Piotr Klima chce pilnego posiedzenia w sprawie wiatraków

0

W Krzanowicach budowana jest elektrownia wiatrowa. Mieszkańcy protestują. Radny Klima chce zwołać w trybie pilnym wspólną sesję Rady Miasta Racibórz, Rady Powiatu Raciborskiego oraz Rady Miasta Krzanowice.

W gminie Krzanowice ma powstać jedna z największych farm wiatrowych w Polsce. Jej moc wyniesie 90 MW, a wybuduje ją pochodzący ze Szwajcarii fundusz VisaVento. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Do grudnia na terenie gminy staną trzy wiatraki. W przyszłym roku wybudowanych zostanie czternaście kolejnych, a w 2017 roku farma wiatrowa w Krzanowicach powiększy się o szesnaście elektrowni. Docelowo farma wiatrowa Krzanowice ma się składać z 33 elektrowni o łącznej mocy 90,5 MW.

- reklama -

O budowie farmy wiatrowej w gminie mówiło się już od kilku lat. VisaVento pozwolenie na budowę otrzymała już w 2013 roku. Wszystko zostało uzgodnione z mieszkańcami. Wyznaczono miejsca, w których staną wiatraki, przeprowadzono badania środowiskowe. Teraz, kiedy inwestycja ruszyła, okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy gminy są przychylni tej inwestycji. Kilka dni temu w Wojnowicach, w miejscu w którym mają zostać wybudowane wiatraki, zebrała się grupa około trzydziestu osób. Zgromadzili się po to, aby zasygnalizować swój sprzeciw wobec inwestycji.

 

 

Mieszkańcy gminy Krzanowice protestowali w Wojnowicach,
w miejscu, w którym już wkrótce mają stanąć wiatraki.

 

 

 

Mieszkańców wysłuchali radni miasta Racibórz oraz radni powiatu raciborskiego. W sprawę zaangażował się radny Piotr Klima. W środę, 21 października w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się spotkanie w ten sprawie. Eksperci mają wyjaśnić jaki wpływ na zdrowie mieszkańców będą mieć wiatraki. – Omówimy także inwestycję. Dowiemy się jak doszło do podjęcia decyzji o inwestycji. Spotkanie organizujemy na prośbę i w porozumieniu z mieszkańcami Gminy Krzanowice i Miasta Raciborza, którzy czują się zagrożeni planowaną inwestycją budowy wielkiej farmy wiatrakowej na terenie Gminy Krzanowice – tłumaczy Piotr Klima.

Oprócz tego radny zaapelował także do przewodniczących Rady Miasta Racibórz, Rady Powiatu Raciborskiego oraz Rady Miasta Krzanowice, o to, aby w trybie pilnym zwołać wspólną sesję, podczas której miałby zostać poruszony temat budowy farmy wiatrowej. Radny chciałby, aby sesja odbyła się jeszcze w październiku.

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here