25 września w Markowicach odbędzie się konferencja na temat współpracy jednostek OSP z Polski i Czech. A już 2 dni później uroczyste otwarcie remizy.Konferencja rozpocznie się o godz. 11.00 w remizie OSP w Raciborzu Markowicach przy ul. A. Bożka. Tematyka konferencji będzie dotyczyła udziału jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Polski i Czech w działaniach przeciwpowodziowych i innych nadzwyczajnych zagrożeniach na przykładzie powiatu raciborskiego i ziemi hulczyńskiej w czasie powodzi 1997 r. i w czasie obecnym, organizacji Krajowego Sytemu Ratowniczo –Gaśniczego oraz współpracy Transgranicznej jednostek ochrony przeciwpożarowej na przykładzie Województwa Śląskiego i Województwa Śląsko Morawskiego w walce klęskami żywiołowymi i innymi nadzwyczajnymi zagrożeniami.
Organizatorzy:
– Urząd Miasta Racibórz
– Zarząd Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Raciborzu
– OSP Racibórz Markowice
godz. 10.15 – 10.55
Rejestracja uczestników.
godz.11.00
Rozpoczęcie konferencji, powitanie zaproszonych gości.
godz. 11.10 – 13.30
Prelekcje:
godz. 11.10 – Ochotnicze Straże Pożarne w działaniach przeciwpowodziowych i likwidacji innych zagrożeń na przykładzie jednostek z powiatu raciborskiego – powódź 1997 r. i stan obecny – asp. sztab. Stefan Kaptur, były Dowódca JRG Racibórz
godz.. 12.00 – Udział Ochotniczych Straży Pożarnych Republiki Czeskiej w ochronie przeciwpowodziowej oraz zwalczaniu klęsk żywiołowych na przykładzie Miasta Krawarz i ziemi hulczyńskiej w zwalczaniu powodzi i innych zagrożeń – płk Kamil Pastuszek, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Opawie.
godz. 12.45 – Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy w zwalczaniu klęsk żywiołowych i innych nadzwyczajnych zagrożeń. Współpraca transgraniczna z Republiką Czeską na przykładzie Województwa Śląskiego i Kraju Śląsko – Morawskiego – nadbrygadier Piotr Buk, były Komendant Główny PSP i Szef Obrony Cywilnej Kraju.
godz. 13.30 – Ochrona przed powodzią w gminie Bolatice – doc. inż. Vilém Adamec, kierownik katedry ochrony ludności w VŠB – TU Ostrava
godz. 13.45 – 14.00 Panel dyskusyjny, zakończenie konferencji
Osoba do kontaktu: Stanisław Mrugała, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Miasta Racibórz tel. 32 755 0 691
Konferencja realizowana jest w ramach Projektu nr PL.3.22/1.3.00/09.01515 pn.: „Ochrona przeciwpowodziowa na pograniczu raciborsko – opawskim poprzez logistyczne doposażenie i doskonalenie działań służb kryzysowych” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 PRZEKRACZAMY GRANICE.
A już dwa dni później (27 września o godz. 14.40) rozpoczną się uroczystości otwarcia remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciborzu – Markowicach.
Program uroczystości:
14.40 zbiórka pod starą remizą przy ul. Powstańców Śląskich 17 i przemarsz do Kościoła;
15.00 Msza święta;
16.00 przemarsz pod nową remizę ( ul. A Bożka);
16.10 otwarcie nowej remizy.
Budowa remizy OSP Racibórz Markowice
Zadanie realizowane jest w latach 2012 – 2014.
W ramach zadania w 2012 r. opracowano dokumentację projektową remizy OSP w Raciborzu – Markowicach. Projekt wykonała Pracownia Projektowa „ARCHIDOM” Bernard Łopacz z siedzibą w Raciborzu.
W 2013 r. w oparciu o przygotowany projekt przeprowadzono procedurę przetargową i wybrano wykonawcę robót, którym zostało Przedsiębiorstwo Budowlane mgr inż. Władysław Górski z siedzibą w Raciborzu przy ul. Rudzkiej 103.
Zadanie obejmuje wykonanie nowego budynku remizy ochotniczej straży pożarnej, wykonanie wszystkich instalacji, przyłączy instalacji wody, kanalizacji, gazu i elektrycznego, robót wykończeniowych, zagospodarowania terenu, włączenie posesji do drogi publicznej.
Plac budowy przekazany został Wykonawcy robót w dniu 26.06.2013 r.
W 2013 r. wykonano stan surowy otwarty obiektu oraz przyłącza wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przyłącz elektroenergetyczny.
W 2014 r. wykonano wszystkie pozostałe roboty budowlane i instalacyjne.
Wartość robót budowlanych według kosztorysu ofertowego wynosi 1 247 838,46 zł.
publ. /ps/