Biblioteka zabrała swoich czytelników w podróż do Brazylii

0

Regina i Alojzy Strzeduła opowiedzieli o wyprawie do Rio De Janeiro.

Brazylia – największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata było tematem spotkania z Reginą i Alojzym Strzedułami w Filii nr 10 Markowice Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

- reklama -

Wycieczka, w której udział wzięli Państwo Strzedułowie, zorganizowana została przez Diecezję Opolską z okazji Światowych Dni Młodzieży Rio De Janeiro 2013. Uczestnicy spotkania w bibliotece mogli obejrzeć fotografie dokumentujące tę wspaniałą podróż. Zobaczyliśmy m.in. Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Aparecida, która może jednocześnie pomieścić 45 tys. wiernych, miasteczko Penedo, zwane "małą Finlandią", Parati – perłę architektury kolonialnej, wyspy tropikalne – w większości prywatne oraz Petropolis – miasto założone w 1843 przez rządzącego Brazylią w latach 1831 – 1889 Pedra II.

Dużą część spotkania poświęcono opowieściom o życiu zwyczajnych ludzi i ich troskom dnia codziennego. Brazylia jest bowiem państwem kontrastów – z jednej strony bogate dzielnice otoczone ogrodzeniem, ochraniane przez strażników, z drugiej  fawele najbiedniejszej części  społeczeństwa.

 

 

Wszyscy uczestnicy spotkania dali się porwać barwnym opowieściom, w których młodzi ludzie pomimo różnic klasowych, potrafią spotkać się ponad podziałami. Bawić się do białego rana na ulicach, w rytmie samby. Każdy kadr to inna historia, każda osoba to kolejne wspomnienia. I można by tak bez końca. Brazylijczycy urzekli naszych gości pogodą ducha, a przede wszystkim powalającą gościnnością.

Dopełnieniem całej podróży było spotkanie z Papieżem Franciszkiem na 28 Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro. Plaże Copacabana, czteromilionowy tłum i wszechobecny śpiew na ulicach zostawiły głęboki ślad i wielką radość w sercu podróżników.

/biblioteka/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here