Nowinki techniczne w raciborskiej uczelni – drukarka 3D

0

W ostatnim czasie Instytut Techniki PWSZ w Raciborzu zakupił drukarkę 3D firmy Zortrax. Tomasz Czyszpak wyjaśnił, jakie jest zastosowanie tego urządzenia i w jakich celach wykorzystują je studenci.  

Drukarki tego typu są przeznaczone do zaawansowanego prototypowania i wykorzystywane przez inżynierów, a w instytucie prowadzony jest kierunek inżynierski automatyka i robotyka. Studenci w ostatnim semestrze jako pracę kończącą studia wykonują projekty inżynierskie. Podczas realizacji tych projektów nierzadko spotykają się z problemem wykonania obudowy, podzespołu lub innych części dla samodzielnie zaprojektowanego urządzenia czy maszyny – mówi dyrektor Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu dr inż. Tomasz Czyszpak.

- reklama -

W celu wydrukowania elementu na drukarce 3D należy w pierwszym kroku zaprojektować detal w programie CAD’owskim. Z programami CAD’owskimi studenci kierunku automatyka i robotyka spotykają się w pierwszych latach studiów. Następnie należy zapisać projekt elementu w odpowiednim formacie i wgrać go na drukarkę. Nasza drukarka pozwala drukować elementy o wymiarach 200/200/180 mm. Czas wydruku uzależniony jest od wielkości i skomplikowania elementu. Przy średnich elementach czas wydruku waha się w granicach 2-3 godzin.

 

Drukarki 3D służą do prototypowania oraz produkcji jednostkowej. Koszt wykonania formy wtryskowej, której używa się przy produkcji masowej, to koszt przekraczający kilkadziesiąt tysięcy zł. Dlatego uważam, że przed zleceniem wykonania formy dobrze jest wykonać prototyp, aby mieć pewność, że konstruktor w fazie projektowania nie popełnił błędu i że detal zaprojektowany przez niego spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Koszt wykonania prototypu na drukarce 3D wynosi kilkanaście złotych  – dodaje dr inż. Tomasz Czyszpak.

Na drukarce, która jest w Instytucie Techniki wykonujemy elementy w kilku kolorach z tworzywa sztucznego ABS. Istnieje również możliwość drukowania elementu z materiału przeźroczystego.  Wydrukowane elementy są w pełni funkcjonalne, o czym mogliśmy się przekonać podczas demonstracji druku łożyska wykonywanego przez studentów III roku, należących do koła naukowego kierunku automatyka i robotyka.

/ma/

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here