Mobbing religijny? Chcą kary dla szefa miejskiej oświaty

18

Pisemnej kary dla Roberta Myśliwego, naczelnika wydziału oświaty w urzędzie miasta, zażądali radni Sokolik i Mandrysz. Chodzi m.in. o rzekomy mobbing na tle religijnym wobec dyrektora Gimnazjum nr 3.

 

- reklama -

Działaniami nowego naczelnika Wydziału Edukacji Kultury i Sportu poczuł się szykanowany Norbert Mika, od 16 lat dyrektor  gimnazjum nr 3 w Raciborzu. W jego imieniu na dzisiejszej komisji oświatowej poskarżyli się prezydentowi radni Zbigniew Sokolik i Franciszek Mandrysz.

 

Co takiego mają do zarzucenia Mandrysz z Sokolikiem? Poszło m.in. o to, że w piśmie wysłanym przez wydział do dyrektora zabrakło części zdania. Ponadto uzasadnienie jest niezrozumiałe i niejasne, a kwoty podane w poszczególnych pozycjach odbiegają od rzeczywistości oraz są niezgodne z zaplanowanym budżetem (w którym to Myśliwy samodzielnie dokonał przesunięć na poszczególne wydatki). – Takie redagowanie urzędowego pisma świadczy o ignorancji i niefachowości naczelnika WEKiS – oburzał się Sokolik domagając się wespół z Mandryszem, aby prezydent wyciągnął konsekwencje wobec swego podwładnego.

 

W/w działania to nie jedyne, co mają za złe dyrektor Mika, a za jego pośrednictwem Mandrysz i Sokolik Myśliwemu. Wytknęli mu, że bez konieczności wydzielił część pomieszczeń w G3 na potrzeby SP18 (szkoły tworzą jeden kompleks). Jednak najcięższym zarzutem wydają się działania mające znamiona mobbingu na tle religijnym, choć na czym mobbing ów miałby polegać, ani Sokolik, ani Mandrysz nawet słowem nie wspomnieli. Zażądali za to, aby Myśliwy przeprosił Mikę na piśmie grożąc przy tym, że w przy braku odpowiedniej reakcji poinformują właściwe służby (PIP, NIK).

 

W piśmie-skardze do prezydenta znalazły się następujące pytania:

 

1) Czy podobny wniosek został wystosowany do jakiejkolwiek inne podległej placówki oświatowej?
2) Czy to prawda Panie Prezydencie, że Dyrektor Gimnazjum nr 3 dr Norbert Mika zwrócił się do Pana z pismem o zaprzestanie mobbingu na tle religijnym?
3) Czy Naczelnik WEKiS Robert Myśliwy bierze udział w prześladowaniach na tle religijnym? Jak Radny Miasta Racibórz w 2013r wystosował interpelację o rzekomych sektach w szkołach podległych Wydziałowi?
4) Jakie środki zostały wydane na nowy podział SP 18 i G3 (przejęcie części sal G3)? Z czego w/w podział wynika, jaki był cel zajęcia dodatkowych sal lekcyjnych przez SP18? Czy SP 18 w roku szkolnym 2015/2016 powstały nowe oddziały?
5) Czy Rada Miasta była o kosztach podziału SP 18 i G3 informowana?

Prezydent Lenk z lekkim zdziwieniem przyjął wystąpienie radnych. Zapewnił, iż rozpatrzy zarzuty, niemniej jeśli skarga dotyczy podległego mu pracownika, są określone procedury jej składania i tak to się powinno odbyć. Nie zaś na posiedzeniu komisji, przed innymi radnymi.

 

/ps/

- reklama -

18 KOMENTARZE

 1. Dobre. Panie Robercie Myśliwy jest pan super i znam pana z „widzenia”. Niech Sokolik i Mandrysz zadają pytania Tylce jak gnębił nauczycieli w SMS, jak nie chcieli zapisać się do duchów to zwalniał ich z roboty. A Mika to co?. Wszyscy wiedzą o co chodzi i nic nie robią. Jak wasze dzieci wpadną w szpony sekty to zobaczycie. Ale wtedy to pewnie winny będzie Robert Myśliwy i Mirosław Lenk bo nic nie robili i nic nie słyszeli. Dzwońcie do Krapkowic i okolic i pytajcie co to jest odnowa w duchu bo potem będzie już bardzo za późno.

 2. wiecznie prześladowani, wiecznie ktoś jest wrogiem, tak sie zestarzejecie … już jesteście starzy, wasi członkowie o ile kiedyś świecili zachętą i przykładem teraz wyglądają jak pokraki , posępiałe dziady i babule z wiecznie zawieszonymi gębami

 3. Jeśli zarządzanie oświatą w takim wydaniu jest szczytem możliwości pana naczelnika to jest to żenujące. Żeby piastować takie stanowisko potrzeba kompetencji. W tym przypadku jest jej ewidentny deficyt. No ale czego można było się spodziewać po osobie bez doświadczenia w zarządzaniu, bez elementarnego przygotowania merytorycznego do pełnionej funkcji. Żeby dobrze zarządzać miejską oświatą trzeba mieć kwalifikacje. Żeby nie ulegać urojonym i paranoicznym fobiom (na tle religijnym zwłaszcza), trzeba mieć charakter. I kręgosłup moralny. Tych też widać zabrakło. Obawiam się, że gdyby ogłoszono konkurs na największego amatora wśród naczelników oświaty w Polsce, to nasz „fachowiec” wygrałby w cuglach.

