Sebastian Riedel i Cree wystąpią w Raciborzu

0

Syn legendarnego wokalisty Dżemu ze swoją formacją grającą rocka w stylu lat 60 i 70-tych w styczniu zagrają w RCK.

- reklama -

Obecny skład zespołu

    Sebastian Riedel – gitara, wokal, harmonijka ustna
    Sylwester Kramek – gitara
    Lucjan Gryszka – gitara basowa
    Tomasz Kwiatkowski – perkusja
    Adam Lomania – instrumenty klawiszowe

Byli członkowie zespołu

    Dariusz Sarna – gitara basowa (1993-2001)
    Adrian Fuchs – inst. perkusyjne, perkusja (1993-2004)
    Marek Gruszka – gitara (1998-2001)
    Krzysztof Głuch – instrumenty klawiszowe (1993-2003)
    Jerzy "Kawa" Kawalec (zmarły) – gitara basowa (2001-2003)
    Rafał Rękosiewicz – organy hammonda (1997-1998)

 

HISTORIA

Cree to zespół grający rocka, stylem przypominającym muzykę lat 60. i 70.

1993

Zespół Cree powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców – Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa.Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana,którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie.

1997

Rok 1997 okazał się dla zespołu rokiem ogólnopolskiego debiutu – wystąpił na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej "Stodole", potem w tym samym roku zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnie grupa wystąpiła na "Famie" w Świnoujściu, a koncert został zarejestrowany przez TVP. Zaraz potem w październiku zespół zagrał w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla. Jedna z gazet napisała wówczas: "Bez kompleksów zagrali własny repertuar, ciekawy hołdujący rockowej tradycji, zwłaszcza tej spod znaku The Rolling Stones”.

1998

W maju 1998 roku wyjechali na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez francuską publiczność. Przed wyjazdem grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę, która mimo braku reklamy i współpracy z wielkimi wytwórniami, zebrała dobre recenzje i całkiem nieźle się sprzedała. W grudniu 1998 roku grupa Cree ponownie pojawiła się w studiu, tym razem jednak muzycy postanowili nagrać płytę we współpracy z wytwórniami: Pomaton EMI i Scena FM. Nagrano powtórnie cały materiał z pierwszej płyty, wprowadzono niezbędne poprawki w brzmieniu utworów i dodano jeden nowy pt. "Parę lat".

2000

W 2000 roku w plebistycie  miesięcznika "Twój Blues" w kategorii najlepszy wokalista bluesowy Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce.
Pod koniec roku 2000 zespół nagrał utwór "Wesoła nowina" na płytę z bluesowymi kolędami, co zaowocowało zrealizowaniem teledysku dla telewizji Polsat.W latach 2000-2001 nastąpiły znaczące
zmiany w składzie zespołu. Powrócił na stałe do Cree Sylwester Kramek, a odszedł – Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił wybitny śląski basista legendarnej grupy Krzak – Jurek "Kawa" Kawalec. Po tak znaczących zmianach grupa zaczęła pracować nad materiałem na kolejny album.

2002

W lipcu 2002 roku ukazała się długo oczekiwana płyta pt. "Za tych…" – bardzo klimatyczna, z życiowymi niebanalnymi tekstami i niekomercyjna, co zdaniem fanów jest jej dużym atutem. Nagrania odbywały się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Muzycy Cree tym razem wydali album sami, rezygnując ze współpracy z wielkimi wytwórniami płytowymi. Niestety, konsekwencją tego była jego niewielka promocja medialna, ale mimo to album zebrał bardzo dobre recenzje, zostając bluesową płytą roku 2002 magazynu "Twój Blues". Spotkał się też z dobrym przyjęciem ze strony fanów zespołu.

2003

Rok 2003 to czas nieoczekiwanych zmian, z Cree postanowił odejść Krzysztof Głuch. Po raz pierwszy bez instrumentów klawiszowych zespół zagrał na Dniach Tyskich w czerwcu. Od tamtego momentu grupa postawiła na mocniejsze gitarowe brzmienie i na razie zrezygnowała z brzmienia klawiszy. Bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca, ale jak podkreślał Bastek – "Kawa jest, będzie i zostanie".
Nowym basistą Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny muzycznej. W październiku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się w 2004 roku.

2004

Na początku roku 2004 nastąpiły dalsze zmiany personalne – perkusistę Adriana Fuchsa zastąpił Tomek Kwiatkowski, a do współpracy zespół zaprosił znanego śląskiego muzyka, grającego na instrumentach klawiszowych – Adama Lomanię.
W lipcu 2004 grupa podsumowała swą 10-letnią działalność wydając płytę "Parę lat", zawierającą 10 utworów z poprzednich płyt w tym jeden w nowej, niepublikowanej wersji pt. "Po co więcej mi".

2007

W grudniu 2007 roku zespół Cree wydał kolejną, piątą już płytę, w ciągu swej działalności pt. “Tacy sami”. Płyta zebrała bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej.

2009

6 czerwca 2009 r. miało miejsce kolejne ważne wydarzenie w historii zespołu. W pięknej scenerii Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, przy współudziale orkiestry kameralnej AUKSO z Tychów pod kierownictwem Marka Mosia , dyrygenta i dyrektora orkiestry , zespół Cree obchodził kolejny swój jubileusz -15- lecia działalności artystycznej. Gośćmi koncertu byli : Józef Skrzek,Krzysztof Głuch, Marek Gruszka i Adrian Fuchs. Koncert ten został udokumentowany i wydany na płycie audio i DVD “15”.

2011

11 listopada 2011 r. zespół ponownie wystąpił z koncertem w teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Podczas koncertu zarejestrowano materiał na druga płytę DVD zespołu Cree pt. “ Cree Live ” .Premiera płyty DVD odbyła się 18 czerwca 2012 r. a jej producentem była firma Metal Mind Productions.

2012

2012 rok , to kontrakt zespołu z wytwórnią Universal Music.Zespół ukończył prace nad najnowszym albumem pt. “ Diabli nadali” , który ukazał się na rynku muzycznym 29 maja 2012 r.

2013

W czerwcu 2013 r. , utworem “Jestem tu dla Ciebie” , zespól Cree zdobył nagrodę główną na Sopot Top Trendy Festiwal oraz nagrodę specjalną słuchaczy RMF MAXX. 24 września 2013 r. ukazała się najnowsza płyta zespołu pt. “Wyjdź”.
2014

W Lipcu 2014 roku podczas Festiwalu Ku Przestrodze im. Ryszarda Riedla w Chorzowie zespół zarejestrował materiał z koncertu z którego ukazała się w listopadzie tego roku płyta Pt. ,,Sebastian Riedel & Cree Live 20 urodziny ”

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here