Prezydent nagrodził wolontariuszy 2014 roku

3

W tym roku nagrody za bezinteresowną działalność na rzecz innych trafiły do Elżbiety Wojdały, Beaty Wysoczańskiej-Skroban, Łukasza Tomaszka i Tomasza Trzęsińskiego.

 

- reklama -

 

 

 

Na konkurs „Wolontariusz Roku 2013” wpłynęło 14 wniosków. Na posiedzeniu 13 listopada 2014 roku członkowie Kapituły konkursu, której przewodniczyła Ludmiła Nowacka, zastępca prezydenta Raciborza ocenili wnioski pod względem: dobroczynnej, społecznej działalności osób,  które świadczą swoją pracę nieodpłatnie na rzecz mieszkańców Raciborza.

Tytuły „Wolontariusz Roku 2013” przyznano następującym laureatom: w dziedzinie kultury – Elżbiecie Wojdała, w dziedzinie ochrony zdrowia – Beacie Wysoczańskej – Skroban, w dziedzinie pomocy społecznej – Łukaszowi Tomaszek, w dziedzinie sportu – Tomaszowi Trzęsińskiemu. Mirosław Lenk, prezydent Miasta Racibórz przyznał także  nagrodę specjalną Pani Genowefie Arciemowicz za działalność na rzecz polskich dzieci na Białorusi.

 

Wyniki konkursu ogłoszono w dniu 5 grudnia 2014r. podczas uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które odbyły się w Raciborskim Centrum Kultury.

 

Program obejmował  wręczenie statuetek z tytułem Wolontariusz Roku 2013 w danej dziedzinie wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 1 250 zł na osobę. Wolontariusze zostali także zaproszenie na sztukę teatralną „Wszystko o kobietach”, która wystawiona została na scenie Raciborskiego Centrum Kultury.

 

Elżbieta Wojdała – Wolontariusz Roku 2014  w dziedzinie kultury: Pani Elżbieta Wojdała z wykształcenia anglistka, na co dzień jest nauczycielką języka angielskiego w Liceum Ekonomicznym w Raciborzu.

Od 17 – stu  lat  jest związana  ze   Stowarzyszeniem   Kultury  Ziemi   Raciborskiej  „Źródło”, najpierw jako aktywnie udzielająca się matka tancerki, a od 16 lat jako wiceprezes Stowarzyszenia. Funkcję tę pełni  społecznie, a bardzo liczne zadania wypełnia wyjątkowo rzetelnie. Zakres jej zadań obejmuje całą logistyczną stronę działalności 20- stu zespołów artystycznych Stowarzyszenia, które liczą  ponad trzysta osób.

Dodatkowo pani Elżbieta nieodpłatnie tłumaczy zagraniczną korespondencję wpływającą do Towarzystwa,  w czasie corocznego Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego „Śląsk Kraina Wielu Kultur”  jest pilotem zespołów zagranicznych, a podczas wyjazdów  pełni funkcję tłumacza i opiekuna dzieci oraz młodzieży.

Pani Elżbieta jest też członkiem komitetów organizacyjnych zbiórek publicznych na rzecz ciężko chorych dzieci. W 2014  roku była inicjatorką i współorganizatorką zbiórek: na rzecz trzyletniej Mai Przysiężny chorującej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) i  sześcioletniej Natalii Kwiatkowskiej chorującej na dziecięce czterokończynowe porażenie mózgowe.

 
Beata Wysoczańska – Skroban – Wolontariusz Roku 2014  w dziedzinie ochrony zdrowia: Pani  Beata Wysoczańska – Skroban z wykształcenia jest pielęgniarką. Pełni funkcję Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Koła Terenowego przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu oraz przewodniczącej koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci także przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu.

Jest inicjatorką wielu działań społecznych i środowiskowych na rzecz dzieci i dorosłych związanych z ochroną zdrowia. Od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną promującą  zdrowy styl życia. Wśród działań pani Beaty na szczególne wyróżnienie zasługuje kilkuletnie już zaangażowanie w organizację Raciborskich Dni Promocji Zdrowia oraz współdziałanie z kołami TPD w Raciborzu.

