Powstaje film o kościele NSPJ [WIDEO]

12

Adrian Szczypiński, twórca filmów o historii Raciborza, kręci nowy dokument, który będzie nosił tytuł "Dzieje kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa".

 

- reklama -

Będzie to już piąty film dokumentalny Adriana Szczypińskiego, a drugi związany z tematyką sakralną. Trzy lata temu wspólnie z Grzegorzem Mejłunem zrealizował "Tajemnice kościoła św. Mikołaja". Tym razem Adrian Szczypiński (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, produkcja) połączył twórcze siły z raciborskim historykiem Wojciechem Mitręgą (także producent), by opowiedzieć dzieje kościoła i parafii w Nowych Zagrodach. Choć jest to druga najmłodsza świątynia w Raciborzu (po kościele w Ocicach), twórców zafascynowała niezwykła, surowa i zarazem pełna symboliki architektura tej modernistycznej rotundy, konsekrowanej w 1935 roku. Będzie to także opowieść o samych Nowych Zagrodach, których przemiany urbanistyczno-demograficzne były ściśle związane z założeniem i rozwojem parafii. W filmie zabrzmi muzyka raciborzanina, mistrza organowego Arkadiusza Popławskiego, który wszystkie utwory specjalnie dla twórców filmu wykonał na organach z kościoła Serca Jezusowego. Realizacja zdjęć trwa już od roku, równolegle wykonywany jest montaż, a film zostanie jesienią zaprezentowany na uroczystej premierze, oczywiście w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na razie możemy obejrzeć pierwszy, krótki zwiastun filmu. Drugi, bardziej szczegółowy zwiastun, twórcy opublikują na początku września.

 

 

 

/p/

- reklama -

12 KOMENTARZE

  1. Soper że jesteście i działacie prężnie w tym grajdołku raciborskim, robiąc niesamowitą pracę dla naszej historii, powodzenia w dalszych działaniach

  2. Spoko goście z tych koleśi w dziśiejszych czasach już trudno takich znaleśc, co by takie tematy podejmowali i potrafili tak dobrze przysfajalny sposób,ukazywać ciekawe tematy historyczne, związane z naszą miejscowością – trzymam kciuki za was.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here