Dzieci z Nędzy już wiedzą, jak zdrowo się odżywiać

0

Warsztaty ekologiczne to tylko część bardzo bogatej oferty Gminnego Centrum Kultury w ramach Akcji Lato.

Warsztaty ekologiczne zorganizowane w ramach Akcji Lato w Nędzy podzielone były na dwa bloki – w pierwszym dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat żywności, w drugim – samodzielnie zbudowały makietę miasta i sprawdziły jak marnotrawiona jest woda. – Chodziło o to, by dzieciom uświadomić kwestie związane z poszanowaniem środowiska naturalnego – wyjaśnia prowadzący zajęcia Piotr Dominiak.

- reklama -

Klara lat 8 jest stałą bywalczynią zajęć w GCK. – Najbardziej mi się podobało jak tworzyliśmy miasto – mówi. 11-letni Rafał i 9-letni Konrad też chętnie wakacje spędzają w GCK. – A dla mnie najfajniejsze było jak wlewaliśmy wodę do kanalizacji miasta – mówi jeden z chłopców. Prowadzący zajęcia przekazywał dzieciom zagadnienia i wiadomości dotyczące środowiska naturalnego i jego ochrony w formie ciekawostek. Dzieci chętnie je przytaczały. – Zaskoczyło mnie, że w niektórych częściach świata lasy są już bardzo małe – mówi Konrad. – Dowiedzieliśmy się ile procent lasu deszczowego już wycięto! – ekscytuje się Rafał. – Albo np. ile jest cukru w jedzeniu! – dopowiada Klara.

 

 
 

 

Pierwszego dnia dwudniowego ekologicznego bloku dzieci dowiedziały się więcej o składnikach żywności, np. z czego składają się słodycze. – Analizowaliśmy i odkrywaliśmy poszczególne składniki, nie tylko te dzieciom znane jak pszenica, cukier czy sól, ale też sztuczne dodatki – opowiada prowadzący. – Analizowaliśmy też pochodzenie różnych produktów i to jaki wpływ na środowisko ma ich daleki transport. Np. owoce sprowadzane z Ameryki Południowej nie mogą być zdrowe, bo żeby do nas dotarły muszą zostać mocno zaprawione chemią. A dodatkowo do tak dalekiego transportu używa się dużej ilości paliw, których spalanie emituje do powietrza wiele szkodliwych substancji. Każdy z nas może się przyczynić do ograniczenia tego zjawiska, np. kupując produkty lokalne, na miejscu – dowiedziały się dzieci.

Drugiego dnia eko-warsztatów dzieci kontruowały makietę miasta. Powstały drogi, wieżowce, parkingi. – Dzieci mogły się dowiedzieć w jaki sposób miasta zużywają i marnują wodę. Cykl jej obiegu jest zaburzony, bo miasta są zabetonowane – wskazuje Piotr Dominiak.

Warsztaty ekologiczne to tylko część bardzo bogatej oferty Gminnego Centrum Kultury w ramach Akcji Lato. Dzieci i młodzież mogą brać udział w różnego rodzaju warsztatach tematycznych, wycieczkach i zajęciach w plenerze, ruszył też Uniwersytet Małolata z zajęciami edukacyjnymi – j. angielskim, kółkiem szachowym i geografią na wesoło.

 

/publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here