W ostatnim czasie Instytut Techniki PWSZ w Raciborzu zakupił drukarkę 3D firmy Zortrax. Tomasz Czyszpak wyjaśnił, jakie jest zastosowanie tego urządzenia i w jakich celach wykorzystują je studenci.
Drukarki tego typu są przeznaczone do zaawansowanego prototypowania i wykorzystywane przez inżynierów, a w instytucie prowadzony jest kierunek inżynierski automatyka i robotyka. Studenci w ostatnim semestrze jako pracę kończącą studia wykonują projekty inżynierskie. Podczas realizacji tych projektów nierzadko spotykają się z problemem wykonania obudowy, podzespołu lub innych części dla samodzielnie zaprojektowanego urządzenia czy maszyny – mówi dyrektor Instytutu Techniki PWSZ w Raciborzu dr inż. Tomasz Czyszpak.
W celu wydrukowania elementu na drukarce 3D należy w pierwszym kroku zaprojektować detal w programie CAD’owskim. Z programami CAD’owskimi studenci kierunku automatyka i robotyka spotykają się w pierwszych latach studiów. Następnie należy zapisać projekt elementu w odpowiednim formacie i wgrać go na drukarkę. Nasza drukarka pozwala drukować elementy o wymiarach 200/200/180 mm. Czas wydruku uzależniony jest od wielkości i skomplikowania elementu. Przy średnich elementach czas wydruku waha się w granicach 2-3 godzin.
Na drukarce, która jest w Instytucie Techniki wykonujemy elementy w kilku kolorach z tworzywa sztucznego ABS. Istnieje również możliwość drukowania elementu z materiału przeźroczystego. Wydrukowane elementy są w pełni funkcjonalne, o czym mogliśmy się przekonać podczas demonstracji druku łożyska wykonywanego przez studentów III roku, należących do koła naukowego kierunku automatyka i robotyka.
/ma/