Kolejka do przyszłości

0

Dzisiaj nie wiemy jak potoczą się turystyczne aspiracje Kuźni Raciborskiej. Wiemy jednak, że aspiracje te mają swoje realne podstawy.

Otrzymaną z ze Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach
lokomotywę z 1954r. entuzjaści kolei doprowadzili do tak pięknej postaci.

 

- reklama -

Śląsk żyje z przemysłu, głównie z przemysłu wydobywczego. Są jednak miejsca na Śląsku, gdzie lokalne władze, mieszkańcy, a także pasjonaci – społecznicy postanowili zainwestować także w inny model rozwoju. Tak jest w Kuźni Raciborskiej, która w dużej mierze stawia na turystykę. Jednym z elementów, którymi ta gmina w powiecie raciborskim chce przyciągnąć do siebie jest kolejka wąskotorowa. „Wąskotorówka” jeździła kiedyś w regionie regularnie, ale w Polsce przyszły złe czasy dla kolei i w 2004r. linię zamknięto. Decyzji o likwidacji połączenia na trasie Gliwice – Racibórz nie przyjęli do wiadomości lokalni entuzjaści. Sprawy w swoje ręce wzięła gmina.

 

Na dzień dzisiejszy kolejką zajmuje się właśnie samorząd. Przedsięwzięcie finansuje częściowo gmina, która opłaca etaty oraz bieżące utrzymanie obiektów (media), a wypracowany zysk ze sprzedaży biletów w całości przekazywany jest na dalsze inwestycje. Nie zawsze są to jednak środki wystarczające, by sfinansować duże projekty. Dlatego Gmina sięgnęła po środki europejskie. W ramach projektu „Wąskim torem ku przyszłości. W ramach zagospodarowanie terenu wokół zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej w Rudach” ma powstać: nowy peron z oświetleniem, nowoczesne toalety i dodatkowe miejsca parkingowe. Takie działania mają swoje uzasadnienie. Główna przesłanka brzmi: od 2006r. liczba turystów wzrosła z liczby 6 tysięcy do liczby 25 tysięcy. Zmienia się również struktura uczestników ruchu turystycznego. Nie są to już tylko mieszkańcy powiatu raciborskiego.

Naczelnik Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej Jarosław Łuszcz podkreśla ten fakt: – Mamy coraz częściej towarzystwo międzynarodowe. Właśnie dzisiaj naszą kolejką jechała wycieczka polsko – czesko – niemiecka. A odwiedzają nas podróżni z całej Europy. Przyjeżdżają Anglicy, Hiszpanie, Niemcy, Czesi. To są turyści, którzy przyzwyczajeni są do pewnych standardów. Dlatego budowa nowoczesnych sanitariatów jest tak ważna. Kolejną sprawą są miejsca parkingowe. Turystów jest coraz więcej i więcej. Rozmawiamy więc nawet z lasami Państwowymi, żeby przejąć boisko przy torach jako miejsca na samochody – Kolejka nie powstaje w oderwaniu od innych działań, które mają zrobić z gminy ważne miejsce na mapie turystycznej regionu. Rozwija się dziecięcy park linowy. Niezwykle cennym jest bliskie sąsiedztwo przepięknego opactwa cysterskiego i rezerwatu przyrody. Nie próżnują sami entuzjaści kolejki. W Rudach pojawiły się olbrzymie makiety, na których turysta może sterować nawet 7 pociągami. Podejmowane są również starania, by przywrócić na trasie dawny ruch pasażerski…

/Leszek Iwulsk/i/

 

 

Artykuł zaczerpnięto z GazetaInformator.pl nr 170 / wrzesień 2014

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here