Jan Golec, zasłużony działacz dawnej Solidarności nie żyje

1

W wieku 66 lat odszedł Jan Golec, długoletni działacz śląsko-dąbrowskiej „Solidarności", organizator strajków w 1988 roku, były radny Rady Miasta Raciborza.

Urodził się 9 maja 1948 r. w Stefanowie koło Jarocina. W niezależną działalność zaangażował się latem 1980 r. Uczestniczył w sierpniowo-wrześniowym strajku w kopalni „Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu-Zdroju. Od września tworzył tam struktury NSZZ „Solidarność". Był m.in. przewodniczącym Komisji Oddziałowej Związku. W grudniu 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, uczestniczył w kolejnym strajku na „Manifeście Lipcowym". Następnie angażował się w pomoc osobom represjonowanym i ich rodzinom, kolportował prasę i wydawnictwa podziemne, uczestniczył w akcjach ulotkowych. W 1988 r. był jednym z inicjatorów akcji strajkowych, które ostatecznie zakończyły się pamiętnym i przełomowym protestem sierpniowo-wrześniowym w „Manifeście Lipcowym" i innych kopalniach Górnego Śląska. Współorganizował Tymczasową Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność" w macierzystej kopalni, drukował podziemne wydawnictwa. W latach 1988–1991 był członkiem KPN.

- reklama -

W wolnej Polsce nadal aktywnie angażował się w działalność społeczną, m.in. w latach 1990–1994 był radnym Miasta Racibórz. Swoją działalność w Solidarności przypłacił poważnymi kłopotami zdrowotnymi, Zmarł w środę 20 sierpnia 2014 roku. Pogrzeb odbył się 23 sierpnia.

 

źródło: Instytut Pamięci Narodowej

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here