Szkolne gabinety lekarskie w gminie Nędza zostaną doposażone

0

Ministerstwo Finansów pozytywnie rozpatrzyło wniosek złożony przez Urząd Gminy w Nędzy o dofinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w szkołach podstawowych na terenie gminy.

 

- reklama -

Wniosek o dofinansowanie wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej, który złożyła Gmina Nędza ministerstwo rozpatrzyło pozytywnie – na 2015 rok gminnym placówkom przyznano łącznie 20 tys. zł ze środków rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej (Gmina starała się o ponad 33 tys. zł). – Obecny standard gabinetów w naszych szkołach odbiega od satysfakcjonującego. Budżet gminy nie jest w gumy, nie stać nas na wyposażenie gabinetów w bardzo dobry, ale też często kosztowny sprzęt. Dlatego każda złotówka z zewnątrz na ten cel bardzo nas cieszy – mówi Edyta Szajt, specjalista ds. oświaty w Urzędzie Gminy Nędza.

Nowy sprzęt otrzymają cztery szkoły podstawowe, których organem prowadzącym jest Gmina Nędza: w Zawadzie Książęcej, Babicach, Górkach Śląskich oraz Nędzy. Po 4,5 tys. zł otrzymają mniejsze placówki, natomiast największa szkoła w Nędzy – 6,5 tys. zł. Do placówek trafią m.in. wagi lekarskie, stoliki zabiegowe, szafki i kozetki, termometry, tablice do badania ostrości wzroku, apteczki pierwszej pomocy.

Od roku 2016 w każdej szkole ma działać gabinet profilaktyki zdrowotnej. Tak wynika z nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Jednak wiele małych gmin nie ma pieniędzy na takie inwestycje. Obowiązek sfinansowania gabinetu szkolnego i jego wyposażenia mają samorządy na podstawie  ustawy  o systemie oświaty. Pomieszczenia oraz sprzęt, w który zostanie wyposażony gabinet, mają spełniać wszystkie wymogi określone w przepisach. Według informacji Krajowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Medycyny Szkolnej koszt wyposażenia gabinetu może wynieść kilkanaście tysięcy złotych. Z danych NFZ wynika, że świadczenia pielęgniarki szkolnej są realizowane w ponad 12 tysiącach szkół, wszystkich szkół jest 35 tysięcy.

/gmina Nędza, publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here