„Narcyzy” przyznane!

1

Śląskie kobiety sukcesy otrzymały prestiżowe "Narcyzy". Wśród wyróżnionych jest przedstawicielka Raciborszczyzny – dr Kornelia Lach.

Kobiety, ach kobiety… Statystycznie rzecz biorąc pań jest na świecie więcej niż mężczyzn, ale dopiero od niedawna "wybijają się na niepodległość". Jak na dłoni widać to właśnie na Górnym Śląsku, gdzie kobiety skutecznie domagają się swojego miejsca w sferze publicznej i odnoszą na niej spektakularne sukcesy. Dość wspomnieć, że wicepremierem i ministrem jednego z najważniejszych resortów była Elżbieta Bieńkowska. Dzisiaj Elżbieta Bieńkowska jest odpowiedzialna za wspólny rynek w Komisji Europejskiej. Symbolem sukcesu kobiety ziemi raciborskiej stała się Gabriela Lenartowicz, która do niedawna zarządzała Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach, dzisiaj natomiast jest jedną z najważniejszych osób w Zarządzie Województwa. Wygrana senator Izabeli Kloc wskazuje, że płeć piękna dzisiaj niekoniecznie oznacza "słabszą" także w potyczkach do parlamentu. Sukcesy wyborcze Anny Hetman, Kornelii Newy, Anny Iskały, Barbary Magiery, Katarzyny Sawickiej – Muchy pokazują, że również na niwie samorządowej kobiety mają pole do popisu. Przykład Agnieszki Wasilewskiej – Semail pokazuje również, że olbrzymim przedsiębiorstwem jakim jest RAFAKO S.A. może zarządzać równie dobrze kobieta, jak mężczyzna.

- reklama -

 

 

 Laureatem "Narcyza 2010" była Gabriela Lenartowicz. Dzisiaj jest ona przewodniczącym kapituły tej nagrody.

 

 

Takim właśnie kobietom sukcesu poświęcone są "Narcyzy", czyli nagrody za szczególny wkład w życie społeczne, gospodarcze, polityczne i naukowe Górnego Śląska. Uroczystość rokrocznie odbywa się w innym miejscu. W 2014 roku gospodarzem gali wręczenia nagród było Rydułtowskie  Centrum Kultury "Feniks". W tym roku wybór miejsca padł na Zamek Piastowski w Raciborzu. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Izba Przemysłowo – Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Współorganizatorami imprezy są także Urząd Miasta Racibórz oraz Starostwo Powiatu Raciborskiego.Nagrody przyznawane są przez kapitułę, która w tym roku składała się z 23 osób – uznanych autorytetów życia społecznego Górnego Śląska, przedstawicieli mediów, prezydentów miast regionu, a także przedstawicielek laureatek poprzednich statuetek. Prezesem kapituły jest Gabriela Lenartowicz. Do kapituły należą także m.in : Wojewoda Śląski Piotr Litwa, prezes Izby Przemysłowo – Handlowej Andrzej Żylak, Prezydent Miasta Jastrzębie – Zdrój Anna Hetman, prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura,  Burmistrz Rydułtów Kornelia Newy, Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk, Prezydent Miasta Rybnik Piotr Kuczera, starosta raciborski Ryszard Winiarski, Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, prezes "Dziennika Zachodniego" Zenon Nowak. Nagrody w tym roku były przyznane po raz 14. Wśród 8 laureatek prestiżowego wyróżnienia znalazły się panie zajmujące się na co dzień zupełnie różne dziedziny życia społecznego. Wszystkie łączy pasja, zamiłowanie do pracy, pomysłowość, kreatywność, nadzwyczajna inicjatywa. Wszystkie znajdują w Śląsku energię do twórczej aktywności, do działania na rzecz drugiego człowieka. Spełniają się w dziedzinach tak różnych jak nauka, działalność społeczna, kulturalna i oświatowa, biznes, czy służba publiczna.

 

 

 Po "Narcyza" sięgnęła dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach. Ceniona pedagog, wyśmienity naukowiec dr Kornelia Lach.

 

 Uroczystość wręczenia statuetek poprzedził występ zespołu "Perspektywy". Uczestników gali przywitał organizator uroczystości prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Rybniku Andrzej Żylak wraz ze współorganizatorami prezydentem Lenkiem oraz zastępcą starosty Markiem Kurpisem. Na sali byli obecni ponadto m.in. wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek, burmistrz Rydułtów Kornelia Newy, członek zarządu województwa Gabriela Lenartowicz, poseł Ryszard Zawadzki oraz poseł Krzysztof Gadowski.

 

 

 Śląskie kobiety sprawdzają się tylko w biznesie, polityce i działalności społecznej. Dr inż. Małgorzata Malec to jeden z najbardziej cenionych ekspertów z zakresu technologii górniczych. O jej niezwykłym talencie, wiedzy i umiejętnościach świadczy m.in. staż, który zrealizowała w  strukturach ONZ.

 

W tym roku wyróżnione "Kobiety Sukcesu" naszego regionu to: Grażyna Kuczera (dyrektor wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu – Zdroju), dr Kornelia Lach (dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach), Barbara Laszczyńska (dyrektor Biblioteki Publicznej w Rydułtowach), dr Małgorzata Malec (dyrektor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, Dominika Madaj – Solberg (prezes fundacji SPINA w Katowicach), Magdalena Moczała (prezes zarządu firmy DMS w Rybniku), Monika Sobik (pracownica Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Godowie) oraz Grażyna Szweda (dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku).

 

Leszek Iwulski

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. pani Malec z Komagu wyróżniona?. Jak można przyznać nagrodę (wyróżnić) kobiecie, która z sukcesem doprowadza firmę do ruiny??? ludzie wykształceni zarabiają najniższą krajową, a większość działalności komagu opiera się na tym, czy przyznają projekt europejski, czy nie. Pani Malec zaprzepaściła cały potencjał firmy, który wyrobił Pan Meder. ot cała prawda.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here