Wizyta delegacji z partnerskiego Powiatu Elbe-Elster

0

16 października dobiegła końca oficjalna wizyta starosty partnerskiego Powiatu Elbe-Elster. Była to druga wizyta Christiana Heinricha – Jaschinskiego w powiecie raciborskim od momentu podpisania partnerstwa w 2012 roku.

 

- reklama -

 

 

Odbył się szereg wizyt i spotkań poświęconych kształceniu na różnych szczeblach edukacji. Delegacja zwiedziła raciborski szpital, omówiła plan współpracy samorządów na 2016 rok, wzięła udział w Festiwalu Perspektyw i podpisaniu porozumienia pomiędzy Powiatem a Śląskim Kuratorium Oświaty, zapoznała się z ofertą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz obejrzała teren przyszłego Zbiornika Racibórz-Dolny.

Z wizytą gościli: starosta Christian Heinrich –Jaschinski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Regionalnego Jens Zwanzig, rzecznik prasowy powiatu Torsten Hoffgaard – rzecznik prasowy powiatu, urzędnik ds. współpracy krajowej i zagranicznej Dieter Jagode.

Pierwsze spotkanie delegacji ze starostą Ryszardem Winiarskim, wicestarostą Markiem Kurpisem oraz przewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego Promocji i Współpracy z Zagranicą Łukaszem Kocurem było poświęcone możliwościom udziału Powiatu Raciborskiego jako partnera w projekcie Powiatu Elbe-Elster dofinansowanego ze środków zewnętrznych nt. m.in. ochrony przeciwpowodziowej, ochrony klimatu, rozwoju zasobów wodnych.  

W piątek rano delegacja zwiedziła Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu. Po Gimnazjum Dwujęzycznym, I LO oraz Liceum Plastycznym oprowadzał dyrektor Wojciech Janiczko. Uczniowie raciborskiego Plastyka już dwukrotnie na zaproszenie niemieckiego samorządu, uczestniczyli w Tygodniu Sztuki organizowanym w Powiecie Elbe-Elster.

Następnie goście wzięli udział w otwarciu Festiwalu Perspektywy, który odbył się raciborskiej Arenie Rafako. Po oficjalnym otwarciu uczestniczyli w podpisaniu porozumienia pomiędzy samorządem powiatowym  a kuratorium oświaty. Dokument podpisali Śląski Kurator Oświaty a w imieniu Powiatu Raciborskiego – starosta oraz wicestarosta. Następnie delegacja odwiedziła stoiska wystawiennicze szkół prowadzonych przez Powiat Raciborski i organizacji pracodawców.   

Delegacja zapoznała się także z bazą i ofertą edukacyjną Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Po uczelni oprowadzał dr Paweł Strózik – prorektor ds. dydaktyk i studentów.

Na zakończenie wizyt w placówkach oświatowych, delegacja zwiedzała Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2  Mechanik  w Raciborzu. O szkole, realizowanych i przyszłych projektach (nowych pracowniach do nauki zawodu), współpracy z pracodawcami opowiadał dyrektor Sławomir Janowski. Delegacja zwiedzała m.in. pracownię wyposażoną w sprzęt ufundowany przez firmę Rafako.

Po południu goście uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem Szpitala Rejonowego w Raciborzu Ryszardem Rudnikiem. Oprócz rozmów o funkcjonowaniu jednostki, zapoznania się z  informacjami nt. oddziałów i poradni, stanu zatrudnienia, delegacja zwiedziła obiekt. Były też rozmowy o nawiązaniu współpracy pomiędzy raciborską lecznicą a szpitalem w niemieckim powiecie.

Starosta Jaschinski udzielił także wywiadu dla Polsko-Niemieckiego Internetowego Radia Mittendrin.

Tylko w tym roku współpraca naszych samorządów obejmowała m.in. udział Orkiestry Planja w Festiwalu Orkiestr Dętych w Niemczech, wystawę prac artystów, udział młodzieży z Liceum Plastycznego w Raciborzu w Tygodniu Sztuki w Gut Saathain czy udział młodzieży i opiekunów z Elbe-Elster w Festiwalu Piosenki Europejskiej. 

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here