” Turysto! Szanuj środowisko!”

0

Pod takim hasłem odbywały się tegoroczne dni Sprzątania Świata, które trwają już od kwietnia. W dniu 18.09.2014 uczniowie klas I i II Gimnazjum Nr 5 wzięli udział w tegorocznej akcji, połączonej z zajęciami terenowymi z biologii, geografii, edukacji ekologicznej i fizyki na terenie Arboretum Bramy Morawskiej w Oborze. W ramach zajęć z biologii obserwowali budowę liści najważniejszych gatunków drzew lasu grądowego : grabów, dębów i lip. Zachwycali się kwitnącymi na śródleśnej łące zimowitami jesiennymi, obserwowali różne typy owoców. Obserwowali budowę i miejsce występowania mchów i paproci. Dostrzegali obfitość różnych gatunków grzybów. Podziwiali różnorodność gatunków w Zaczarowanym Ogrodzie.


Z geografii uczniowie uczyli się określać kierunki w terenie za pomocą busoli, orientowali busole, a także obserwowali i opisywali otaczający ich krajobraz, z edukacji ekologicznej opisywali zbiorowiska roślinne oraz obliczali wiek wybranego drzewa dokonując najpierw pomiarów jego obwodu w pierśnicy.


Z fizyki uczniowie obserwowali zjawiska fizyczne zachodzące w przyrodzie, zmiany prędkości huśtawki podczas jej ruchu, mierzyli drogę, dokonywali pomiaru czasu oraz obliczali średnią prędkość przejścia przez równoważnię.
W trakcie zajęć uczniowie zbierali także śmieci do worków.


Na zakończenie uczniowie zostali zapoznani z treścią części poradnika „Turysto! Szanuj środowisko!” dotyczącej lasu, zachowania się w nim oraz poznali czas rozkładu różnych odpadów pozostawionych przez turystów.


Opiekunami uczniów byli: ks. Piotr Herok, Elżbieta Galicka, Beata Mróz – Kajstura, Maria Senftleben, Krystyna Sebastian – Wypasek, Beata Rubin – Jałowiecka i Róża Szramek.

Rękawice, worki i bilety do Arboretum sponsorowane były przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Racibórz.


Opracowały: Beata Rubin – Jałowiecka, Róża Szramek i Krystyna Sebastian – Wypasek

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here