Zamkowa jesień pełna wydarzeń

1

Na początek coś dla entuzjastów rekreacji na Odrze, będzie też Hubertus z grochówką i bigosem. Zobacz, co jeszcze przygotowano tej jesieni na zamku.

Podróże odrzańskie dawniej i dziś

- reklama -

Jesień to dobry czas na podróżnicze opowieści przy dobrej kawie. W dniu 4 października Zamek Piastowski zaprasza na odkrywanie Odry, dawniej i dziś. Będzie o retro i współczesnych rzecznych eskapadach.

Spacery stateczkiem, spływy, zawody wioślarskie i kajakarskie – turystyczne i rekreacyjne walory Odry w powiecie raciborskim dostrzegano już przed ostatnią wojną. Dziś znów na drugiej co do długości polskiej rzece coraz częściej widać kajaki i łodzie. O odrzańskich podróżach, 4 października o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego, będą mówić Grzegorz Wawoczny (Odra retro) oraz Grzegorz Pinior z Raciborskiej Hałaburdy Kajakowej i Wioślarskiej JOOONYYY. Spotkanie, okraszone prezentacjami multimedialnymi, adresowane jest do miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu oraz historii. Będzie okazja do wypicia dobrej kawy oraz dyskusji. Wstęp bezpłatny.

100-lecie Sokoła. Wystawa historycznych sztandarów na zamku

Zamek Piastowski włączył się w obchody 100-lecia Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”. 18 października, w dawnej siedzibie Piastów, odbędą się główne uroczystości, w tym otwarcie wystawy sztandarów sokolich.

Nad nami dawnych bojów znak, w szkarłatnem polu srebrny znak – taki tytuł nosi wystawa historycznych sztandarów Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, która 18 października w godzinach południowych zostanie otwarta w domu książęcym Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów  Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Krakowa.

Uroczystości 18 października rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św. w kościele pw. WNMP w Rynku, po której zaproszeni goście, działacze sokolstwa i poczty sztandarowe przejdą pod pomnik abp. Józefa Gawliny przy Rynku, gdzie nastąpi złożenie kwiatów. O 11.30 zaplanowano początek uroczystości na dziedzińcu zamku – przegląd pocztów sztandarowych a następnie przejście do sali wystawowej domu książęcego na otwarcie ekspozycji. W sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie sokolstwa i jego sympatyków, połączone z prelekcjami ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, Danuty Skalskiej, prof. dr. hab. Stanisława Sławomira Nicieji i druha Konrada Firleja. Będzie również wręczenie odznaczeń i wyróżnień oraz część artystyczna.

K jak Kalman, czyli zamek zaprasza do Krainy Czardasza

W Krainie Kalmana rozbrzmiewa muzyka oparta na folklorze węgierskim i cygańskim – bardzo efektowna, pełna ekspresji. Na Zamku Piastowskim w Raciborzu ponownie 23 października o godz. 17.00.

Kraina Kalmana to kraina przepięknych, niezapomnianych melodii, gorących rytmów i wspaniałych historii, które zdarzają się tylko w operetkach. Bohaterowie tych opowieści mieszkają w pałacach, bywają w kabaretach, szukają miłości, zaręczają się, rozstają, tracą fortuny. W podróż do tej krainy Zamek Piastowski zabierze raciborskim melomanów 23 października (czwartek) o godz. 17.00. Na scenie wystąpią znani i lubiani w Raciborzu artyści scen poznańskich pod wodzą Bartosza Kuczyka.

Koncert zamknie tegoroczny sezon imprez plenerowych na zamku. Wstęp bezpłatny. W razie niepogody, koncert zostanie przeniesiony na małą scenę sali konferencyjnej domu książęcego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wstęp będzie biletowany. Prosimy na bieżąco śledzić stronę zamekpiastowski.pl

Zamek w programie raciborskiego Hubertusa

Już po raz drugi uczestnicy raciborskiego Hubertusa pojawią się na zamkowym dziedzińcu. Widowiskowa impreza zaplanowana jest na 4 października. Weźmie w niej udział około stu koni.

Pokazy odbędą się co prawda na łąkach przy ul. Huzarskiej na Ostrogu (za DPS Złota Jesień), ale w programie również przemarsz na zamek. Jeźdźcy pojawią się tu około godz. 13.00. Zbiórkę zaplanowano na godz. 12.00 a potem Mszę św. Po 13.00 występ kapeli Majka a także finał imprezy – gonitwa za lisem. Będzie też rekreacja konna oraz poczęstunek grochówką i bigosem.

Inne wydarzenia:

5 października – prelekcje historyczne i występy artystyczne z okazji 5.lecia stowarzyszenia Dobro Ojczyzny – 12.00 w sali konferencyjnej Zamku – ppłk.T.Dłużyński „Problem odzyskania niepodległości w okresie I wojny światowej. Wojna polsko-bolszewicka w 1920 r.”,
13.00 – prof.dr hab.J.Ciągwa „Polska w okresie ,międzywojennym. Autonomia Śląska”, 14.00 – Z.Musioł „Losy Polski w III wojnie światowej. Powstanie Warszawskie”; wstęp wolny
7 października – godz.17.00, sala konferencyjna – kolejne spotkanie w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” – Janusz Mokrosz: „Od »junge Deutscher« do »Polaka małego«. Specyfika nauczania na górnośląskim pograniczu w obliczu zmian roku 1945”; wstęp wolny
10 października – 11.00-15.00 – obchody 50.lecia Zespołu Szkół Medycznych w Raciborzu – sala konferencyjna w zamku
13 października – godz.17.00 – obchody Powiatowego Dnia Edukacji – sala konferencyjna
w zamku
21-22 października – Raciborskie Dni Nauki i Techniki – sala konferencyjna zamku
24-26 października – Festiwal Podróżniczy „Wiatraki” – szczegóły są ustalane

Dla przypomnienia – próby uczestników Amatorskiego Teatru Zamkowego dla dorosłych odbywają się w każdy poniedziałek i wtorek o godz.11.00  i 16.00 ( do wyboru). Chętni amatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił – mile widziani. Premierowe wystąpienia jeszcze w bieżącym roku. Uczestnictwo – bezpłatne.

 

publ. /ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here