A. Hajduk: Partnerstwa nie przynoszą efektów gospodarczych

1

Starosta jest pesymistą, jeśli chodzi o nawiązywanie współpracy gospodarczej z zagranicznymi partnerami. – Innym przez kilkadziesiąt lat to się nie udawało – twierdzi.

Tematem wtorkowego posiedzenia powiatowej komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą była współpraca powiatu z zagranicą. Intencją szefa komisji, Leonarda Malcharczyka było wyodrębnienie różnych aspektów tej współpracy: szkół i placówek oświatowych, kulturalnej czy turystycznej. A także gospodarczej.

- reklama -

 

Współpraca na polu edukacji czy kultury odbywa się bezproblemowo od wielu lat i wciąż się rozwija. Strony realizują wspólnie wiele rozmaitych projektów. Nawet jeśli z rozmaitych powodów (np. ograniczenie wydatków na współpracę partnerską przez szukających oszczędności Walijczyków z Wrexham czy trudną sytuację na Ukrainie powodującą siłą rzeczy skupienie się władz Komsomolska na ważniejszych sprawach) wzajemne stosunki czasowo się rozluźniają, starosta Hajduk nie wyklucza intensyfikacji kontaktów, o ile będzie taka potrzeba. Zamierza je wspierać, gdy tylko pojawią się ciekawe inicjatywy, najlepiej oddolne.

 

Nieco inaczej wygląda to, jeśli chodzi o współpracę gospodarczą czy pozyskiwanie inwestorów z zaprzyjaźnionych miast i powiatów. Indagowany o to przez Malcharczyka starosta zobrazował możliwości na tym polu prostym przykładem Markischer i Wrexham. Otóż samorządy te współpracują ze sobą już 35 lat, co jednak nie przyniosło wymiernego rezultatu w postaci chociażby jednego konkretnego kontaktu biznesowego. Były co prawda próby wyjazdów samorządowców w towarzystwie przedsiębiorców i szukanie konkretnych rozwiązań biznesowych, badanie rynku, etc. które niezmiennie kończyły się fiaskiem. Jedynie na polu promocji produktów czy rzemiosła u partnera daje jakieś niewielkie efekty.

 

Malcharczyka odpowiedź taka nie zadowoliła. Stwierdził, iż pozyskiwanie inwestorów dla powiatu jest możliwe i zapowiedział na następnej komisji wskazanie przykładów na to.

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here