merytorycznej nad działaniami edukacyjnymi czuwa Jan Kalabiński, doświadczony nauczyciel z Zespołu Szkół Mechanicznych, zaangażowany w działania Stowarzyszenia Skala, dydaktyk Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Programie Eduscience. – To pasja Jana Kalabińskiego, a także umiejętność pokazania wiedzy w ciekawy sposób sprawia, że Racibórz, w tym nasz zamek, stały się ważnym punktem na mapie polskich ośrodków edukacyjnych – przekonuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Z końcem roku szkolnego zakończono kolejny sezon wycieczek organizowanych w ramach programu Eduscience. Poza zamkiem, zajęcia – podzielone na bloki tematyczne – prowadzono także w Arboretum Bramy Morawskiej (las Obora), Śląskim Obserwatorium Geofizycznym PAN (stacja sejsmologiczna), Rezerwacie Łężczok oraz w Zespole Szkół Mechanicznych.

– Chociaż zajęcia odbywały się w tym samym środowisku, to jednak zmienny stan pogody i różne grupy uczniów wraz z nauczycielami tworzyli na każdej wycieczce odmienny charakterystyczny klimat.  Mimo pewnych odrębności, wszystkie wycieczki miały swój wspólny mianownik – jednakowo wielką chęć poznawczą, wręcz pęd do doświadczeń a także wypowiadania się  rysunkiem o zdobytych wiadomościach. Ponadto dzieci wykazywały dużą potrzebę dzielenia się swoimi emocjami w miejscach pokazów oraz zadawały mnóstwo pytań świadczących o ich zainteresowaniu bieżącym planem wycieczki – relacjonuje Jan Kalabiński.

Dodajmy, że na zajęcia w ramach programu Eduscience przyjechali zarówno uczniowie klas II szkół podstawowych z oddalonego o 30 minut Zabełkowa w gminie Krzyżanowice jak i oddalonego o pięć godzin Krosna. Na nowy rok szkolny 2014/2015 zaplanowano już kolejnych trzydzieści jednodniowych wycieczek.

Wycieczki Eduscience organizowane są do: Świdra, Belska, Ojcowa, Borówca, Sopotu, Książa, oraz Raciborza a także morskie w ramach programu Horyzont II.
Polecamy
Program wycieczki do Raciborza
http://www.eduscience.pl/bundles/edusciencemain/files/pages/EDU_7_Racib%C3%B3rz_pdf.pdf
Strona Eduscience
http://www.eduscience.pl/
Relacje z wycieczek
http://www.eduscience.pl/relacje-z-wycieczek

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here