Uwaga na dopalacze! 17 zatruć w Raciborzu

0

Ostrzeżenia i zatrucia dopalaczami nic nie dają. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po takie substancje.

Pomimo zakazów wydawanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zamykania sklepów oferujących „nowe narkotyki” zgodnie z ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii, która zabrania w Polsce wytwarzania, sprzedaży i reklamy wszelkich środków zastępczych, problem ich dostępności nadal istnieje.    
                     
W bieżącym roku w województwie śląskim w okresie od 1 stycznia do 25 czerwca stwierdzono ponad 630 zatruć środkami zastępczymi oraz 3 zgony na skutek spożycia tzw. „dopalaczy”. Na terenie powiatu raciborskiego w 2014 roku zanotowano 12 zatruć dopalaczami, a w 2015 – już 17.

- reklama -

Dopalacze, podobnie jak narkotyki, maja działanie psychoaktywne. Ich zażycie ma wywołać w organizmie stan odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Mogą być pochodzenia naturalnego oraz syntetycznego. Problem jednak tkwi w tym, że jeden dopalacz najczęściej zawiera w sobie nie jeden, a kilka lub nawet kilkanaście różnych związków, z których każdy ma działanie psychoaktywne. Dlatego każda osoba, która kupuje taki środek, naraża swoje zdrowie i życie, bo nigdy do końca nie wiadomo, co znajduje się w danym dopalaczu. Lista niepożądanych objawów, jakie dopalacze mogą wywołać, jest bardzo długa i właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą: bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek czy wątroby.

 

 

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu apeluje do młodzieży o rozsądek i niezażywanie dopalaczy, a do rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi w nadchodzącym okresie wakacyjnym na ewentualne nietypowe zachowania swoich dzieci. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i źle się czujesz:
– Wypij dużo wody mineralnej.
– Zachowaj przy sobie opakowanie dopalacza, aby pokazać je lekarzowi – to ułatwi podjęcie akcji ratowniczej.
– Nie siadaj za kierownicą!
– Nie zażywaj żadnych leków – mogą wejść w interakcję z substancjami zawartymi w dopalaczu.
– Natychmiast wezwij lekarza – liczy się każda sekunda!

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu podejmuje liczne działania informacyjno-edukacyjne, które mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu psychoaktywnych środków zastępczych w środowisku młodzieży oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne oraz konsekwencje prawne wynikające z korzystania z dopalaczy. W ostatnim okresie we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu przeprowadzono cykl pogadanek w raciborskich gimnazjach dot. zagrożeń, jakie niesie ze sobą zażywania dopalaczy. W okresie wakacyjnym będą prowadzone działania w ośrodkach wypoczynku letniego.

 

 

 

 

 

/PSSE, publ.p/

fot. Kampania Przeciw Dopalaczom

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here