
Oficjalne przekazanie sprzętu odbyło się 11 maja w budynku szkoły.
Współpraca Zespołu Szkół Mechanicznych z firmą RAFAKO trwa już wiele lat. Uczniowie zawodówek pod okiem specjalistów z RAFAKO uczą się zawodu ślusarz- spawacz. Natomiast uczniowie szkół technicznych odbywają praktyki w raciborskiej Spółce, co daje im większe szanse dostania się na uczelnie techniczne, ale też znalezienia pracy w wyuczonym zawodzie. – Trzeba jednak pamiętać, że dobrze wyszkolona kadra, to dopiero połowa sukcesu. Aby dobrze przygotowywać młodych ludzi do nauki zawodu trzeba mieć jeszcze odpowiedni sprzęt. My taki sprzęt posiadamy, dzięki RAFAKO – podkreśla Sławomir Janowski, Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu.

Dwa lata temu firma RAFAKO S.A. wyposażyła pracownię informatyczną w 15 stanowisk komputerowych z nowoczesnym oprogramowaniem CATIA, a także w interaktywną tablicę, rzutnik, laptop i tablet. Z urządzeń tych korzystają uczniowie klas o profilu przede wszystkim technik-mechanik, technik-mechatronik oraz technik-informatyk. Teraz „Mechanik” zyskał kolejny nowoczesny sprzęt, aby jeszcze lepiej kształcić swoich uczniów. 11 maja RAFAKO, za pośrednictwem Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Mechanika przekazało nowoczesny ploter oraz nowy, wydajniejszy serwer. – Ploter, który otrzymaliśmy to nowoczesny sprzęt, dzięki któremu nasi uczniowie będę mogli drukować swoje projekty w 3D. Będą z niego korzystać głównie uczniowie klas IV o profilu mechanicznych i mechatronicznym – podkreśla Grzegorz Szarata, nauczyciel informatyki w ZSM.

Podczas oficjalnego przekazania sprzętu obecni byli przedstawiciele RAFAKO, w tym wiceprezes Krzysztof Burek. – Z „Mechanikiem” współpracujemy od wielu lat i na wielu płaszczyznach, to tutaj uczy się najwięcej naszych potencjalnych pracowników. Sukcesywnie staramy się doposażać pracownie, bo wiemy, że aby dobrze wyszkolić specjalistów, powinni oni jak najszybciej zaznajomić się z najnowszymi technologiami i szkolić się z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Odpowiednio tak przygotowany absolwent ma łatwiejszą drogę na studia, a po ich zakończeniu szybszą możliwość znalezienia zatrudnienia i bardziej efektywnego wdrożenia się do praktyki. Liczymy na to, że wielu absolwentów tej szkoły trafi do nas, aby rozpocząć pracę w naszej firmie – mówił Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu Dyrektor ds. Handlowych RAFAKO S.A.
Na spotkaniu obecny był również wicestarosta Marek Kurpis, ponieważ Powiat Raciborski jest organem prowadzącym placówki ponadgimnazjalne. – RAFAKO daje modelowy przykład współpracy zakładu pracy ze szkołą. Dzięki tak zażyłym relacjom i współdziałaniu nasz rynek pracy zyskuje specjalistów, których obecnie nam brakuje. Ponadto firma przygotowując młodych ludzi do zawodu proponuje im zatrudnienie oraz możliwość rozwoju, z czego bardzo się cieszymy. Jesteśmy obecnie przed reformą oświaty w naszym powiecie. Chcielibyśmy stworzyć takie centra, aby na przykładzie współpracy „Mechanika” z RAFAKO kształcić młodzież pod konkretne, poszukiwane zawody. Mam nadzieję, że od wrześni a uda nam się wdrożyć ten plan w życie – podsumował Marek Kurpis.
/Adventure Media, publ. j/






![Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski w Artistic Show Dance [ZDJĘCIA] Skaza z Raciborza na podium Mistrzostw Polski Artistic Show Dance](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/zespol-skaza-raciborz.jpg)



![W Raciborzu przybywa zieleni. Wolontariusze posadzili 250 drzew [ZDJĘCIA] W Raciborzu przybywa zieleni. Wolontariusze posadzili 250 drzew](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Raciborscy-Wolontariusze-Arboretum-drzewa.jpg)



![Fani „Władcy Pierścieni” rywalizowali w konkursie na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka-druzyna-pierscienia.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki z RCK na sportowym treningu [ZDJĘCIA] [WIDEO] Mali Odkrywcy Sztuki z RCK na sportowym treningu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/mali-odkrywcy-sztuki.jpg)
![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![Powiatowe eliminacje Małego OKR w Raciborzu. Najlepsi wystąpią w Katowicach [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/konkurs-recytatorski-maly-okr.jpg)




