Maria Wiecha już nie jest dyrektorem krwiodawstwa

48

Dotychczasowa szefowa RCKiK pełniła obowiązki dyrektora do minionego czwartku. Przypomnijmy, lokalne firmy nadal dopominają się od Centrum kilkuset tys. zł.

Wieloletnia szefowa RCKiK pełniła obowiązki dyrektora do minionego czwartku. 

- reklama -

Obowiązki dyrektora objęła tymczasowo Agnieszka Wiklińska, dotychczasowa wicedyrektor ds. medycznych. O tym kto zostanie dyrektorem, zadecyduje konkurs rozpisany przez ministerstwo.

Nie udało się potwierdzić informacji, czy zmiana na stanowisku dyrektora ma związek ze sposobem rozliczenia inwestycji budowy nowej siedziby krwiodawstwa. Kilka miesięcy temu podaliśmy informacje, że  lokalni przedsiębiorcy wykonujący usługi wykończeniowe i instalacyjne podczas budowy nowej siedziby RCKiK nie zostali rozliczeni.
Do firm  Staltech, Kolasa czy SGS Serwis nie wpłynęła zapłata za wykonane usługi kilkuset tysięcy zł. Tymczasem RCKiK stoi na stanowisku, iż wszystkie zobowiązania  zostały uregulowane z głównym wykonawcą robót (firmą Skobud z Żywca) i to od niego lokalni podwykonawcy mogą dochodzić roszczeń.

 

W rozmowie z redakcją, członek rodziny byłej dyrektorki wyjaśnia, że dnia 04.12.2014 Maria Wiecha złożyła rezygnację z pełnionej funkcji ze względu na długotrwałą chorobę oraz, że rezygnacja nie ma związku z rozliczeniem budowy nowej siedziby Centrum.

 

/red/

- reklama -

48 KOMENTARZE

 1. Nie została odwołana tylko złożyła rezygnację ze względu na stan zdrowia. A rezygnacja została przyjęta. Pani Maria zrobiła dla krwiodawstwa bardzo dużo, dzięki niej mamy najnowocześniejszy budynek krwiodawstwa w polsce.
  Na prawdę ironia losu, że osoba która tyle lat organizuje marsze nadzieji teraz sama musi walczyć z tak ciężką chorobą. Życzę zdrowia pani Mario.

 2. Myślał redaktor że zna temat jeśli to prawda z tą poważną chorobą to jest okropne.Dziś chowali sąsiada 55 lat a na cmentarzu dziś nie tylko ten jeden pogrzeb był.Inny przykłady rak płuc i rak żoładka ten drugi przypadek kobieta 49 lat.Zyjemy w Raciborzu a tu mamy szczególnie fatalne powietrze. Żeby tu być zdrowym nie jest łatwo. Teraz mamy powietrze w mieście zakopcone na maxa.I wszyscy musimy tym czymś oddychać. Życzę powrotu do zdrowia.

 3. Jasne, mamy najnowocześniejszy budynek krwiodastwa w kraju, a krew nadal pobierają w tymi paskudnym budynku od ulicy, baby nieprzyjemne tak jak były, badania kosztują fortunę, a najnowocześniejszy budynek nie jest spłącony. No nie, ale mi sukcesy.

 4. Dwa miesiące temu oddawałam krew w nowym budynku więc może jak chcesz coś na ten temat napisać to moze najpierw sprawdź. W krwiodawstwie mają bardzo nowoczesny sprzęt, badania są robione bardzo szybko, nie mają dofinansowania z ministerstwa zdrowia także nie dziw się, że są droższe niż w laboratorium w szpitalu.

  A co do artykułu, piszecie „Nie udało się potwierdzić informacji, czy zmiana na stanowisku dyrektora
  ma związek ze sposobem rozliczenia inwestycji budowy nowej siedziby
  krwiodawstwa.” i „W rozmowie z redakcją, członek rodziny byłej dyrektorki wyjaśnia, że
  dnia 04.12.2014 Maria Wiecha złożyła rezygnację z pełnionej funkcji ze
  względu na długotrwałą chorobę oraz, że rezygnacja nie ma związku z
  rozliczeniem budowy nowej siedziby Centrum.” więc może się zdecydujcie i podajcie jedną, prawdziwą informację.

 5. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Przypominacie sobie jak za prezydenta Osuchowskiego pani dyrektor wyleciała z hukiem z Rzeźniczej, bo tam tesz robiła jakiś remont, rozbudowę i poszło o niejasne finansowanie i faktury.

