Uroczyste zakończenie roku szkolnego w OSZ Rafako

0

Z 61 absolwentów, 60 podjęło pracę w Rafako. Uroczyście zakończyli trzyletnią edukację w Ośrodku Szkolenia Zawodowego.

Za nimi trzy lata intensywnej nauki i pracy, dzięki której zyskali wiedzę, nowe umiejętności, doświadczenie, ale przede wszystkim dobry zawód i gwarancję zatrudnienia. Mowa o blisko 60 absolwentach Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy w RAFAKO uczyli się zawodu ślusarz-spawacz, jako pracownicy młodociani.

- reklama -

W czwartek, 25 czerwca w murach Domu Strzeleckiego RAFAKO odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/15 z udziałem prezesów RAFAKO S.A., dyrektorów i nauczycieli. Po raz pierwszy w historii na wspólnej sali, rok szkolny żegnali wszystkie trzy klasy. Była to nie tylko dobra okazja do podsumowania trzyletniej nauki w „Mechaniku”, praktyk w Oddziale Szkolenia Zawodowego oraz na wydziałach produkcji w RAFAKO S.A., ale przede wszystkim do wyróżnienia najzdolniejszych uczniów.

Jak co roku trzej najlepsi absolwenci otrzymali nagrody w konkursie „Złota Przyłbica”. – W tym konkursie oceniamy umiejętności spawalnicze (teorię i praktykę). Odchodzący rocznik to wyjątkowo silna i energiczna grupa młodych ludzi, która wykazywała się nieprzeciętnymi zdolnościami spawalniczymi i dużą wiedzą w tym zakresie. Żałuję, że musieliśmy wybrać tylko 3 kandydatów do wyróżnienia „Złotą Przyłbicą”, ponieważ na taki tytuł zasługuje jeszcze co najmniej 10 młodych spawaczy – przyznał Jerzy Lis, mistrz praktycznej nauki zawodu w Ośrodku Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A.

Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostali:
I    miejsce  – Błażej Baszczok, IIId Z
II   miejsce  – Sylwiusz Pachel, IIId Z
III  miejsce  – Rafał Cyranka, IIId Z

Tradycyjnie zwycięzcy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez RAFAKO S.A. (I miejsce – spawarka, II miejsce – zestaw elektronarzędzi, III miejsce – zestaw kluczy nasadowych). Oprócz powyższych nagród  otrzymali również  pamiątkową przyłbicę (złotą, srebrną i brązową – odpowiednio do zajętego miejsca).  – Od najmłodszych lat fascynowało mnie spawanie. Często podpatrywałem tatę, a później już sam próbowałem spawać .Cieszę się z nagrody, a jeszcze bardziej, że po ukończeniu szkoły od razu mogę pracować w wyuczonym zawodzie – mówił Błażej Baszczok, absolwent III D ZSM w Raciborzu, zwycięzca w konkursie „Złota Przyłbica”. Jako mały chłopiec podobne zainteresowania miał zdobywca II miejsca w konkursie – Sylwiusz Pachel. – Lubię spawać, moim marzeniem jest wyjechać do Norwegii na platformę wiertniczą i tam pracować w wyuczonym zawodzie. Póki co, odkładam marzenia na później i rozpoczynam pracę w RAFAKO – zdradza Sylwiusz Pachel absolwent klasy III D ZSM.  – Miło otrzymać takie wyróżnienie, szczególnie, że konkurencja była naprawdę duża. Ale nie poprzestaję na tym, chciałbym jeszcze doszkolić  swoje umiejętności oraz skończyć szkołę średnią – mówił z kolei trzeci nagrodzony „Przyłbicą”, Rafał Cyranka z III D ZSM.   

 

 

Podczas uroczystości doceniono także zaangażowanie w naukę i nagrodzono po 3 uczniów z każdej klasy, którzy otrzymali najwyższą średnią ocen.  – Minął kolejny rok, dziękuję za trud włożony w naukę i pracę, lecz teraz widzimy tego efekty. Z większymi lub mniejszymi sukcesami, ale skończyliście kolejny etap nauki a dodatkowo zyskaliście zawód, bardzo poszukiwany na dzisiejszym rynku pracy – podkreślał Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A. – Na szczególne wyróżnienie zasługuje dziś Stefan Krańczyk, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu, który zajął I miejsce w konkursie z j. niemieckiego, uczył się zawodu w OSZ oraz jednocześnie uczęszczał do szkoły średniej – kontynuował J. Zdziebczok. – Stefan nauką i ciężką pracą inwestuje w swoją przyszłość, tak jak nasza firma inwestuje w rozwój młodych osób. W tym roku w nowoczesny sprzęt i narzędzia wyposażyliśmy 6 stanowisk. Dodatkowo kursy pedagogiczny przeszło kolejnych 33 pracowników RAFAKO, a od tego roku odbywa się w naszej placówce egzamin państwowy – wymieniał kierownik OSZ w RAFAKO S.A.  

 

 

Rok szkolny z uczniami ZSM i OSZ pożegnała prezes RAFAKO Agnieszka Wasilewska- Semail. – Jeśli myślicie, że to koniec nauki, to grubo się mylicie. Moi drodzy, pamiętajcie o tym, że człowiek uczy się całe życie. Jesteście młodymi ludźmi i pewnie życie jeszcze nie raz was zaskoczy. Sama jestem przykładem, że życie potrafi zaskakiwać. Gdyby kilka lat temu ktoś mi powiedział, że będę stała tu z wami i przemawiała w roli prezesa tak dużej firmy jak RAFAKO, nigdy bym w to nie uwierzyła. Dostałam szansę i tę szansę wykorzystałam. Wam też życzę, abyście nie marnowali swoich życiowych szans i dobrze je wykorzystali – przekonywała Agnieszka Wasilewska- Semail, prezes RAFAKO S.A.

Zakończenie roku szkolnego nie mogło się odbyć bez dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu Sławomira Janowskiego, który każdorazowo podkreśla, że współpraca jego placówki z RAFAKO układa się znakomicie. – Szkoły zawodowe i technika stają się coraz popularniejsze. Brakuje jednak chęci ze strony pracodawców do współpracy z tymi placówkami. Aby móc dobrze wyszkolić fachowca, musi on uczyć się wiedzy praktycznej. Takich praktyk nie zapewni szkoła. Dzięki wieloletniej, wzorowej współpracy z RAFAKO nasza szkoła wyucza specjalistów, którzy w dodatku mają gwarantowane zatrudnienie, dlatego z roku na rok mamy największy nabór – przyznał Sławomir Janowski, dyrektor ZSM w Raciborzu. Taki model przygotowania do zawodu popiera również Anna Zembaty-Łęska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem. – Po ukończeniu 3 -letniej nauki wszyscy absolwentów zostają przyjęci na zakład. Posiadają już fachową wiedzę i umiejętności, więc doskonale  sprawdzają się jako pracownicy. Dzięki praktykom na terenie zakładu poznają  specyfikę pracy i zasady panujące w firmie. Po zakończeniu edukacji mamy już  pracowników „szytych na miarę”, czyli takich jakich potrzebujemy, kształconych według naszych wymagań, z umiejętnościami niezbędnymi do tego, aby dobrze wykonywać pracę i zaznajomionych już z zakładem – podsumowała Anna Zembaty-Łęska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem dodając, że z 61 absolwentów, 60 podjęło pracę w RAFAKO S.A.

/Justyna Korzeniak, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here