Ekologia bez tajemnic – podsumowano kampanię

0

"Rydułtowy segregują – mnie tez to dotyczy" – to tytuł kampanii informacyjno-edukacyjnej, która skierowana była do mieszkańców miasta.

Każdy rodzaj odpadów powinien trafiać do odpowiedniego pojemnika – aby segregacja była prostsza i skuteczniejsza oznaczono je odpowiednimi kolorami. Makulatura powinna trafić do kosza o kolorze niebieskim, plastik wyrzucamy do żółtego, a szkoło do pojemników zielonych. Tyle teoria, ponieważ w praktyce często wygląda to inaczej. Wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego pojemnika nie dość, że powoduje zaśmiecanie naszych miast to opłata za ich wywóz kosztuje więcej. Segregowanie śmieci pozwala na późniejsze ich wykorzystanie, dlatego warto zwracać uwagę na to, co i gdzie wyrzucamy. "Rydułtowy segregują – mnie też to dotyczy" – to kampania informacyjno – edukacyjna, która skierowana była do mieszkańców naszego miasta – zarówno młodszych, jak i tych starszych. W jej ramach przygotowano ulotki dla mieszkańców Rydułtów z informacjami o zmianach wprowadzonych od 1 lipca 2015 r oraz z wszelkimi informacjami dotyczącymi PSZOK-u. Wydrukowano plakaty promujące selektywne zbieranie odpadów komunalnych, a także wykonano dwie dwustronne tablice edukacyjne poruszające tematykę segregacji. Na tym nie koniec. W ramach projektu "Rydułtowy segregują – mnie tez to dotyczy" zakupiono torby wielokrotnego użytku, które promują selektywną zbiórkę odpadów a przeznaczone są dla mieszkańców korzystających z PSZOK-u.

- reklama -

 

 

Organizatorzy kampanii "Rydułtowy segregują – mnie też to dotyczy" postawili sobie za cel nauczenie dzieci prawidłowego segregowania odpadów. W tym celu zorganizowano trzy przedstawienia pt. "O czym marzą drzewa" o tematyce ekologicznej, które w ciekawy sposób pokazały i wytłumaczyły wszystkie zawiłości związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów. Wyjątkowo interesująco zakończyła się kolejna inicjatywa, która również na celu miała promowanie segregacji odpadów – konkurs pod nazwą „Drugie życie odpadu” skierowany został dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów. Główną ideą tego konkursu było zaprojektowanie i wykonanie dowolną techniką przedmiotu użytkowego z odpadów powstających w gospodarstwie domowym. Kolejny raz okazało się, że kreatywność młodych mieszkańców Rydułtów nie ma granic i wiele z prac wystawionych do konkursu zapierało dech w piersiach. Na uznanie zasługuje kunszt wykonania i dbałość o każdy – nawet najmniejszy detal. Naukę poszanowania przyrody poprzez prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów trzeba zacząć jak najwcześniej, aby w przyszłości weszła w krew i stała się jednym z wielu nawyków, nad którym nikt nie będzie się zastanawiał.

Kampanię informacyjną "Rydułtowy segregują – mnie też to dotyczy" dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Łączna wartość projektu to 17 640,38 zł, natomiast dofinansowanie, jakie udało się pozyskać z WFOŚiGW to 50% wartości projektu – 8 820,19 zł. "Rydułtowy segregują – mnie tez to dotyczy" zakończył się 30 listopada 2015 roku.

/publ.p/

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here