MOTOrady: Jak dbać o opony?

  1

  Największy wpływ na stan ogumienia naszego pojazdu ma styl jazdy z jakim poruszamy się po drogach.Sprawne opony wpływają na nasze bezpieczeństwo jazdy dlatego powinniśmy je utrzymywać zawsze w dobrym stanie. Podobnie jak inne elementy samochodu, ulegają one stopniowemu zużyciu i to my mamy istotny wpływ na to, jak szybko się zużyją. Jak o nie dbać, jak jeździć, żeby utrzymywać je w dobrym stanie?
      
  Największy wpływ na stan ogumienia naszego pojazdu ma styl jazdy z jakim poruszamy się po naszych drogach. Powinniśmy unikać ostrego wchodzenia w zakręty oraz starać się unikać ostrego hamowania.  Niebezpieczne dla naszych opon są również wysokie krawężniki a zwłaszcza dziury w jezdni. Powinniśmy pamiętać o tym by zmieniać opony we właściwym czasie.  Ogumienie zimowe powinniśmy zmienić na letnie, jeżeli temperatura nie spada już poniżej 7 stopni C. Opony letnie w zbyt niskiej temperaturze nie spełniają swoich funkcji, a jazda na oponach letnich zimą jest niebezpieczna.
      
  Bardzo ważne abyśmy sprawdzali raz na jakiś czas ciśnienie w kołach. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może powodować szybkie zużycia opon, to z kolei może prowadzić do wydzielania się w oponie nadmiernej ilości ciepła. zbytniego zużycia paliwa, a nawet do rozerwania opony.  Ciągły spadek ciśnienia w oponie jest oznaką problemów związanych z kołem. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do profesjonalnego warsztatu. Regularnie należy kontrolować  poziom zużycia bieżnika. Jeśli zauważymy nierównomierne zużycie się bieżnika, może to wynikać ze złego ustawienia zbieżności kół. Po stwierdzeniu takiego stanu samochód należy oddać do przeglądu do wyspecjalizowanego warsztatu.
      
  Każdorazowo przy założeniu opon na felgi koło powinno zostać wyważone Niewyważone koła są źródłem drgań, przedwczesnego i nieregularnego zużywania się opon oraz nadmiernego zużywania się elementów zawieszenia samochodu.  Wyważenie opon należy też sprawdzić po zauważeniu oznak wibracji (np. jeden z odważników mógł się odczepić od felgi). Naprawę opon należy powierzać jedynie wyspecjalizowanym serwisom. Do jej poprawnego wykonania niezbędne jest zdjęcie opony z obręczy, dokładne sprawdzenie i wykrycie uszkodzeń. Należy pamiętać, że nie wszystkie przebicia mieszczą się w zakresie naprawy.

  Opony zdjęte z samochodu powinny być przechowywane w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Bez znaczenia jest czy są założone na felgach, czy osobno. Coraz więcej serwisów oferuje usługi przechowywania ogumienia warto skorzystać z ich ofert by mieć pewność profesjonalnego przechowania opon.

  - reklama -

   

   

  /Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

   

   
   

   

   

  ——————————————————————————————

   

  Czytaj również:

   

  MOTOrady: Kolizja drogowa. Co dalej?

  Gdy dojdzie do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, na ogół możemy sami dojść do porozumienia ze sprawcą. Nie można wówczas zapomnieć o spisaniu oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

  MOTOrady: Jak rozliczyć się z ubezpieczycielem?

  Częstsze używanie auta wiosną powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na wypadek lub kolizję.

  MOTOrady: Spawanie tworzyw sztucznych

  Dzięki elementom z tworzyw sztucznych koszty produkcji są mniejsze, a samochody lżejsze, jednak zasięg uszkodzenia w razie nawet niewielkiej stłuczki – o wiele większy.

  MOTOrady: Dziurawe drogi na wiosnę. Walcz o odszkodowanie!

  Zdobycie odszkodowania za uszkodzenie samochodu spowodowane złym stanem drogi nie jest rzeczą prostą, co nie znaczy, że niemożliwą. Dobry materiał dowodowy pozwoli zakończyć sprawę sukcesem.

  MOTOrady: zimno w aucie?

  Jeśli po kilkunastu minutach jazdy z kratek nawiewu wypływa zimne powietrze, nie zwlekajmy – auto najprawdopodobniej wymaga naprawy, gdyż niedogrzanie samochodu stanowi symptom poważnych usterek układu chłodzenia.

  MOTOrady: hałas w samochodzie

  Stuki, nasilające się drgania i hałas to oznaki niechybnie zbliżającej się awarii. Sygnałów tych, pomimo trudności lokalizacji ich źródła, nie należy lekceważyć…

  MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów

  Dziś nie wszystkie warsztaty posiadają w swojej ofercie usługi związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Szkoda, bo zabezpieczenia fabryczne nie są wystarczające i samochody nadal rdzewieją.

  MOTOrady: Jak najlepiej umyć auto

  Sposobów jest wiele, nie każdy jednak godny polecenia. Jedne mogą rysować samochód, inne nie zagwarantują idealnie czystego samochodu.

  MOTOrady: Wymiana płynu hamulcowego

  Wymiana płynu hamulcowego jest niestety często zaniedbywana przez kierowców. Tymczasem, tylko wymieniany na czas płyn gwarantuje odpowiednie przenoszenie siły hamującej z pedału hamulca na klocki hamulcowe…

  MOTOrady: Jak często wymieniać olej?

  Okresowe sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego wymiana w odpowiednim momencie to podstawowe czynności, które powinien kontrolować każdy kierowca. Wśród kierowców panują różne opinie na temat tego jak często to robić.

  MOTOrady: Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o oponach

  Czy powinniśmy wymienić kilkuletnie opony? Co bezwzględnie dyskwalifikuje  dalsze użytkowanie? Żeby odpowiedzieć na te pytania, opony należy prześwietlić pod kątem zużycia, uszkodzeń i wieku.

   

  - reklama -

  1 KOMENTARZ

  1. …jak masz[img]upload/small_53ScreenShot003.jpg[/img][img]upload/small_66ScreenShot004.jpg[/img][img]upload/small_57ScreenShot005.jpg[/img][img]upload/small_55ScreenShot006.jpg[/img][img]upload/small_42ScreenShot008.jpg[/img] do dyspozycji takie ulice w Raciborzu? To tylko próbka ! Taki mamy bruk na ul. Odrzańskiej, Chopina, Browarnej, Solnej a najgorszy ciosany na Zamkowej i obecnie położony na Nowej !

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here