 6. złozyła rezygnację dobrowolnie -kiedy jest niecały rok do emerytury i takiego pracownika nie mozna zwolknić -chyba ,ze dyscvyplinarnie.?Wątpliwe
  nie wiadomo co sie stało w Ministerstwie,byc moze ta rezygnacja była tylko jedyna alternatywą wobec dyscyplinarnego zwolnienia z pracy lub utraty stanowiska dyrektora z mocy prawa.
  wyglada na to ,ze ta rezygnacja to było wyjscie honorowe dla byłej juz dyrektorki.
  czas pokaze lub nie -jak było naprawdę.Mimo wszystkich kontrowersji jakie od lat towarzysza postaci MW -nie mozna odmówic jej wielkiego zaangazowania i wkładu w rozwój placówki,która teraz opusciła.

 7. Odwołując sie do komentarza poniżej, nie raz byłam na pobierniu krwi w krwiodastwie i z czystym sumieniem musze powiedziec, że pracują tam bardzo uprzejme i kompetentne panie. Nie wiem skąd pomysł na określanie ich BABAMI. Troche szacunku droga pani.
  Maria Wiecha zrobiła wiele dobrego dla Raciborza, jest i zawsze byla zaangażowana w jego sprawy. Funkcje szefowej krwiodastwa pełniła bardzo dobrze i nie wiem skąd insynuacje niczym nie potwierdzone na jej temat w sprawie jej rezygnacji z funkcji dyrektora.

 8. do życie i od tego momentu ośrodek dla niepełnosprawnych, który Ona stworzyła chyli się ku upadkowi. Myślę, ze rodzice tych dzieci dotąd są jej wdzięczni, aże mają swoje trudne życie to nie siedzą przy komputerze i nie staną w jej obronie

 9. Dlaczego red nie podpisał się przynajmniej inicjałami. Kto to jest red , który podaje dwie wersje, skąd ma tę pierwszą, może z PUdelka? Dlaczego mam mu ufać ,a nie rodzinie? Bo mam szukać sensacji , tworzyć teorie .Dlaczego na http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/39204-zmiana-w-fotelu-dyrektora-raciborskiego-krwiodawstwa.html
  artykuł jest neutralny. Może tam kogoś po prostu cechuje wyższa kultura i dla osiągnięcia oglądalności portalu nie szuka sensacji we wszystkim, nawt w chorobie.Tym ziejącym nienawiścią życzę dużo zdrowia.

 10. [color=#6c6d72; font-family: 'Segoe UI', sans-serif; font-size: 12.8000001907349px; line-height: 16px]Miał być najpiękniejszy, najnowocześniejszy i wiele naj … a będzie też naj … tyle że w innej kategorii ! Ciekawe kto dał przyzwolenie na realizację tak drogiej inwestycji (za publiczne przeciez pieniądze) właśnie w Raciborzu ?[/color]

 11. pewnie dlatego zebys nie czepiał się autora – moze własnie czekasz aby właśnie odwrocic uwagę od faktów i zbluzgac kogoś, kto odważnie pisze o faktach, jak przecietny komentator- krytykant.
  W tekscie nie ma niespojnych informacji – jedna to taka ze nie udalo sie potwierdzic na razie czy zmiana dyrektorki ma zwiazek z machlojkami o ktorych sie mowi dosc glosno w Raciborzu od dawna, a druga informacja to taka, ze rodzina chce aby taka wersja oficjalna poszła do mediów. No i poszła – redakcja to podkresla, ze to jest zdanie rodziny. To jest akurat wazna informacja. Moze za kilka dni dowiemy sie jakie byly powody….

 12. nie została odwołana bu ha ha ha – [b]kasiaka[/b] prosze Cię
  Ta złożyła rezygnacje , wszyscy za nią płaczą i będą płakać jaka to była wspaniała pani dyrektor bu ha ha
  Jeszcze powinni jej dać nagrodę i premie szczegolnie za te długi (ogromne długi) których narobiła

 13. do piszacego odpowiedź do
  Uderz w stól , a nożyce się odezwą. Czy Ty jesteś autorem ? Przepraszam, ja nie bluzgałam tylko zastanawiam się nad obiektywną prawdą. Jeszcze dodam, że nie szefowa bo szefowa to, żona szefa i nie byłej dyrektorki tylko byłej Pani Dyrektor. Naucz się pisać obiektywnie i nie jątrzyć. Czy portal chce zwiększyć oglądalność za wszelką cenę. Dobrze ,że zagladam tu rzadko.Inny wydźwięk ma artykuł ze strony http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/39204-zmiana-w-fotelu-dyrektora-raciborskiego-krwiodawstwa.html
  Skąd u Wa swersja niepotwierdzona z PUDELKA ?

