Konferencja w Pietrowicach Wielkich [WIDEO]

1

Pietrowice Wielkie poinformowały o uwarunkowaniach tworzenia sieci przydomowych oczyszczalni ścieków. (zdjęcia)

W Pietrowicach Wielkich instalacja przydomowych oczyszczalni ścieków zmierza ku finałowi. W gminie pojawi się ok. 1500 urządzeń, które będą otwierać zupełnie rozdział w dziejach inwestycji w infrastrukturę kanalizacyjną w Polsce. Jest to projekt pionierski. Projekt, który zrodził się z konieczności i ze zwykłego rachunku ekonomicznego, który wykazał jak bezcelowe i kosztowne byłoby budowanie w Pietrowicach kanalizacji zbiorczej.

- reklama -

 

 

 Profesor Janusz Łomotowski przedstawił iście fascynujący wykład dotyczący natury kanalizacji. (zdjęcia z konferencji).

 

 

Finał inwestycji uwieńczyła konferencja w dniu 17 października, na której o nowatorskim rozwiązaniu wypowiadali się przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu oraz organizacji wspierających ochronę środowiska (WFOŚiGW) i zwykli użytkownicy przydomowych oczyszczalni. Głos zabrał min. wójt Pietrowic Andrzej Wawrzynek, który opowiedział o tym, jak powstała idea skanalizowania gminy w ten właśnie sposób, jakie były konkretne przesłanki podjętej decyzji, jak pozyskiwano środki zewnętrzne na realizację tego przedsięwzięcia. Wójt mówił o korzyściach, jakie mieszkańcy odniosą dzięki inwestycji. Zaliczył do nich m.in. zerowe koszty utrzymania sieci, brak zniszczeń w infrastrukturze drogowej, elektroniczny monitoring działania całej instalacji. Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówiła natomiast o pionierskim charakterze przedsięwzięcia oraz o jego ekonomicznym aspekcie – przede wszystkim w kontekście wygenerowanych oszczędności. WFOŚiGW był jednocześnie współorganizatorem konferencji.

 

O stronie technicznej operacji mówiła doktor Katarzyna Pawęska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która pokazała również jak działają inne rozwiązania w całej Europie. Na sali obecni byli także przedstawiciele samorządów, które poszukują pomysłów na kanalizację – np. wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki.

 

O pionierskim charakterze inwestycji mówiła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz.

 

 

Okazało się również, że nawet tak wydawałoby się prozaiczna rzecz jak kanalizacja może być przyczynkiem do fascynującego wykładu. Zgromadzone w sali w Pietrowicach przekonał o tym Profesor z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Janusz Łomotowski, który w mistrzowski sposób pokazał przeciętnemu zjadaczowi chleba czym kanalizacja jest, czym była i jakie powinny być determinanty jej konstruowania.

 

/l/

 

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here