Wystawa plakatu muzeów w muzeum

0

Raciborskie muzeum zaprasza na ciekawą wycieczkę po plakatach, którymi w PRL instytucje muzealne wabiły publiczność.

W raciborskim muzeum już od jutra będzie można podziwiać nową ekspozycję. To kolekcja plakatów, których zadaniem było zachęcanie społeczeństwa do korzystania z oferty różnych muzeów w Polsce. Ekspozycja liczy sobie 31 prac stworzonych w okresie minionego ustroju. Najwcześniejsza z nich pochodzi z 1948r., ostatni plakat jest z końca lat 80.

- reklama -

 

 

 

Już Henri Touoluse Lautrec pokazywał, że plakat może być dziełem sztuki

 

Monika Witek powiedziała – to jest wystawa, której celem jest przede wszystkim pokazanie plakatu jako elementu promującego muzeum. Pokazuje różne aspekty muzealnictwa – wystawy stałe i czasowe, czasem poszczególne działy muzeów. Mamy tu plakaty zapraszające do odwiedzenia najróżniejszych jednostek – do Muzeum Narodowego, do różnych muzeów historycznych, archeologicznych, wojskowych…  Większość prac pochodzi z lat 60 i 70. W tych pracach z tego powodu widać pewne podobieństwa. Przyczyna leży w polityce. Poprzedni ustrój narzucał pewne rozwiązania estetyczne. Uniformizował. To dotyczyło także środowiska plakacistów.

Plakaty są z całej Polski. Przedstawiają muzea z Zakopanego, Opola, Szczecina. Są też 3 prace z Raciborza. Wśród z nich ta najstarsza – plakat, a właściwie afisz, informujący o otwarciu raciborskiego muzeum. Praca pochodzi z 1948r. Są tu prace Bruchwalskiego, Grocholskiego, Kubata czy Mosińskiego. Wystawę będzie można odwiedzić w sierpniu i we wrześniu. Autorem pomysłu wystawy, a także raciborskich plakatów był Marian Zawisła – wieloletni pracownik muzeum w Raciborzu.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here