Koniec z hojnością! Racibórz pomaga, czemu korzystają inni?

0

Wiesław Szczygielski proponuje, aby Racibórz wspierał finansowo szpital tylko w taki sposób, żeby korzyść mieli z tego jedynie mieszkańcy miasta, nie zaś okolicznych gmin które lecznicy pomagać nie chcą.

 

- reklama -

Miasto Racibórz od lat wspiera szpital rejonowy poprzez umorzenie podatku od nieruchomości. Jak wyliczył na sesji Wiesław Szczygielski, od 2006 roku lecznica zaoszczędziła dzięki temu ok. 3,7 mln zł. Tymczasem choć szpital służy wszystkim mieszkańcom powiatu raciborskiego, żadna z pozostałych gmin nie kwapi się do pomocy – niekoniecznie na taką skalę, ale jakiejkolwiek – finansowej dla placówki. Takie podejście oburzyło Szczygielskiego. Wezwał prezydenta, aby ten skończył z hojnością i przestał umarzać podatek. W zamian miasto może wspierać szpital, ale z wyraźnym zastrzeżeniem, aby pieniądze te były przeznaczone na bezpłatne badania wyłącznie dla mieszkańców Raciborza. Dla przykładu, zgodnie z wyliczeniem radnego, tylko za połowę kwoty umorzonej za 2015 rok można było sfinansować badania dla 4,5 tys. raciborzan.

 

Na zakończenie Szczygielski przypomniał, iż bezpłatne badania dla kobiet w ciąży na toksoplazmozę (zainicjowane przed laty m.in. przez niego) przyniosły wymierne efekty we wcześniejszym wykrywaniu tego schorzenia na poziomie ok. 10%. Stąd też proponowana przez niego zmiana może przynieść pozytywny skutek dla zdrowia mieszkańców Raciborza.

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here