Wiatraki za nami. Ryszard Pawłowski na finał

0

Niezwykłe spotkania, tysiące uczestników, filmy, zdjęcia z najdalszych zakątków świata. Festiwal Podróżniczy "Wiatraki" dobiegł końca.

W niedzielę dobiegł końca trwający trzy dni XII Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki". Na zakończenie w Raciborskim Centrum Kultury został wyświetlony film pt. "Dotknąć nieba" w reżyserii Elizy Kubańskiej. Reżyserka, a zarazem alpinistka zabiera na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji, o to, co w życiu ważne. Gościem specjalnym był Ryszard Pawłowski – jedyny Polak, który pięciokrotnie stawał na "Dachu Świata". Wystąpił z prezentacją pt. "40 lat w górach".

- reklama -

 

 

Ryszard Pawłowski wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów.

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy, występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.

Ryszard Pawłowski organizując wyjazdy na wszystkie kontynenty wchodził jako przewodnik wspólnie z klientami na takie szczyty jak:

Ama Dablam (6856 m) w Himalajach Nepalu – 28 razy
Aconcagua (6962 m), najwyższy szczyt Ameryki Południowej – 32 razy
Mt McKinley (6194 m) najwyższy szczyt Ameryki Północnej – 9 razy
Island Peak (6169 m) w Himalajach Nepalu – 26 razy
Mt. Everest (8848 m) od strony Nepalu i Tybetu – 5 razy
Pumori (7145 m) w Himalajach Nepalu – 2 razy
Gasherbrum II (8035 m) w Karakorum Pakistanu – 3 razy
Cho-Oyu (8201 m) w Tybecie – 2 razy
Nanga Parbat (8125 m) Himalajach Pakistanu
Elbrus (5642 m) w Kaukazie – 27 razy
Cotopaxi (5970 m) w Ekwadorze – 2 razy

/Anna Łapka/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here