Był Mickiewicz i Fredro. Teraz czas na Sienkiewicza

1

Zamek Piastowski w Raciborzu po raz drugi włączy się w akcję Narodowego Czytania.

– Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz. W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza – anonsuje prezydent RP Bronisław Komorowski. Dla raciborskiego zamku to szczególne wydarzenie, bo Sienkiewicz wspomina o nim w Potopie.

- reklama -

– Przez Racibórz przejechano, koniom tylko popasłszy. Nikt króla nie poznał, nikt na orszak nie zwrócił zbytniej uwagi, bo wszyscy byli zajęci niedawnym przejściem dragonów… Skąd ten fragment? To rozdział 23. Potopu Henryka Sienkiewicza. 6 września Zamek Piastowski w Raciborzu włącza się w III edycję Narodowego Czytania. Potrwa od godz. 10.00 do 18.00 w miejscu starej wozowni, gdzie w wakacyjne niedzielę odbywają się koncerty w ramach cyklu Piosenki na zamku czar.

 

W ubiegłym roku po raz pierwszy do akcji Narodowego Czytania włączył się
Zamek Piastowski w Raciborzu. Czytano wówczas "Zemstę" Fredry. Do czytania
zaproszono dyrektorów szkół oraz przedstawicieli raciborskich mediów. W rolę
Papkina wcielił się Mariusz Weidner (Nowiny Raciborskie). Rejentem był
Herbert Dengel (dyrektor II LO), a Klarą Agnieszka Busuleanu-Jaksik (MDK).
Pozostałe kwestie odczytali Jacek Folęga (Radio Vanessa), Ewa Konopniska (ZSZ),
Wojciech Janiczko (I LO), Tomasz Staszewski (raciborek.pl), Paweł Strzelczyk
(raciborz.com.pl) i Adrian Szczypiński (RTK).

 

 

W powieściach tworzących ten cykl Trylogii – jak pisze na swojej stronie prezydent Bronisław Komorowski – pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu – kończy prezydent.

/publ.p/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here