W. Ostrowicz: Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

1

Lekarz zasiadający w radzie miasta zwrócił się z apelem do prezydenta, by ten finansował szczepienia dzieci przeciwko zakażeniom powodującym m.in. sepsę czy zapalenie opon mózgowych.

 

- reklama -

Główne postacie zakażeń pneumokokowych to sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc z bakteriemią, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc. Wg badań szacunkowych WHO z 2010 roku, w Polsce rocznie zapada na inwazyjną chorobę pneumokokową od 11 do 14,5 tys. dzieci, tj. 25 razy więcej w porównaniu do badania przeprowadzonego w latach 2001-2004. Warto dodać, że 28 do 71 dzieci umiera z tego powodu.

 

Zgonów tych, a także wielu zakażeń można by było uniknąć dzięki wdrożeniu programu profilaktycznego szczepienia dzieci. Nie są to jednak szczepienia obowiązkowe. Dlatego Ostrowicz na sesji zaproponował, aby miasto wdrożyło program szczepień i pokryło koszty z nim związane. Szczepienia miałyby objąć najmłodszych raciborzan w wieku do lat 5 – nie tylko z grup podwyższonego ryzyka którym świadczenie to bezpłatnie przysługuje obecnie (m.in. przedwcześnie urodzonym), ale wszystkie dzieci chodzące do żłobka i przedszkola.

 

Radny interpelację swą poparł szczegółowymi zaleceniami (zarówno polskimi, jak i światowymi)danymi odnośnie epidemiologią zakażeń, celem programu szczepień, jak i orientacyjnymi kosztami wdrożenia programu. Odpowiedź prezydenta opublikujemy, jak tylko będzie ona znana.

 

/ps/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo dobrze, że taki pomysł jest. Wszystkie dzieci powinny mieć to szczepienie za darmo. Na stronie kampanii Pneumokokom Mówimy Szczepimy można znaleźc listę miejscowości, które do tego programu przystąpiły.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here