Dzieci z Babic dziękowały górnikom

3

Uczniów odwiedzili górnicy z KWK Chwałowice: Dariusz Chluba, Marcin Kowaczek, Dominik Mertas.

 

- reklama -

 

 

Najpierw msza św. w kościele i gościna u proboszcza, a potem wizyta górników w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Babicach. Dzieci przygotowały specjalne występy, piosenki, wierszyki i skecze, a wszystko z myślą o przedstawicielach tego trudnego zawodu.

– Dzieci z niecierpliwością czekały na ten dzień. Bardzo chcą podziękować górnikom za ich trud i ciężką pracę – mówiła dyrektor ZSP w Babicach Hanna Kowalska.

Uczniów odwiedzili górnicy z KWK Chwałowice: Dariusz Chluba, Marcin Kowaczek, Dominik Mertas. – Pochodzimy stąd, a do babickiej szkoły chodzą nasze dzieci, więc to takie bardzo rodzinne spotkanie – podkreślali panowie.

8-letni Krzyś Swoboda  i 6-letnia Zosia Przybyła są pewni, że "praca górnika jest bardzo ciężką pracą, bo pod ziemią". – Bardzo się na pewno zmęczą pod tą ziemią i potem muszą trochę odpocząć – mówiła Zosia.

Barbórka jest zazwyczaj dla górników dniem wolnym od pracy. – Na miejscu zostają tylko służby niezbędne do utrzymania kopalni. A my święto obowiązkowo rozpoczynamy mszą świętą. Prosimy o dalszą bezpieczną pracę – mówił Dariusz Chluba.

Dzieci wypytywały górników o ich pracę, a także górnicze mundury. – Nasze uniformy są symbolem przynależności do górniczego stanu. Jego detale mają znaczenie – mówili górnicy. Dzieci dowiedziały się np. że kolor pióra na czapce jest różny w zależności od stopnia i wykonywanej pracy. Czarnymi przyozdobione są czapki górników, białe oznaczają przedstawicieli dozoru górniczego, zielone – dyrekcji, czerwone mają muzycy orkiestry.

– Mundury są piękne! – zachwycała się Zosia. – Czarne, ale bardzo ładne. I te złote guziki i te pióropusze! – cieszyła się dziewczynka. A czego dzieci z Babic życzyły górnikom z okazji święta? – Bezpiecznej pracy, żeby nigdy się nic nie zawaliło – mówił Krzyś. – Żeby zawsze dużo węgla wydobywali i byli mniej zmęczeni – życzyła Zosia.

 

publ. /ps/

—————————————————————————————————————

Reklama

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here