Zajęcia tak fajne, że trudno uwierzyć, że są w realu

0

Linoryt – to tematyka kolejnych wakacyjnych zajęć, w jakich dzieci z gminy Nędza mogły wziąć udział w GCK. – Takie zajęcia są podobne do gier komputerowych. Są tak fajne, że nie można uwierzyć, że są w realu! – stwierdził 10-letni Konrad.

 

- reklama -

 

 

Wakacyjna oferta ciekawych zajęć jakie przygotowało dla dzieci i młodzieży Gminne Centrum Kultury w Nędzy powoli dobiega końca. Ale ostatnie tygodnie wypchane były po brzegi. Odbyły się m.in. zajęcia aikido, graffiti, szczudlarskie, rękodzieło, balet, czy beatbox. Dzieci z GCK wyjeżdżały też na wycieczki. Działał również Uniwersytet Małolata z językiem angielskim, architekturą i gotowaniem. Generalnie każdego dnia, od poniedziałku do piątku było co robić.

A wczoraj zakończyły się ciekawe warsztaty, podczas których uczestnicy mogli spróbować swoich sił w kolejnej technice – linorycie.

Linoryt to technika graficzna podobna do drzeworytu wzdłużnego (langowego) z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Jest ono łatwe do obróbki i odporne na uszkodzenia, a rycie możliwe jest we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej.

Zajęcia w GCK przeprowadziła Katarzyna Żydek z Kędzierzyna-Koźla absolwentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Z linorytem i w ogóle grafiką artystyczną zetknęła się na studiach.

Dzieci za pomocą linorytu mogły wykonać własne prace – począwszy od przygotowania matrycy do odbicia grafik. – Takie zajęcia na pewno rozwijają wyobraźnię, uczą się nowych rzeczy. Grafika warsztatowa nie jest tak powszechna jak np. komputerowa, to niecodzienna technika, a tutaj dzieci mają okazję ją poznać – podkreślała Katarzyna Żydek.

– Uwielbiam zajęcia artystyczne! – mówił 10-letni Konrad. I od razu pokazuje zrobione przez siebie prace. Naprawdę robią wrażenie. – Zajęcia są bardzo fajne, bardzo pobudzają wyobraźnię. Bo na przykład trzeba było sobie samemu wybrać temat pracy, coś związanego z wakacjami i ja początkowo nie miałem żadnego pomysłu, ale w końcu coś wymyśliłem – śmieje się chłopiec.

Dlaczego warto przyjść na wakacyjne zajęcia do GCK? – Bo tu nie można się nudzić – dorzuca 8-letnia Klara. – A zresztą, nawet jak się oderwiesz od komputera i gier, to nie ma straty, bo zajęcia w GCK są tak fajne jak gry komputerowe, są tak fajne, że aż trudno uwierzyć, że są w realnym świecie – stwierdził Konrad.

Podsumowanie Akcji Lato w Gminnym Centrum Kultury już jutro 31 lipca o godz. 17.00.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here