Przepompownia na Piaskowej jest modernizowana

0

Dzięki inwestycji możemy oczekiwać, że wieczne zalewiska po większych opadach pod wiaduktem na Kolejowej przejdą do historii.

- reklama -

 Przepompownia wód deszczowych na ulicy Piaskowej miała już swoje lata i często nie potrafiła sprostać swoim zadaniom. Dlatego też miasto zdecydowało się na gruntowną modernizację tego obiektu.  Przetarg na przebudowę przepompowni wód deszczowych przy ulicy Piaskowej wygrała firma B&WJ z Raciborza. Cena na ofercie złożonej przez przedsiębiorstwo wynosiła 659 735 zł. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na spotkaniu w czerwcu zaakceptował wniosek o dotację dla tej inwestycji na kwotę 435 25560 zł.

 

W zakres robót do zrealizowania ma wejść odłączenie istniejącej już pompowni, demontaż armatury oraz urządzeń wewnątrz budynku. W dalszej części prac ma zostać zdemontowany cały budynek będący nadziemną częścią przepompowni. W nowym obiekcie ma zostać zainstalowany nowy zbiornik przepompowni z kompletnym wyposażeniem, armaturą i osprzętem. Zbiornik ma mieć ponad 10 metrów wysokości i charakteryzować się średnicą 3,5 m.

Wydajność 2 pomp na oscylować w granicach 800 m3/h. Przepompownia ma zostać podłączona do kolektora oraz rurociągu tłocznego. W ramach prac instalacja ma zostać podłączona do sieci elektroenergetycznej. Roboty obejmą także montaż automatyki umożliwiającej sterowanie przepompownią. W nowym obiekcie będzie możliwy monitoring pracy przepompowni włącznie z kontrolą parametrów. Wreszcie wykonawca będzie miał także do zagospodarowania teren wokół przepompowni.

 

 W Raciborzu znajdują się 4 przepompownie wody deszczowej.Ta, znajdująca się na ulicy Piaskowej, jest właśnie modernizowana.

 

W Urzędzie Miasta powiedziano nam: – Zdecydowaliśmy się na modernizację budynku, ponieważ stare pompy były już mocno wyeksploatowane i zdegradowane. Trudność w realizacji tego zadania polegała przede wszystkim na tym, że pompy były umieszczone stosunkowo nisko, bo na poziomie 10 metrów. Przepompownia stanowi element zabezpieczenia miasta przed opadami o charakterze nawalnym. Projekt przepompowni opracowywała firma z Bielska – Białej. Zakończenie tego zadania przewidziane jest jeszcze na ten rok. Firma już wbiła ścianki szczelne.

Przepompownia na Piaskowej nie jest jedyna w mieście. Obiekty tego typu w Raciborzu są 4 – Na Piaskowej, 1 Maja, Piastowskiej oraz Adamczyka.

 

/l/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here