Od 2014 r. jest odpowiedzialna za działalność „Klubu Stomika”. W ramach jego działalności organizuje spotkania edukacyjne na temat „Jak żyć ze stomią”.

 

Łukasz Tomaszek – Wolontariusz Roku 2014  w dziedzinie pomocy społecznej:
Pan Łukasz Tomaszek jest absolwentem Medycznej Szkoły Policealnej Województwa Śląskiego Nr 1 w Raciborzu, który z pasją, w ramach samodoskonalenia, poszerza swoją wiedzę i umiejętności aby pełniej i skuteczniej pomagać potrzebującym.

 

Pan Łukasz od lutego 2014 r. udziela się jako wolontariusz w Domu dla Bezdomnych Arka.N. Jest osobą, która potrafi dostrzec wokół siebie ludzi potrzebujących, samotnych i bezradnych, a nade wszystko schorowanych, opiekuje się nimi z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem.

 

W Domu dla Bezdomnych Arka.N prowadzi także rehabilitację mieszkańców. Na szczególne wyróżnienie zasługuje przypadek, gdy jeden z mieszkańców przez trzy lata pozostawał w śpiączce, potem trafił do Domu Arka.N i dzięki wytrwałości pana Łukasza i jego kilkumiesięcznej pracy, mężczyzna ten  zaczął poruszać się na wózku, a niedawno, po raz pierwszy wstał o własnych siłach i zrobił pierwsze kroki.

 

Tomasz Trzęsiński – Wolontariusz Roku 2014  w dziedzinie sportu
: Pan Tomasz Trzęsiński jest nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2 w Raciborzu, Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ikar” Racibórz, gdzie pełni funkcję trenera piłki nożnej dzieci i młodzieży. W klubie działa od 13 lat. Korzystając ze swojego doświadczenia pedagogicznego i trenerskiego, zachęca zawodników do systematycznej aktywności fizycznej, do realizacji swoich piłkarskich pasji.

 

W klubie trenuje około 60 zawodników, w przedziale wiekowym od 3 do 16 lat. Na działalność wolontaryjną pan Tomasz poświęca około 18 godzin tygodniowo. Dla zawodników stara się być zarówno partnerem jak i autorytetem. Sprawnie posługuje się metodami szkoleniowymi, które wspierają rozwój fizyczny podopiecznych, ale i kształtują ich postawy. Pan Tomasz Trzęsiński aktywnie poszukuje także sponsorów zapewniając młodym piłkarzom m.in. stroje i sprzęt sportowy. Jest osobą odpowiedzialną w Klubie za budżet, treningi, wyjazdy na mecze i wszystkie inne sprawy związane z funkcjonowaniem Stowarzyszenia.

 

publ. /ps/

 

 ———————————————————

 

zobacz także:

 

Do 9 grudnia mogą zgłaszać się osoby zainteresowane rolą wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. wow

    Pani Wojdałą to niesamowita postać – nie dość, że haruje jak wół, to jeszcze ja sama, jako członek stowarzyszenia z 12-letnim stażem nigdy nie zauważyłam, żeby p. Wojdała pełniła tam jakąkolwiek funkcję – zawsze skromna, uśmiechnięta, radosna i pomocna – nie zadziera nosa jak inni by to zrobili. Co innego było w przypadku p. teodorowicz, starej czarownicy, która znęcała się nad wszytskimi.

  2. Tobie zasłużenie sie o
    WYRÓŻNIEIE należało …
    ps. : Oboje Wojdałowie zresztą to PRZECIWIEŃSTWO.raciborskich ,, cwaniaczków POspieszno – s-Raczkowato – michałkowato – fizycznych yntetelygentów,, Na PRacy innych ,,żerujących,, …

  3. [b]*[/b][color=#008000][b] [/b]TO … WYRÓŻNIENIE … [/color]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here