Drugi zwiastun filmu dokumentalnego o kościele NSPJ [WIDEO]

7

Jest finalny zwiastun filmu "Dzieje kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa", nowej produkcji Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi.

Dokument o wyjątkowej raciborskiej świątyni jest już gotowy, ma 108 minut i czeka na premierę zaplanowaną na 18 października 2015 o godz. 19.00 w kościele NSPJ. – To było 14 miesięcy pracy cięższej, niż się spodziewaliśmy. Pomimo charakterystycznego dla okrąglaka surowego wystroju, w kościele było więcej ważnych, ciekawych i symbolicznych miejsc, niż myśleliśmy. Do każdego obiektu, wnętrza i figury należało podejść indywidualnie. Stąd samo kręcenie zajęło ponad 50 dni zdjęciowych, najwięcej ze wszystkich moich dotychczasowych filmów. Na przykład we wnętrzu wieży byliśmy aż sześć razy. Nakręciliśmy najważniejsze uroczystości parafialne, msze trydenckie, a także odwiedziliśmy bliźniaczy kościół w Bytomiu, by pokazać podobieństwa i różnice wobec świątyni Serca Jezusowego. Montaż kilkunastu godzin materiału był możliwy tylko dlatego, że przebiegał niemal równolegle ze zdjęciami – mówi producent i reżyser Adrian Szczypiński.

- reklama -

 

 

Premiera film odbędzie się 18 października, w dniu uroczystości 80. rocznicy poświecenia kościoła, zaprojektowanego przez Otto Lindera. Konsekracja odbyła się co prawda 20 października 1935 roku, ale w tym roku 18. dzień tego miesiąca jest niedzielą najbliższą oryginalnej dacie. – Pomysł na film nie miał początkowo nic wspólnego z 80-leciem. Ale krótko po rozpoczęciu zdjęć doszliśmy do wniosku, że warto popracować nad nim dłużej i połączyć premierę z 80-leciem konsekracji. Dla starszych widzów, pamiętających poprzednich proboszczów, mamy głos ks. Jana Posta i krótki materiał video z proboszczem Jurczykiem. Wraz z częścią historyczną rozszyfrowana zostanie symbolika ukryta w rzeźbach i architekturze. Zobaczymy także, jak wyglądają bliźniacze okrąglaki Otto Lindera, stojące w Austrii, Niemczech i Szwajcarii – dodaje producent Wojciech Mitręga.

 

 
 

 

Największe podziękowania za pomoc przy realizacji twórcy kierują na ręce ks. Adama Rogalskiego, proboszcza parafii Serca Jezusowego. W realizacji wydatnie pomagali Piotr Bogacz, Henryk Sowik, Grzegorz Mejłun oraz Grzegorz Hampel, który wykonał trudne ujęcia w ciasnym wnętrzu kopuły. W całości improwizowaną muzykę nagrał do filmu raciborski mistrz organowy Arkadiusz Popławski. W sekwencji mszy trydenckiej usłyszymy także grę organisty Tomasza Behry. Dzięki uprzejmości Michała Fity, na napisach końcowych zagra utwór zespołu Przecinek. Konsultacjami służyli Janusz Nowak, Paweł Newerla, Beno Benczew, Aleksander Kasiuchnicz i Sylwester Potocki. Za zdjęcia lotnicze odpowiadali m.in. Katarzyna Winkler i Mateusz Podgórny. Archiwalne fotografie udostępnili ks. Adam Rogalski, Jerzy Rezny, Henryk Sowik, Sylwester Potocki, Grzegorz Nowak, rodzina Bronder, rodzina Koczy i rodzina Siwek. Archiwalny materiał filmowy Raciborskiej Telewizji Kablowej z pogrzebu ks. Jurczyka udostępnił Jaro Film. Ponadto pomocą przy realizacji służyli: ks. Ireneusz Kotliński, ks. Paweł Czernichowski, ks. dr Sebastian Krzyżanowski, ojcowie kapucyni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu: br. Krzysztof Andryszkiewicz, br. Tomasz Grabiec i br. Franciszek Żur, kościelni Jan Kowalski i Józef Kujawski oraz Grzegorz Mitręga.

/publ.p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

 1. Jaś

  Chłopaki wspaniałom pracę odwalacie

 2. Anna

  odpowiednie osoby na odpowiednim miejscu i czasie, tworzą wspaniałą historie naszego miasta, wszystkiego najlepszego.

 3. Jaś

  Tak trzymać, czekamy na resztę filmów z niecierpliwoscią.

 4. krzyś

  Do Jasia – Jasiu, naucz się ortografii, potem pisz.

 5. Ala

  zrzera cię zawiść kmiotku krzyśiu,od 20 lat ta osba mieszka w niemczech, więc zapomniała trochę pisowni, więc debilu daj spokuj

 6. Mat

  Synki jest ok, rupta tak dalej, najlepszego Adrianie i Wojciechu.

 7. Maj

  Cholera nie mogę się doczekać, premiera dopiero w pażdzierniku, pozytywną pracę panowie robicie. najlepszego.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here