Racibórz bardzo wysoko w rankingu samorządów 2015

1

Miasto uplasowało się na ósmej pozycji wśród stu najlepiej ocenionych przez dziennik "Rzeczpospolita" gmin miejsko – wiejskich.

W dodatku z 14 lipca  "Rzeczpospolita" opublikowała ranking samorządów. W tym prestiżowym zestawieniu znalazł się również Racibórz. I to bardzo wysoko. Samorządy zostały uporządkowane w 3. kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Ranking przeprowadzony został podobnie jak w latach ubiegłych w dwóch etapach.W kategorii gmin miejsko – wiejskich miasto uplasowało się na bardzo dobrej, bo 8 pozycji. W tej samej kategorii, biorąc pod uwagę wyłącznie województwo śląskie, Racibórz znalazł się na najwyższym stopniu podium. Gmina uzyskała łącznie 56,22 punkty. Analitycy dziennika przyznali miastu 28,97 punktów za zarządzanie i 27,25 punktów za sytuację finansową. Zwycięzcą w klasyfikacji ogólnopolskiej w kategorii gmina miejsko – wiejska został Kołobrzeg. Dziennikarze ogólnopolskiej gazety zaznaczają, że przyznając punkty kierowali się przede wszystkim: "świetnymi wynikami w zarządzaniu swoimi finansami oraz dbałością o jakość życia mieszkańców".

- reklama -

 

 

 Prezydent Raciborza Mirosław Lenk prezentuje dyplom wyróżniający miasto w rankingu najlepszych samorządów Rzeczpospolitej.

 

Prace nad rankingiem przebiegały dwuetapowo.W pierwszym etapie eksperci "Rzeczpospolitej" bazując na danych z Ministerstwa Finansów ocenili jakość zarządzania finansami miasta w korelacji z liczbą inwestycji w latach 2011-2014. W ten sposób powstała wstępna lista 565 samorządów, które zakwalifikowały się do II etapu. Na tym etapie samorządy musiały odpowiedzieć na ankietę przygotowaną przez dziennik. W pytaniach zadanych urzędnikom postawione zostały kwestie m.in. dynamiki wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wartość środków unijnych, które w latach 2011 – 2014 wpłynęły na rachunek budżetu oraz tzw. indywidualny wskaźnik zadłużenia, który zaczął obowiązywać w ubiegłym roku. Eksperci wzięli również pod uwagę stosunek nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2011 – 2014.

Zwycięzcy to Gdańsk w kategorii miast na prawach powiatu, Kołobrzeg wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz Zielonki w gminach wiejskich.

/l/ za UM Racibórz

 

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here