 14. ktoś zauważył, że nie można zwolnić kogoś rok przed emeryturą… Dziwię się, że jeszcze aktu oskarżenia nie ma za te długi które są, za to że firmy budujące ten „wspaniały gmach” zbankrutowały, że wykonawcy nie chcą napraw gwarancyjncych wykonać bo nie mają zapłacone. Macie rację odeszła z własnej nieprzymuszonej woli…Ha ha ha , dobre sobie… Z zakazem wstępu na teren zakładu pracy…

 15. Do „gościa134” – to nie prawda… Pani Wiecha nie ma żadnego zakazu. Jest nadal pracownikiem Centrum. Ma normalny okres wypowiedzenia, ale od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim (choruje już od ponad trzech miesięcy). A gdybyś miał elementarną wiedzę o przetargach publicznych to byś wiedział, że za wykonanie inwestycji odpowiada główny wykonawca, czyli SKOBUD, i do niego podwykonawcy mogą mieć pretensje. Z tego co wiem to RCKiK jest ze SKOBUDEM rozliczona. W przypadku stanowisk mianowanych nie mają też zastosowania normalne przepisy o ochronie przedemerytalnej. Więc skąd ty „gościu” ten jad sączysz?

 16. Szkoda,żę nikt nie zauważył,że gdyby nie nowa siedziba to krwiodawstwa już dawno by nie było w Raciborzu, bo stary budynek już dawno się nie nadaje.

 17. problem w tym, że Pani dyrektor pozamawiała u firm towary za kwoty znacznie większe niż te, które były w kosztorysie.
  Skobud rozliczył wyłącznie kwoty, które wynikały z kosztorysu. Manipulacja polegała na zamówieniu sprzętów na które nie było pokrycia w budżecie budowy, a to jest przestępstwo ! Dyrektor takiej instytucji musi działać na podstawie przeisów i ustaw. Niestety w przypadku byłej pani dyr wiele decyzji rozmijało się z obowiązującymi zasadami. Czas zresztą pokaże …

 18. problem w tym, że to także jakieś bzdury, bo to wykonawca, czyli skobud odpowiada za zrealizowanie inwestycji zgodnie z kosztorysem i specyfikacją, wykonawca zamawia wszystkie pozycje wynikające z kosztorysu inwestycji. Jeżeli inwestor ma jakiś wpływ na sposób realizacji to tylko w negocjacjach z wykonawcą, które ten musi zatwierdzić. Dobrze piszesz, że „[color=#606060]Dyrektor takiej instytucji musi działać na podstawie przepisów i ustaw” i faktycznie nawet nie da się inaczej. [/color]Kontrolują to i odpowiadją za to projektanci, inżynier kontraktu, kierownik budowy, wielokrotne kontrole itd. [color=#606060]To idiotyzm twierdzić, że Wiecha robiła jakąś samowolkę. A że musiała wytykać błędy wykonawcy, który pozaniżał koszty, a później był nierzetelny i nie był w stanie zrealizować zadania na odpowiednim standarcie to niestety taka polska rzeczywistość. Lokalne firmy straciły na nieuczciwości SKOBUDU, który miał smaka na kolejny duży kontrakt i kolejny zawalił, a nie na wiechowej, której zadaniem było zadbać, by budynek w ogóle powsał i spełniał wymagania. Tego dopieła. Budynek jest, działa, jeśli nie wierzysz to przejdź się tam i zobaczysz kawałek wielkiego świata w małym raciborzu. Pamiętajcie też, że Centrum Krwidawstwa nie ma ani Rybnik, ani Jastrzębie, ani Wodzisław, ani Pszów ani Pszczyna czy Kędzierzyn-Koźle. A ma je Racibórz! Jaka by wiechowa nie była -to jej zasługa. Oby teraz Katowice sobie go nie przygarnęły, bo ze 120 etatów, które Centrum ma w regionie zostanie 30. Byłoby szkoda…[/color]

 19. Tak pewnie będzie i nowych około 100 bezrobotnych.Centra śą przeważnie w miastach wojewódzkichi chyba kilku mniejszych miastach ( 2 lub 3 ) Centrum zawsze dobrze działało, ma oddanych dawców może Katowice mają chrapkę i kolejna instytucja i miejsca pracy pójdą poza miasto.

