Chmielowski: Dragados chce wycofać się z budowy zbiornika

1

Poseł Piotr Chmielowski chce powołać społeczny zespół odrzański w Kuźni Raciborskiej.

 

- reklama -

O problemach hiszpańskiego Dragadosa, głównego wykonawcy Zbiornika Racibórz pisaliśmy w sierpniu. Wówczas do RZGW w Gliwicach wpłynął wniosek firmy, która chciała na jakiś czas zawiesić prace. Wówczas mówiono o tym, że firma nie radzi sobie z budową. RZGW zgody na przerwę nie wyraziło. Prace na terenie zbiornika cały czas trwały. Jednak teraz o inwestycji znów robi się głośno.

 

Wszystko za sprawą raportu Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że nie ma najmniejszych szans, aby zbiornik był gotowy w styczniu 2017, tak jak zakładano. Według inspektorów budowa może potrwać nawet rok dłużej.O ile generalny wykonawca, czyli firma Dragados nie wycofa się z inwestycji. Z informacji, przekazanej przez posła Piotra Chmielowskiego wynika, że firma Dragados jeszcze w tym roku ma wycofać się z inwestycji. Warto wspomnieć, że reputacja firmy już wcześniej była nadszarpnięta. W ubiegłym roku do sądu trafił wniosek o ogłoszenie jej upadłości. Z doniesień medialnych wynika, że został złożony przez sosnowiecką firmę Techprobut, podwykonawcę przy budowie śląskiego odcinka A1. Hiszpanie podobno są jej winni 2,5 mln zł. Mimo tego wygrała przetarg na budowę Zbiornika Racibórz. Firma złożyła najniższą ofertę. Dragados zobowiązał się wybudować zbiornik za połowę kosztów, na jakie oszacowano inwestycję.

 

———————————————————————–

Czytaj również:

 

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że budowa zbiornika Racibórz jest bardzo opóźniona. 
 
 
 

 

———————————————————————- 

 

Poseł Piotr Chmielowski zwraca także uwagę na inne problemy Odry. Mówi o śluzach, które zimą są zamykane i stanowią zagrożenie powodziowe, a także o nowo powstających wiaduktach i mostach na Odrze. Zdaniem Chmielowskiego to właśnie nieumiejętne budowanie takich obiektów na rzece nie pozwala na to, by rzeka stała się żeglowna i aby mieszkańcy mogli poczuć się bezpiecznie. – A wystarczy jeden podpis dowolnego premiera i zobowiązanie ministerstw, w tym środowiska i MIR aby wszystkie obiekty nowo powstające lub modernizowane uwzględniały klasę żeglowności minimum Vb. Co jest ciekawe, że np. zbudowanie jakiejkolwiek nowej śluzy w tej klasie jest tańsze niż w klasie niższej. A gdyby w ogóle powstał "Plan Gospodarczy dla Odry", to automatycznie nie budzilibyśmy się w środku zimy z jakimiś problemami w Brzegu, w Malczycach, czy gdziekolwiek indziej w korycie Odry – twierdzi poseł.

 

W piątek, 12 grudnia o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta w Kuźni Raciborskiej odbędzie się spotkanie, podczas którego zostanie powołany społeczny zespół odrzański, w skład którego mają wejść samorządowcy, posłowie oraz część stowarzyszeń.

 

 

/p/

 

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here