Turyści coraz chętniej odwiedzają zamek

0

Od stycznia do października Zamek Piastowski w Raciborzu odwiedziło 67 730 turystów.

Wiosenny jarmark kwiatów, czerwcowa III już Zamkowa Noc z Duchami, festiwal nauki, liczne koncerty, w tym lubianych artystów scen poznańskich, przejazd Sobieskiego z Rud do Raciborza – to tylko kilka sztandarowych imprez, które zorganizował w tym roku należący do Powiatu Zamek Piastowski. Do końca października dawną siedzibę Piastów odwiedziło ponad 67 tys. osób. To znacznie więcej niż rok wcześniej.

- reklama -

– Zamek Piastowski, obok opactwa w Rudach, z którym współpracujemy, stał się magnesem, który ściąga do naszego powiatu turystów. Co więcej, z badań Śląskiej Organizacji Turystycznej wynika, że subregion zachodni województwa jest coraz lepiej rozpoznawany przez turystów, a największy potencjał tkwi właśnie w zabytkach ziemi raciborskiej – przekonuje Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, która zarządza zamkiem.

 

 

Od stycznia do końca października tego roku Zamek Piastowski w Raciborzu odwiedziło 67 730 turystów, w tym ponad 3600 zagranicznych. W całym 2013 r. było to 37 378 turystów, w 2012 r. 32 397, a w 2011 r. 3876. – Nasz sezon to okres od kwietnia do września. Co roku zwiększa się liczba turystów zagranicznych. Mamy wielu gości z różnych regionów Polski, którzy z przewodnikami w ręku zwiedzają nasz kraj. Nasz zamek staje się coraz bardziej znany. Przychodzi sporo raciborzan rozsianych po całym świecie. Odwiedzając rodzinne miasto przychodzą na zamek, bo pamiętają go jako ruinę. Są pod wrażeniem odbudowy – dodaje dyrektor Wójcik.

Na wyróżnienie zasługuje zamkowy Punkt Informacji Turystycznej, jeden z najlepiej ocenianych na Śląsku. Spora w tym zasługa obsługi, kompetentnej, znającej języki obce i dbającej o bieżącą ofertę przewodników i folderów. Punkt prowadzi też drobną sprzedaż publikacji książkowych i pamiątek.

Przypomnijmy, że Zamek Piastowski został oficjalnie oddany do użytku w 2012 roku, po trwającym blisko 3 lata remoncie przeprowadzonym przez Powiat Raciborski przy wsparciu Unii Europejskiej (dla turystów dom książęcy dostępny jest już od wakacji 2011 r.). Na odnowienie cennego zabytku – dawnej siedziby górnośląskich władców wydano ok.26 mln zł, w tym ok.20 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 oraz ok.6 mln zł z budżetu powiatu. Powiat finansuje też trwający jeszcze remont kaplicy zamkowej pw. Św. Tomasza Becketa. Zamkiem zarządza Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, jednostka budżetowa Powiatu Raciborskiego.

 

 

– Zamek Piastowski to nie tylko atrakcja turystyczna, ale i ważne miejsce wypoczynku dla raciborzan i mieszkańców powiatu. Organizujemy zajęcia na ferie zimowe i wakacje oraz letnie koncerty, w czerwcu odbył się piknik – prezentacja Gminy Nędza, Festiwal Piosenki Europejskiej, Festiwal Śląsk Kraina Wielu Kultur, plenery artystyczne i inne imprezy. Raciborzanie licznie stawiają się na nasze koncerty operetkowe. Rekordy frekwencji bije wiosenny jarmark kwiatów i Zamkowa Noc z Duchami. W sierpniu zorganizowaliśmy przejazd konno – rowerowy z okazji rocznicy przejazdu Króla Jana III Sobieskiego przez ziemię raciborską –  z Rud do Raciborza, przez cały ten rok liczne wystawy prezentujące dorobek artystów profesjonalnych i amatorów. Nasza sala konferencyjna stała się miejscem ważnych uroczystości i konferencji, w tym Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, bo w mamy wśród swoich zadań także działania na rzecz promocji biznesowej. Można długo wymieniać. Ta liczba imprez świadczy, że Zamek Piastowski ma ogromny potencjał i warto go rozwijać – przekonuje dyrektor Grażyna Wójcik.

A co w planach na 2015 r. ? Na pewno kolejne edycje jarmarku, nocy z duchami, koncerty, wystawy, czyli to co w tym roku, ale w nieco zmienionej formule. Uważamy, że nie można powtarzać dokładnie tego samego scenariusza. Każda impreza musi być nieustannie odświeżana, nieść z sobą coś nowego, jakąś innowację. W 2015 r. oddana zostanie do użytku odnowiona kaplica zamkowa. Z pewnością będzie miejscem ciekawych koncertów. Będą nowe wystawy, przejazd Sobieskiego z Raciborza do Rud. Będzie się dużo działo – zapewniają w Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

 

/zamek piastowsk/i/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here