Remont Parku Jordanowskiego wciąż jest możliwy

0

Zagospodarowanie Parku Jordanowskiego było tematem spotkania w magistracie, w którym obok prezydenta udział wzięli mieszkańcy, urzędnicy i radny miejski Wiesław Szczygielski.

 

- reklama -

 

 

Na spotkaniu zaprezentowano obszerną koncepcję zagospodarowania parku, która w urzędzie miasta w Raciborzu została przygotowana w 2010 roku. Składa się na nią budowa 32. urządzeń zabawowych w kilku wydzielonych strefach parku z przeznaczonych dla dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych w określonym wieku. Koncepcja zakłada również rekultywację terenów zielonych, renowacje nawierzchni i ogrodzenia, budowę dodatkowego oświetlenia i remont szaletu, polegający na malowaniu budynku i wymianie dachu. Koszt całej inwestycji zamyka się w kwocie ok. 2 mln 800 tys. zł.

– 5 lat temu, kiedy powstało to opracowanie, Park Jordanowski miał spełniać funkcje centralnego placu zabaw dla dzieci i młodzieży w Raciborzu. Tam również miała powstać pierwsza siłownia na wolnym powietrzu. W związku z tym, że nie brano pod uwagę realizacji inwestycji z podziałem na kilka lat w sumie jej nie zrealizowano, gdyż koszt przewyższał możliwości budżetowe Miasta – wyjaśnił zebranym Mirosław Lenk , prezydent Raciborza. – Liczyliśmy również na to , że na realizację inwestycji uda się pozyskać środki zewnętrzne, jednak ani w starej jak i nowej perspektywie unijnej nie było programów, które pozwoliłyby na sfinansowanie budowy placu zabaw – dodał Mirosław Lenk.

Zaznaczył, że w okresie ostatnich 5 lat w Raciborzu wybudowano place zabaw, boiska i siłownie na wolnym powietrzu, stąd warto zastanowić się nad zmianą koncepcji zagospodarowania Parku Jordanowskiego i ograniczyć jego liczne funkcje o niezbędne, czyli plac zabaw.

– Myślimy o Parku Jordanowskim jako miejscu wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych stąd bierzemy pod uwagę ograniczenie urządzeń zabawowych na tym terenie, jednak chcielibyśmy aby park spełniał funkcje edukacyjne. Był miejscem dla maluszków i starszych osób. Podglądamy inne rozwiązania , wprowadzane u naszych sąsiadów i zauważamy, że wprowadza się tam ciekawe urządzenia, które integrują różne grupy wiekowe – tłumaczyła Anna Jegerska- Michalska, mieszkanka Raciborza.

Prezydent zaproponował aby przemodelować przedstawioną na spotkaniu koncepcję przebudowy Parku Jordanowskiego uwzględniając fakt, że Miasto w tegorocznym budżecie zaplanowało na przebudowę parku 100 tys. złotych i gwarantuje zabezpieczenie w kolejnych dwóch latach kwot po 500 tysięcy. W sumie na inwestycje Miasto przeznaczy 1 mln 100 tys. zł. Ustalono, że za dwa tygodnie odbędzie się kolejne spotkanie, na którym omówiona zostanie przygotowana przez mieszkańców koncepcja przebudowy parku.

 

UM Racibórz

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here