MOTOrady: Obowiązkowe odśnieżanie samochodu

  0

  Zaśnieżone i oblodzone auto, to poranny problem wielu kierowców, którego nie powinniśmy lekceważyć.
  Za jazdę zamarzniętym i nieodśnieżonym pojazdem możemy zapłacić mandat nawet do kilkuset złotych.  Kierowcy odśnieżać nie lubią, widać to niestety wyraźnie na naszych ulicach. Większość użytkowników dróg,  rzetelnie usuwa białe pierzynki ze swoich pojazdów, jednak zawsze znajdą się się i tacy, którym nie chce się marznąć. Jeżdżą beztrosko po ulicach całkowicie zaśnieżonymi samochodami z małym odśnieżonym „okienkiem” przez, które nie wiele widać, stwarzając realne zagrożenie dla innych kierowców i pieszych.

  Przepisy określają jasno, które elementy muszą być dobrze widoczne lub czyste i odśnieżone. Zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

  - reklama -

  Sposobów na odśnieżenie pojazdu jest kilka. Najlepiej,  najpierw zgarnąć śnieg z całego samochodu szczotką, a potem skrobaczką usunąć oblodzenie z szyb. Z pomocą mogą nam przyjść różne środki chemiczne tzw. „Odmrażacze do szyb”,  które pomogą nam szybciej uporać się z nawet najgrubszym szronem.

  Niektórzy kierowcy, wsiadają do pojazdu włączają silnik i nawiewy ciepłego powietrza i czekają, aż śnieg sam zacznie spływać z szyb i dachu.  Gdy podczas długiego porannego odśnieżania lub postoju zostawiamy auto na chodzie, zgodnie z art. 60 kodeksu drogowego Policja może nas za to ukarać mandatem w wysokości 50 zł. O 50 zł więcej zapłaci kierowca, która pozostawi auto z włączonym silnikiem w obrębie obszaru zabudowanego. Niestety wielu kierowców kilkoma machnięciami wycieraczek kończą odśnieżanie, a potem, podczas jazdy gubią śnieg po drodze, który zarówno im, jak i innym kierowcom nie tylko ogranicza widoczność, ale też często uniemożliwia jazdę. Trudno w pełni zachować bezpieczeństwo, gdy pole widzenia kierowcy jest ograniczone.

  Odśnieżone szyby i maska samochodu, to nie wszystko. Zimowych obowiązków kierowcy mają znacznie więcej.  Pamiętajmy również o odśnieżeniu reflektorów oraz lamp tylnych a także tablic rejestracyjnych, gdyż muszą być one czytelne z daleka. Śnieg na naszych ulicach może pojawić się nawet jutro. Może więc już teraz warto przygotować się do zimy, by nas nie zaskoczyła. Przyda się miotełka, skrobaczka do szyb, odmrażacz do zamków (powinniśmy go posiadać przy sobie, a nie w pojeździe) oraz  mała łopatka do śniegu gdy nasz pojazd utkwi w głębokiej zaspie. Warto też zadbać by nasze miejsce parkingowe było łatwo dostępne a pojazd nie blokował przejazdu. Za niewłaściwe pozostawiony samochód również grozi nam kara.

   

   

  /Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

   

   
   

   

   

  ——————————————————————————————

   

  Czytaj również:

   

  MOTOrady: Kolizja drogowa. Co dalej?

  Gdy dojdzie do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, na ogół możemy sami dojść do porozumienia ze sprawcą. Nie można wówczas zapomnieć o spisaniu oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

  MOTOrady: Jak rozliczyć się z ubezpieczycielem?

  Częstsze używanie auta wiosną powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na wypadek lub kolizję.

  MOTOrady: Spawanie tworzyw sztucznych

  Dzięki elementom z tworzyw sztucznych koszty produkcji są mniejsze, a samochody lżejsze, jednak zasięg uszkodzenia w razie nawet niewielkiej stłuczki – o wiele większy.

  MOTOrady: Dziurawe drogi na wiosnę. Walcz o odszkodowanie!

  Zdobycie odszkodowania za uszkodzenie samochodu spowodowane złym stanem drogi nie jest rzeczą prostą, co nie znaczy, że niemożliwą. Dobry materiał dowodowy pozwoli zakończyć sprawę sukcesem.

  MOTOrady: zimno w aucie?

  Jeśli po kilkunastu minutach jazdy z kratek nawiewu wypływa zimne powietrze, nie zwlekajmy – auto najprawdopodobniej wymaga naprawy, gdyż niedogrzanie samochodu stanowi symptom poważnych usterek układu chłodzenia.

  MOTOrady: hałas w samochodzie

  Stuki, nasilające się drgania i hałas to oznaki niechybnie zbliżającej się awarii. Sygnałów tych, pomimo trudności lokalizacji ich źródła, nie należy lekceważyć…

  MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów

  Dziś nie wszystkie warsztaty posiadają w swojej ofercie usługi związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Szkoda, bo zabezpieczenia fabryczne nie są wystarczające i samochody nadal rdzewieją.

  MOTOrady: Jak najlepiej umyć auto

  Sposobów jest wiele, nie każdy jednak godny polecenia. Jedne mogą rysować samochód, inne nie zagwarantują idealnie czystego samochodu.

  MOTOrady: Wymiana płynu hamulcowego

  Wymiana płynu hamulcowego jest niestety często zaniedbywana przez kierowców. Tymczasem, tylko wymieniany na czas płyn gwarantuje odpowiednie przenoszenie siły hamującej z pedału hamulca na klocki hamulcowe…

  MOTOrady: Jak często wymieniać olej?

  Okresowe sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego wymiana w odpowiednim momencie to podstawowe czynności, które powinien kontrolować każdy kierowca. Wśród kierowców panują różne opinie na temat tego jak często to robić.

  MOTOrady: Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o oponach

  Czy powinniśmy wymienić kilkuletnie opony? Co bezwzględnie dyskwalifikuje  dalsze użytkowanie? Żeby odpowiedzieć na te pytania, opony należy prześwietlić pod kątem zużycia, uszkodzeń i wieku.

   

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here