Książę raciborski odwiedził Zamek Piastowski

7

Na zaproszenie starosty Adama Hajduka, książę (Herzog) raciborski Wiktor V zwiedził zamek. Był pod wrażeniem efektów odbudowy zabytku i wystaw.

 

- reklama -

 

 

50-letni Książę Wiktor (5. Herzog von Ratibor 5. Fürst und Corvey Prinz zu Hohenlohe-Schillingsfürst Breunner-Enkevoirth) to najstarszy syn zmarłego w 2009 r. księcia Franciszka Albrechta, odznaczonego przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużonego dla Miasta Raciborza. Na co dzień mieszka w Corvey (część miasta Höxter w Nadrenii Północnej-Westfalii, region Wezery), gdzie jako rolnik i leśnik zarządza dobrami książęcymi oraz pięknym dawnym opactwem benedyktyńskim, dziś pałacem książęcym, wpisanym niedawno na listę UNESCO. Ma czterech braci, również książąt (Prinz) raciborskich. Okazją do odwiedzenia Raciborza były uroczystości 20. rocznicy odsłonięcia pomnika Josepha von Eichendorffa.

Do przodków księcia Wiktora należał do 1945 r. raciborski zamek i browar, dawne opactwo w Rudach, pałac w Łubowicach oraz ponad 30 tys. ha gruntów i lasów na Górnym Śląsku. Majątki te rodzina straciła w efekcie nacjonalizacji po 1945 r. Żywe kontakty rodziny von Ratibor z dawnym miejscem ich pobytu to dzieło wspomnianego księcia Franciszka Albrechta, który po odwilży z 1989 roku wielokrotnie odwiedzał ziemię raciborską, był jej ambasadorem w Europie, apelował o polsko-niemieckie pojednanie a także angażował się w wiele ważnych przedsięwzięć, za co został wyróżniony przez Radę Miasta Racibórz.

Obecny książę (Herzog) raciborski odkrywa na Górnym Śląsku dziedzictwo swojej rodziny. W niedzielę zwiedził zamek, będąc pod wrażeniem efektów odbudowy, które dokonał Powiat Raciborski. Gospodarzem wizyty był starosta Adam Hajduk. Książę, dodajmy, wzbudził zainteresowanie wielu gości, którym nie odmawiał pozowania do wspólnych zdjęć. Zamek odwiedzi ponownie pod koniec września, tym razem z żoną oraz braćmi, z którymi przez około 2 tygodnie będą podróżować po Górnym Śląsku śladem swoich przodków.

Na Zamku Piastowskim można na co dzień oglądać wystawę poświęconą genealogii rodu von Ratibor, a na zamieszczonych zdjęciach jest również sam Wiktor V i jego rodzina, w tym książę następca, Wiktor VI.

 

źródło: zamekpiastowski.pl

 

publ. /ps/

 

 —————————————————————–

 

zobacz także:

 

Śmietanka arystokratyczna, polityczna, samorządowa i kulturalna miasta zebrała się przy pomniku poety z okazji 20 lecia odsłonięcia pomnika.

 

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Niemcy to wiedzą jak zarabiac pieniądze i prezentować się z klasą – ten książę wyglada na tle naszych polityków naprawdę jak królewicz z bajki.

  2. Nie rozumiem tej tytułomanii – przecież tytuły arystokracji zostały dawno zniesiona, jak w Polsce, tak i w Niemczech. Włości raciborskie, też już do rodziny nie należą.

  3. [color=#606060; font-size: 12px]Może jestem ignorantem, ale kto to jest ten łysiejący, widoczny na zdjęciu po lewej stronie księcia…to jest Raciborski Historyk Pan P.Newerla[/color]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here