Powstaje film o kościele NSPJ [WIDEO]

12

Adrian Szczypiński, twórca filmów o historii Raciborza, kręci nowy dokument, który będzie nosił tytuł "Dzieje kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa".

 

- reklama -

Będzie to już piąty film dokumentalny Adriana Szczypińskiego, a drugi związany z tematyką sakralną. Trzy lata temu wspólnie z Grzegorzem Mejłunem zrealizował "Tajemnice kościoła św. Mikołaja". Tym razem Adrian Szczypiński (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, produkcja) połączył twórcze siły z raciborskim historykiem Wojciechem Mitręgą (także producent), by opowiedzieć dzieje kościoła i parafii w Nowych Zagrodach. Choć jest to druga najmłodsza świątynia w Raciborzu (po kościele w Ocicach), twórców zafascynowała niezwykła, surowa i zarazem pełna symboliki architektura tej modernistycznej rotundy, konsekrowanej w 1935 roku. Będzie to także opowieść o samych Nowych Zagrodach, których przemiany urbanistyczno-demograficzne były ściśle związane z założeniem i rozwojem parafii. W filmie zabrzmi muzyka raciborzanina, mistrza organowego Arkadiusza Popławskiego, który wszystkie utwory specjalnie dla twórców filmu wykonał na organach z kościoła Serca Jezusowego. Realizacja zdjęć trwa już od roku, równolegle wykonywany jest montaż, a film zostanie jesienią zaprezentowany na uroczystej premierze, oczywiście w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na razie możemy obejrzeć pierwszy, krótki zwiastun filmu. Drugi, bardziej szczegółowy zwiastun, twórcy opublikują na początku września.

 

 

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

12 KOMENTARZE

 1. Mruk

  Super sprawa co ci dwaj posjonaci historii regionalnej robią, powodzenia w dalszych filmach.

 2. Od kąd pamiętam Adrian i Wojtek zawsze mieli świra na tym punkcie i zawsze byli w tym bardzo dobrzy, tak dalej panowie.

 3. Trik

  Zwiastun filmu niesamowity, film będzie zapewne super, dzielnie i uczciwie pracują, byle do przodu, wszystkiego najlepszego.

 4. Ela

  Soper że jesteście i działacie prężnie w tym grajdołku raciborskim, robiąc niesamowitą pracę dla naszej historii, powodzenia w dalszych działaniach

 5. Jan

  Dobre filmy robicie trzymajcie się

 6. Nik

  Spoko goście z tych koleśi w dziśiejszych czasach już trudno takich znaleśc, co by takie tematy podejmowali i potrafili tak dobrze przysfajalny sposób,ukazywać ciekawe tematy historyczne, związane z naszą miejscowością – trzymam kciuki za was.

 7. liana

  Wpadne na pewno na premierę, pozdrowienia, pracujcie tak dalej, a woc waszej pracy zostanie doceniony.

 8. Tola

  Adi tak trzymać, działajcie tak dalej.

 9. Paula

  Panie Adrianie i panie Wojciechu, gratulacje i powodzenia w dalszych realizacjach filmowych

 10. Martin

  Panie Adrianie sukcesów, samych wam rzyczę i zdrowia, abyście mogli jak najwięcej, tak wspaniałych filmów robić .

 11. Piter

  Super panowie, róbcie jeszcze więcej takich filmów, są niesamowite, przypominają mi moje młode lata.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here