 20. 7 mln długu i choroba ale alkoholowa 😀 zakaz wstepu na teren krwiodastwa 😛 i napewno nie wypowiedzenie, a te lewe fakturkiii…….. powinni ją tam dobrze przetrzepać i pożal się boze całą księgowość

 21. Ciekawe kto pisze te smieszne komentarze??? Ciekawe ilu członków rodziny szanownej pani byłej dyrektor broni jej na tym forum??? Ciekawe ilu ludzi nie mających pojęcia co się dzieje w rckik wypowiadają się w tej kwestii?

 22. Wszyscy wiedzieli, a jakoś nikt jej nigdy na nakrył, nie złapał. Ja jej nigdy nie widziałem w sytuacji publicznej w jakimś złym stanie, a przecież dawniej było jej pełno w mediach. Jakby w pracy była pod wpływem to by chyba też dawno poleciała, wystarczyło ją sprawdzić. Takie oszczerstwa można napisać o każdym nie mając dowodów. I co do tego ma prezydent?

 23. Zgadzam się. Np. red. tego portalu też podobno chleje codziennie i słyszałem, że sam te hejterskie komentarze wkleja, żeby na forum się działo, sensacyjnie. Co za żenada.

 24. Ciekawe kiedy pojawi się jakieś publiczne oswiadczenie byłej szefowej ? Zawsze miala tyle do powiedzenie. Może to cisza przed burzą ? Normalnym wydaje się (po tylu różnych informacjach) jakieś wyjasnienie …

 25. Po brudnych sprawach,nie rozliczenia kilkaset tysięcy z PEFRONu w Ośrodku dla osób niepełnosprawnych przy ul.Rzeźniczej i utracie mandatu wiceprzewodniczącej Rady Miasta pani dyrektor ma kolejne kłopoty z inwestycją. Tym razem nie pomogą przyjaciele (już nie na stanowiskach) i będzie musiała stawić czoło sama. Choroba nie usprawiedliwi. Czekamy na wyniki śledztwa.

 26. z artykułu archiwalnego. Ciekawe kto to był może ta sama osoba, działa teraz ?
  ” Do kilku raciborskich radnych oraz prezydenta miasta,
  Jana Osuchowskiego, dotarł anonim informujący o nieprawidłowościach
  finansowych w ośrodku. Chodziło o rzekome wyłudzenie z Państwowego
  Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotacji na rozbudowę
  ośrodka w wysokości 244 tys. zł. Sprawa trafiła do prokuratury, ale
  została umorzona. Z żądania zwrotu pieniędzy wycofał się PFRON.”

 27. Maria Picha kiedyś jako radna i przewodnicząca komisdji zdrowia oraz opiki społecznej była jednocześnie dyrektorem Rejonowej Stacji Krwiodawsta oraz Dyrektorem Ośrodka dla Niepełnosprawnych przy ul. Rzeźniczej.
  Zawsze bronił jej działania ówczesny prezydent Andrzej MarkowiakJuż wtedy w latach dwutysięcznych były stawiane zarzuty o mieszanie dotacji i funduszy. Wówczas jeszcze w starej siedzibie Stacji Krwiodawstwa Pani Maria w ramach remontu urządziła sobie luksusowe gabinety i szczyciła się nimi. Ale to kosztowało. I po co były zatargi z dyrektorem Caritas w Opolu któłremu podlegał Ośrpdek przy Rzeźniczej. Po co Pani Wiecha wyskoczyła z takim dużym i nowoczesnym obiektem stacji , nie mając zabezpieczeniaq środków z pewnego źródła? Teraz są tego efekty. Ciekawe kto zapłaci te zaległości wykonawcom.? Teraz wwszyscy , ewewntualni inwestorzy na czele z ministerstwem i wojewodą wycofują się z takich zaległych kwt. To będzie afera na skalę całego kraju , podobnie jak z austradami.

 28. Przepraszam za przekształcenie nazwiska z Wiecha na Piecha..
  Zbulwersowała mnie ta sprawa i zdenerwowała.
  Szkoda tak aktywnej, o dobrych zamiarach działaczki społecznej i założycielki Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Raciborzu.

 29. Przepraszam za przekształcenie nazwiska z Wiecha na Piecha..
  Zbulwersowała mnie ta sprawa i zdenerwowała.
  Szkoda tak aktywnej, o dobrych zamiarach działaczki społecznej i założycielki Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Raciborzu.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here