Od 31 sierpnia mandat za brak odblasku po zmroku

2

Nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" nakłada na pieszych i rowerzystów obowiązek posiadania odblasków.

Od 31 sierpnia pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Elementy odblaskowe w postaci przedmiotów lub naszywek ubraniowych odpowiedniej jakości pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Elementy w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

- reklama -

Obecnie na rynku akcesoria odblaskowe dostępne są w formie zawieszek, smyczy, opasek itp. Policjanci apelują o stosowanie tych elementów. Sprawią one, że ich posiadacze będą dla kierowców widoczni a co się z tym wiąże – będą na drodze bezpieczni.

Osoby, które nie będą respektowały tego nakazu będą karane. W taryfikatorze mandatów nie ma takiego wykroczenia, ale jak tłumaczą policjanci, do tego służy art. 79 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że uczestnik ruchu wykraczający przeciwko innym przepisom kodeksu drogowego lub wydanym na jego podstawie, podlega karze grzywny do 3 tys. zł lub nagany.

 

 

/p/

 

 

——————————————————————————-

Czytaj również:

 

Wypadek na Warszawskiej. Rowerzystka w szpitalu [ZDJĘCIA]

Niebezpieczny wypadek miał miejsce 24 lipca na skrzyżowaniu Warszawskiej z Matejki w Raciborzu.

Groźny wypadek w Olzie. Motocykl wjechał w pieszego

Do raciborskiego szpitala został przewieziony mężczyzna, który na przejściu dla pieszych został potrącony przez motocykl.

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Wciąż nie rozumiem dlaczego Polska jest tak zacofana i nakazuje nam robienie czegoś… Jeśli nie chcę odblasku to go nie zakładam, potrąci mnie samochód moja wina bo nie miałem odblasku, ale sam postanowiłem, że go nie chcę… A jeszcze teraz za jego brak możesz zebrać mandat, aby tylko zarobić, co za kraj…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here