XVII Rajd Środowisk Trzeźwościowych już ruszył

0

Eurodeputowany życzył uczestnikom rajdu połamania szprych. Prezydent zaapelował o minutę ciszy pamięci pomysłodawcy imprezy Mariana Niewiadomskiego. Rowerzystów powitamy na mecie wyprawy 8 sierpnia.

Rajd Środowisk Trzeźwościowych jest organizowany po raz siedemnasty. Jego uczestnicy, którzy na co dzień trenują swoją silną wolę w tym czasie biorą w karby również swoje ciała. Mają do przebycia 3000 kilometrów. Oczywiście jadą etapami. Niektórzy na 10, inni na 50, czy 100 kilometrów. Objeżdżają Polskę. Gdy schodzą z rowerów mówią. Opowiadają o swojej codziennej walce z nałogiem. Z butelką, która wyrwała ich z normalnego życia. Opowiadają swoje historie i ostrzegają. To ostrzeżenie dotyczy bardzo wielu ludzi w Polsce i dlatego ich świadectwo jest tak ważne. Mówią jak alkohol rujnuje życie rodzinne, jak łamie niby zapałkę kariery zawodowe, nadzieje na przyszłość. Jak dewastuje organizm. Po drodze ludzie dobrej woli udzielają im schronienia, częstują posiłkami, zapewniają nocleg, wspierają tym, co jest dla wspólnoty ludzkiej najważniejsze – dobrym słowem i poczuciem solidarności. Organizatorem rajdu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka Tęcza.

- reklama -

 

 

 Eurodeputowany Bolesław Piecha i Prezydent Raciborza Mirosław Lenk od wielu lat wspierają organizację rajdu.

 

Katarzyna Dutkiewicz ze stowarzyszenia już teraz zaprasza na spotkanie z uczestnikami rajdu na jego mecie. Radna Dutkiewicz powiedziała nam również: – cel rajdu jest niezmiennie ten sam. Zgodny z ideą zaproponowaną śp.  Mariana Niewiadomskiego. Najlepiej z nałogiem walczyć przez aktywność fizyczną. Hartować ciało, a poprzez to również wolę. Jednocześnie dzięki rajdowi promujemy Racibórz, Ziemię Raciborską. Widzą nas w całej Polsce. Słyszą nas w całej Polsce. Rajd pokazuje, że fajne inicjatywy mogą się narodzić wszędzie i że rodzą się właśnie u nas. Impreza przetrwała tyle lat właśnie dlatego, że ta idea się przyjęła. I dlatego, że mamy dobrą rękę do partnerów. Eurodeputowany Bolesław Piecha wspiera nas od 10 lat. To dzięki niemu rajd stał się wydarzeniem medialnym o zasięgu ogólnopolskim. Trzeba podkreślić rolę samorządu. Zarówno Urząd Miasta jak i Starostwo Powiatowe wykazują sporą chęć wsparcia. Prezydent od bardzo dawna jest honorowym patronem rajdu. Powiat wspiera nas logistycznie. Do sukcesu rajdu przyczyniła się także postawa Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To dzięki niej tak pięknie wygląda festyn na zakończenie wyprawy naszych rowerzystów dookoła Polski.  Osobiste uczestnictwo dyrektora agencji Krzysztofa Brzóski na mecie radu również jest symboliczne. Z perspektywy Warszawy nie wszystko da się bowiem zobaczyć.  Radna powiatowa z entuzjazmem mówi: – spotkamy się 8 sierpnia. W Ocicach.

 

 Katarzyna Dutkiewicz od szeregu lat jest związana z organizacją imprezy. Dla niej rajd jest przede wszystkim kontynuacją idei Mariana Niewiadomskiego. Tam gdzie jest zdrowe ciało, gdzie jest fizyczna aktywność, alkoholizm ma mniejsze szanse na zwycięstwo.

 

 

Na rozpoczęciu rajdu był także minister zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, dzisiaj eurodeputowany, Bolesław Piecha. Jest honorowym patronem wydarzenia. Dla niego samego ten rajd ma wymiar osobisty. Od 25 lat walczy z nałogiem. Na starcie rajdu życzył wszystkim cyklistom "połamania szprych". Europoseł patronuje imprezie już 10 lat.

 

Startujących w rajdzie powitał również prezydent Mirosław Lenk. Szef magistratu przypomniał, że impreza zrodziła się w głowie jednego człowieka i że o tym człowieku należy pamiętać, bo jego dzieło w dalszym ciągu pomaga wyjść z choroby wielu osobom. Prezydent Lenk powiedział: – Dzisiaj Marian Niewiadomski miałby 64 lata. Uczcijmy go minutą ciszy.

 

/l/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here