Podsumowano obchody Roku Mieszka IV Laskonogiego

0

W trakcie uroczystości wręczono pamiątkowe medale z wizerunkiem księcia Mieszka IV i rozstrzygnięto konkurs wiedzy o księciu.

W czwartek 26 listopada 2015 r. w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się zakończenie obchodów Roku Mieszka IV Laskonogiego – księcia raciborskiego i władcy Polski. W trakcie uroczystości m.in. wręczono pamiątkowe medale z wizerunkiem księcia Mieszka IV, rozstrzygnięto konkurs nt. wiedzy o księciu Mieszku oraz podsumowano powiatowy konkurs plastyczny na wizerunek przedstawiający Mieszka IV Laskonogiego. W wydarzeniu wzięło udział około 140 osób.

- reklama -

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie uroczystości podsumowano również warsztaty malarskie i fotograficzne związane z postacią księcia, zorganizowane przez Instytut Sztuki PWSZ w Raciborzu i Zamek Piastowski. Podczas spotkania można było także wysłuchać dwóch ciekawych prelekcji. Pierwszą pt. „Panowie górnej Odry – gospodarze i politycy”, dotyczącą akcji osadniczej nad górną Odrą od czasów Mieszka IV Laskonogiego do księcia Władysława i roli dworu opolsko-raciborskiego w polityce międzynarodowej, wygłosił dr Wojciech Dominiak – dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. Druga prelekcja o osiągnięciach gospodarczych księcia Mieszka IV Laskonogiego pt. „Mieszko IV Laskonogi (Plątonogi), książę raciborski i pan Krakowa, dzielnicowy władca Polski. Dorobek gospodarczy władcy i jego potomków z dynastii Piastów na tle ówczesnej Europy”, została wygłoszona przez Grzegorza Wawocznego. W trakcie spotkania odbył się również krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów raciborskich szkół ponadgimnazjalnych, absolwentów, jak i studentów, przygotowany pod kierunkiem s. Mirosławy Piasek.

/p/

 

 

————————————————

Polecamy również:

 

Rok 2015 w powiecie raciborskim rokiem Mieszka Plątonogiego

Rada powiatu zamierza szerzyć wiedzę na temat życia i dokonań raciborskiego Piasta.

Zamek uhonoruje Mieszka Laskonogiego

Tablica upamiętniająca piastowskiego księcia w murach Zamku Piastowskiego.

Książę Mieszko doczekał się upamiętnienia na zamku

Pamiątkową tablicę poświęcił ks. Adrian Bombelek, bracia kurkowi oddali trzykrotne salwy artyleryjskie, a na koniec odbyły się "Lwowskie klimaty".

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here