 4. Przecież naczelnikowi WEKiS brakuje kompetencji. Wiadomo, że stanowisko objął w nagrodę. Co więcej – nigdy nie prowadził żadnego rozliczenia czy budżetu szkoły. Chyba ma problem.

 5. Nie znam sprawy, ale wiem jedno. Powszechne stało się w mieście (i w kraju) mianowanie „fachowców” z klucza politycznego a nie według merytorycznego przygotowania. Tak też postrzegam Pana Myśliwego. Widzę go jako politykiera a nie specjalistę od oświaty.

 6. DO ??! pewnie gdyby ogłoszono konkurs na najbardziej koślawy kręgosłup moralny to twój apostoł byłby na podium, o charakterze niema co marzyć bo aopostoł ma ich kilka jak Smigol, w zależności od tego jaka jest potrzeba

 7. Pan Mika jako góru opanował grupę która rozrosła się do kilku tysięcy członków, płacących co miesią daniny.
  Obecnie działają oni jako Kościół Ewangelicznych Chrześcijan z siedzibą i własnym biskupem. Spotykają się w różnych salach i szerzą nienawiść do kleru oraz Maryi Panny.O jaką religię tu chodzi w artykule skoro jest to stowarzyszenie o znamionach sekty pozakościelnej.

 8. To jakieś nowe pojęcie ten mobing religijny? Co to jest takiego i na czym polega taki mobing? A czy istnieje takie coś jak szantaż na tle religijnym typu: „jesli od nas odejdziesz, będziesz potępiony na wieki”?

 9. Panie Robercie, proszę drążyć temat dalej. Psy szczekają gdy bronią ręki, która ich karmi bo taka ich psia natura. Każda jednostka nadrzędna, w tym U.M., ma prawo do audytu i wpływu na budżet podległych jej instytucji, nawet tych dotąd nietykalnych. Uważam Pana za uczciwego i słownego człowieka. Widzę, że wziął Pan sobie do serca naukę płynącą z tego, że Eliot Ness ścigał Al’a Capone przez lata i nic to nie dawało, ale dopadł go za nie płacenie podatków. Audyt, restukturyzacja podległych jednostek, przesunięcia budżetowe – jak najbardziej leżą w uprawnieniach Prezydenta. Gdyby pan Prezydent zaczął o tym zapominać i odwracać kota ogonem, to proszę przypomnieć panu Prezydentowi, dlaczego tak wielu ludzi odwróciło się od jego kontrkandydatki w wyborach samorządowych i jak to było w wyborach sprzed pięciu lub dziewięciu lat. W kampanii, szczególnie przed drugą turą, pan Lenk i ludzie z jego otoczenia wysłali wiele sygnałów, że kończy się czas świętych krów, no to teraz wyborcy mówią: SPRAWDZAM!

 10. No. Oni wiedzą co to jest mobing religijny. Oni się na tym znają. Taki mobing to jest wersja „light” tego, którego oni sami używają. A już ten mobingowany” biedaczek” to już chyba jest całkiem zagubiony. Chyba przeczuwa, że coś się przeciw niemu grubszego tworzy.Totalitaryzm zawsze był bezczelny, do końca.

 11. Człowieku, tylko się ich nie bój. Tak na prawdę to oni częsą portkami. Stać ich tylko na żenującą i intelektualnie słabą interpelację do prezydenta, tylko po to, żeby powstał jakiś „szum medialny” .Otóż pewien „klasyk” (A.H) napisał:” kłamstwo musi być tak kolosalne, by nikt nie uwierzył, że ktoś miałby czelność zaklócić tak haniebnie prawdę”, w praktyce jest to postawienie spraw w taki sposób, żeby nikt nie był świadomy, że ….odwracamy kota ogonem.
  A do pana N.M: ” czeż nie jest napisane, że wszelka władza pochodzi od Boga? Czy atakowanie człowieka, który ma zwierzchność nad tobą nie jest atakowaniem Pana Boga? Czyż nie tak się naucza , konsekwentnie i z całą brutalnością wymaga od 'podwładnych” kimkolwiek by nie byli? Czy raczej nie powinniśmy się modlić za nich i BŁOGOSŁAWIĆ im? A jeżeli prawo Boże już widocznie nie działa, to można zapytać jakie prawo działa, jakie u was działa?

 12. Pan Myśliwy jakiś czas temu na sesji rady miejskiej poruszył temat sekty w Raciborzu – teraz jest posądzany o mobbing religijny… coż za zamiłowanie do spraw religijnychw tym mieście!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here